Միայն ինքնիշխան, զարգացած, ուժեղ և բարեկեցիկ պետությունը կդառնա ամոքումը կորստյան վշտի. մենք գնում ենք այդ ճանապարհով. Նիկոլ Փաշինյան
08/03/2024 10:10
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Մարտի 8-ի առիթով:
«Շնորհավորում եմ բոլորիդ և յուրաքանչյուրիդ Մարտի 8-ի՝ կանանց տոնի առիթով: Խոսելով կանանց մասին՝ մենք խոսում ենք Հայաստանի Հանրապետության բնակչության մեծամասնության մասին, որովհետև Հայաստանի Հանրապետության բնակչության 53 տոկոսը կանայք են:
Ու ինձ համար, որպես երկրի վարչապետ, այս օրը նախևառաջ մեր երկրի զարգացման գործում կանանց պոտենցիալի լիարժեք ներգրավման մասին ևս մեկ անգամ խորհելու առիթ է: Ի սկզբանե էլ Մարտի 8-ը հիմնադրվել է կանանց աշխատանքային, քաղաքական, կրթական և այլ իրավունքների պաշտպանության համատեքստում, ու նաև սա է այդ ընկալման պատճառը:
Մեր կառավարության համար առաջնահերթություն է պետական կառավարման, իրավապահ, անվտանգային, տնտեսական, քաղաքական, գիտական և այլ ասպարեզներում կանանց առավելագույն ներգրավման համար հնարավորություններ ստեղծելը, որովհետև ակնհայտ է, որ առանց այդ պոտենցիալի լիարժեք կիրառման, մեր երկրի զարգացման հնարավորություններն էականորեն կկրճատվեն:
Այսօր ուրախությամբ և հպարտությամբ ենք արձանագրում, որ Հայաստանի բազմաթիվ կանայք ներգրավված են տնտեսական գործունեության մեջ և ամենօրյա ստեղծարար աշխատանքով արժեք են ստեղծում, հարկեր վճարում: Այսօր բազմաթիվ կանայք ներգրավված են իրավապահ համակարգում, ծառայում են ոստիկանությունում և բանակում, ու մենք ուզում ենք, որ նրանց թիվը մեծանա, որովհետև դա բխում է մեր երկրի շահերից:
Այսօր բազմաթիվ կանայք պետական բարձր պաշտոններ են զբաղեցնում: Ու կարևոր է նաև ընդգծել, որ այդ պաշտոններում նրանց հայտնվելու պատճառը կին լինելը չէ, այլ լավ մասնագետ, կառավարիչ, կազմակերպիչ, գործիչ լինելը:
Մեր երկրում կանայք պետք է հասանելիություն ունենան բարձրորակ կրթությանը, և նաև այս խնդիրը լուծելու համար ենք որդեգրել 300 դպրոցի և Ակադեմիական քաղաքի ծրագիրը:
Բայց այս ամենով հանդերձ մեր երկրի ժողովրդագրական խնդիրները կխորանան, եթե կանայք ավելի ու ավելի շատ երեխաներ ունենալու հակված չլինեն: Նաև սա է պատճառը, որ որդեգրել ենք 500 մանկապարտեզի ծրագիրը, որը միայն առաջին 500-ն է և բազմաթիվ կանանց հնարավորություն կտա խուսափել «աշխատե՞լ, թե՞ երեխա ունենալ» ընտրությունից: Նաև այս խնդրի լուծման համար ենք ներդրել հայրական արձակուրդի ինստիտուտը, որ տղամարդիկ երեխաների խնամքի պատասխանատվությունն ավելի շատ կիսեն կանանց հետ: Նաև այս խնդրի լուծման համար ենք վերարտադրության ոլորտում մի շարք ծրագրեր ստեղծել, և այս քաղաքականությունները կշարունակվեն ու կխորանան:
Այսօր մենք հարգանքի առանձնակի տուրք ենք մատուցում հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված կանանց՝ մեր քույրերին, հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված մեր զինվորների մայրերին, կանանց, դուստրերին ու քույրերին: Պետությունը, միայն ինքնիշխան, զարգացած, ուժեղ և բարեկեցիկ պետությունը կդառնա ամոքումը կորստյան վշտի, և մենք գնում ենք այդ ճանապարհով:

Никол Пашинян: Только суверенное, развитое, мощное и процветающее государство будет утешением горя утраты: мы идем по этому пути
08/03/2024 12:37
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Международного женского дня:
«Поздравляю всех вас с 8 марта, Женским днем. Когда мы говорим о женщинах, мы говорим о большинстве населения Республики Армения, потому что 53 процента населения Республики Армения составляют женщины.
И для меня, как премьер-министра страны, этот день – возможность еще раз задуматься о полноценном задействовании женского потенциала в развитии нашей страны. Изначально праздник 8 марта был заложен в контексте защиты трудовых, политических, образовательных и других прав женщин, и это также является причиной такого восприятия.
Приоритетом для нашего правительства является создание возможностей для максимального вовлечения женщин в государственное управление, правоохранительную деятельность, безопасность, экономическую, политическую, научную и другие сферы, поскольку очевидно, что без полного использования этого потенциала возможности развития нашей страны значительно сократится.
Сегодня мы с радостью и гордостью констатируем, что многие женщины в Армении участвуют в экономической деятельности и создают ценности своим ежедневным творческим трудом и платят налоги. Сегодня многие женщины задействованы в правоохранительной системе, служат в полиции и армии, и мы хотим, чтобы их число увеличивалось, потому что это в интересах нашей страны.
Сегодня многие женщины занимают высокие государственные должности. И еще важно подчеркнуть, что причина их появления на этих должностях не в том, что они женщины, а в том, что они хорошие специалисты, управляющие, организаторы и деятели.
Женщины в нашей стране должны иметь доступ к качественному образованию, и для решения этого вопроса мы также внедрили программу «300 школ» и «Академгородок».
Но при всем этом демографические проблемы нашей страны будут усугубляться, если женщины не будут склонны рожать все больше и больше детей. По этой же причине мы приняли программу «500 детских садов», которая является лишь первыми 500 и позволит многим женщинам избежать выбора «работать или рожать ребенка». Также для решения этой проблемы мы ввели институт отпуска по уходу за ребенком, чтобы мужчины больше делили обязанности по уходу за детьми с женщинами. Также для решения этой проблемы мы создали ряд программ в области репродуктивной медицины и эта политика будет продолжаться и углубляться.
Сегодня мы отдаем особую дань уважения женщинам, отдавшим свою жизнь за Родину, нашим сестрам, матерям, женам, дочерям и сестрам наших воинов, отдавшим свою жизнь за Родину. Государство, только суверенное, развитое, сильное и процветающее государство, станет утешением горя утраты, и мы идем по этому пути.