«Ասել եմ, որ ես դեմ եմ Սահմանադրության՝ նշված ձևաչափով փոփոխությանը, ես չեմ կարող դա անել»․ Մարուքյան
Հատուկ հանձնարարություններով ՀՀ նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը հայտարարեց՝ գործող իշխանության հետ իր անհամաձայնություններից մեկը՝ վերջինը, կապված է եղել Սահմանադրության փոփոխության հետ․ ինքը դեմ է եղել Սահմանադրությունը փոխելուն այն ձևով, որով ցանկանում է գործող իշխանությունը, խոսքը նաև Անկախության հռչակագրի մասին է։
«Ես և՛ Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդում, և՛ վաչապետի հետ մեր առանձին խոսակցություններում ասել եմ, որ ես դեմ եմ Սահմանադրության՝ նշված ձևաչափով փոփոխությանը, անգամ եթե դա մեր ներքին կյանքի համար է, մեր ներքին կյանքի օրակարգն է։ Ես դեմ եմ պետականության հիմքերը վերանայելուն։
Երրորդ Հանրապետություն, Չորրոդ, դա քաղաքական խոսույթ է։ Այս պետությունը Հայաստանի Հանրապետությունն է։ Այն Երրորդը չէ, Չորրոդը չէ, Վեցերորդը չէ։ Եվ այս Հայաստանի Հանրապետությունը, որը ժառանգվել է մեզ, պետք է պահենք, պաշտպանենք, փայփայենք, զարգացնենք։
Եվ եթե ես զգում եմ, որ պետականության հիմքերի վերանայումը, դրանց քննարկումները խնդիր են առաջացնում, ես չեմ կարող դա անել»,- իր դիրքորոշումն այսպես է ներկայացրել Մարուքյանը։

Марукян: «Я сказал, что я против изменения Конституцию в указанном формате, я не могу этого сделать»
09/03/2024 22:51
Экс-посол Армении по особым поручениям Эдмон Марукян заявил, что одно из его разногласий с нынешней властью, последнее, связано с изменением Конституции: он был против изменения Конституции в таком формате, в каком хочет нынешняя власть, речь идет и о Декларации независимости.
«Я говорил и в Совете по конституционным реформам, и в наших отдельных беседах с премьер-министром, что я против изменения Конституции в указанном формате, даже если это делается для нашей внутренней жизни, если это повестка нашей внутренней жизни. Я против пересмотра основ государственности.
Третья Республика, Четвертая, это политические термины. Это государство – Республика Армения. Это не Третья, не Четвертая, не Шестая. И эту Республику Армения, доставшуюся нам в наследство, мы должны беречь, защищать, лелеять и развивать.
И если я чувствую, что пересмотр основ государственности, их обсуждения вызывают проблему, я не могу этого сделать», - так представил свою позицию Марукян.