Ալեն Սիմոնյանն ու Էստոնիայի արտգործնախարարը քննարկել են Արևելյան Եվրոպայում տիրող իրավիճակը
Էստոնիայի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ, հայտնում են խորհրդարանից։
«Կողմերը փաստել են Հայաստանի եւ Էստոնիայի միջեւ առկա ջերմ միջպետական հարաբերությունների մասին, որոնց հիմքում ընդհանուր ժողովրդավար արժեքներն են:
Զրույցի սկզբում քննարկվել է Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրադրությունը:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման օրակարգին եւ ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների գործընթացը:
«Տարածաշրջանային կոմունիկացիաները պետք է գործեն ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության եւ փոխադարձության սկզբունքներով: Սահմանազատումն ու սահմանագծումը պետք է անցկացվեն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը:
Էստոնիայի ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստանի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:
«Հայաստանը մեզ համար բարեկամ երկիր է: Էստոնիան պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել Հայաստանին տարածաշրջանում խաղաղության եւ անվտանգության հաստատման հարցում»,- ասել է ԱԳ նախարարը:
Քննարկվել են Հայաստան-Էստոնիա, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր, ինչպես նաեւ՝ իրավիճակն Արեւելյան Եվրոպայում»:

Ален Симонян и глава МИД Эстонии обсудили текущую ситуацию с безопасностью на Южном Кавказе
В рамках официального визита в Эстонскую Республику делегация, возглавляемая председателем НС РА Аленом Симоняном, встретилась с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкна, в ходе которой стороны обсудили теплые межгосударственные отношения между Арменией и Эстонией, основанные на общих демократических ценностях, сообщили в НС.
В начале беседы была обсуждена текущая ситуация с безопасностью на Южном Кавказе.
Ален Симонян отметил, что Армения привержена повестке установления мира в регионе, и представил процесс армяно-азербайджанских переговоров.
«Региональные коммуникации должны действовать на принципах суверенитета, юрисдикции, равенства и взаимности. Делимитация и демаркация должны осуществляться на основе Алма-Атинской декларации», - подчеркнул Ален Симонян.
Министр иностранных дел Эстонии высоко оценил приверженность Армении мирной повестке дня.
«Армения для нас дружественная страна. Эстония готова всячески поддерживать Армению в установлении мира и безопасности в регионе", - сказал глава МИДЭстонии.
Обсужден ряд вопросов, касающихся развития отношений Армения-Эстония, Армения-ЕС, а также ситуации в Восточной Европе.