Ադրբեջանի հետ մենք քննարկում ենք ոչ թե զինադադար, այլ խաղաղության հասնելու գործընթաց. ՀՀ ԱԳ նախարար
Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին մասնակցության շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել թուրքական «TRT World» հեռուստաալիքին։
Հարց. Ընդհանուր առմամբ, երբ առնչվում ենք կարգավորման գործընթացի և, ինչպես Դուք նշեցիք, վստահության ձևավորման միջոցների մասին, տնտեսությունը սովորաբար շատ կարևոր դեր է կատարում։ Ինչպե՞ս եք տեսնում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև առևտուրը։
Պատասխան. Իհարկե, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի բացման և առևտրային կապերի զարգացման միջև կա ուղղակի հարաբերակցություն, կարելի է քննարկել, թե որը մյուսի վրա ավելի շատ կազդի, բայց ես հավատացած եմ, որ եթե մենք բացենք սահմանը, գործարար կապերն ինքնուրույն կզարգանան։ Իմ տպավորությունն այն է, որ ունենք առաջնորդություն, քաղաքական կամք երկու կողմերից, և եթե մենք անենք վերջնական քայլերը, բացենք սահմանը, հաջորդիվ տնտեսական կապերը կզարգանան, կգտնեն իրենց ուղին։
Հարց. Խոսենք նաև Ադրբեջանի մասին։ Դուք հանդիպումներ եք ունեցել վերջին մի քանի ամիսներին, կարող ենք ասել տարիներին։ Ինչպե՞ս եք գնահատում խաղաղության հեռանկարները, իրական խաղաղության, ամբողջական կարգավորման, ոչ զինադադարի։ Հասկանալիորեն դա դեռ ենթադրում է երկար ճանապարհ, բայց դիվանագիտական ճակատում ի՞նչ փուլի եք հասել։
Պատասխան. Հիրավի, Ադրբեջանի հետ մենք քննարկում ենք ոչ թե զինադադար, այլ խաղաղության հասնելու գործընթաց։ Մենք բանակցում ենք խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ, կան նաև այլ քննարկումների հարթակներ։ Կայացել են հանդիպումներ երկրների ղեկավարների մակարդակով, բանակցություններ արտաքին գործերի նախարարների միջև։ Շատ բաների շուրջ մեզ հաջողվել է համաձայնության գալ, բայց կան առանցքային, շատ կարևոր հարցեր, որոնց շուրջ կողմերի դիրքորոշումները դեռ հեռու են իրարից։ Կցանկանայի նշել մի քանիսը՝ առավել կարևորները։
Նախ, առաջինը տարածքային ամբողջականության, սահմանների ճանաչման և հետագա սահմանազատման գործընթացի ապահովման հարցն է։ Երկու երկրները 1991 թվականին ստորագրել և վավերացրել են փաստաթուղթ, որով ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, սահմանները։ Դա Ալմա-Աթայի հռչակագիրն է։ Առանց շատ մանրամասների նշեմ, որ դա այն փաստաթուղթն է, որով ԽՍՀՄ տասներկու հանրապետություններն ընդունել են, որ, նախ, ԽՍՀՄ-ը դադարել է գոյություն ունենալ, և երկրորդ՝ նրանց միջև վարչական սահմանները ճանաչվել են որպես միջպետական, միջազգային սահմաններ։ Հայաստանն ու Ադրբեջանն այդ հանրապետությունների շարքում էին։ Վերջին շրջանի բանակցությունների ընթացքում երկու երկրների ղեկավարները վերահաստատել են հանձնառությունն Ալմա-Աթայի հռչակագրին, դրա սկզբունքներին, մասնավորապես 2022թ. Պրահայում, հաջորդիվ Սոչիում, Բրյուսելում, նաև այլ առիթներով։ Ուստի, երկու երկրները վերահաստատել են, որ ճանաչում եմ միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և համաձայնել են հետագա սահմանազատման գործընթացն իրականացնել Ալմա-Աթայի հռչակագրի, 1991թ. սահմանագծի հիման վրա։ Այդուհանդերձ, այժմ, երբ մենք ցանկանում ենք խաղաղության պայմանագրում հղում կատարել Ալմա-Աթայի հռչակագրին, նշելով այն, ինչ ես քիչ առաջ նկարագրեցի, ոչ ավելին, մենք տեսնում ենք Ադրբեջանի կողմից դժկամություն ստորագրել այդպիսի փաստաթուղթ. նրանք պարզապես տեքստից հեռացնում են այդ հղումը, հատվածը։ Սա առնվազն հարցեր է առաջացնում ՀՀ դիվանագետների շրջանում, քանզի կան կասկածներ, որ մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած ոճրագործություններից, Լեռնային Ղարաբաղից՝ իրենց հայրենիքից հայերի բռնի տեղահանումից հետո, Ադրբեջանը կարող է ունենալ հետագա ծրագրեր, շարունակել իր նկրտումները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։ Խուսափելու համար նմանօրինակ սցենարից կամ սխալ ընկալումից, եթե դա սխալ ընկալում է՝ Ադրբեջանը կարող է պարզապես ստորագրել իմ նշած տեքստի ներքո, վավերացնել այն։
Հարց. Եղել են շատ հարթակներ, որոնք փորձել են Հայաստանին ու Ադրբեջանին բերել մի սեղանի շուրջ. Վրաստանը, Ռուսաստանը, Եվրոպան փորձել են դա անել։ Հասկանում եմ, որ երկար ժամանակ թշնամանք է եղել երկու երկրների միջև, ուստի պարզամիտ կամ շատ լավատեսական կլինի մտածել, որ դիվանագիտությունը կարող է միանգամից նպաստել թշնամանքի վերացմանն ու կառուցողական քննարկումներին։ Այդուհանդերձ, ո՞ր հարթակներն եք Դուք համարում առավել հարմարավետ կառուցողական քննարկումների համար։
Պատասխան. Կարճ պատասխան՝ բոլոր հարթակներում։ Միակ խնդիրն, առնվազն իմ անձնական տպավորությամբ, մյուս կողմից բացակայող քաղաքական կամքն է՝ կնքել խաղաղության համաձայնագիրը։
Հարց. Թուրքիայի հետ քննարկե՞լ եք Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները։ Թուրքիան երբևէ փորձե՞լ է միջնորդել կամ առնվազն կողմերին միավորել որոշ հարցերի շուրջ։
Պատասխան. Այո, մենք տեսել ենք նման մի քանի փորձեր։ Ամենայն հարգանքով հանդերձ, մեր արձագանքը եղել է այն, որ միջնորդության ջանքերի համար, և սա չի վերաբերվում միայն Թուրքիային, այլև մյուս բոլոր դերակատարներին, մենք պետք է տեսնենք, որ հնարավոր միջնորդի դիրքորոշումներն ու մտադրությունները լիովին հավասարակշռված են, լիովին չեզոք։ Մենք կարող ենք ասել, առնվազն ընկալումն այդպիսին է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի դիրքորոշումները նույնական են, ինչը սովորաբար միջնորդության միջավայր չի ձևավորում։ Այդուհանդերձ, մենք ներկայացրել ենք մեր ընկալումները, և ծավալվում է կառուցողական քննարկում նաև այս հարցում։
Հարց. Մի հարց էլ առևտրային միջանցքների մասին։ Մենք տեսնում ենք, թե ինչ փոփոխություններ են տեղի ունենում միջազգային ճանապարհների հետ. առևտրային ուղիները վերադասավորվում են, Միջին միջանցքն այժմ շատ կարևոր է՝ միտված Չինաստանը եվրոպական շուկաներին կապելուն, խոսվում է Հնդկաստան-Մերձավոր Արևելք միջին միջանցքի, Իրաքն ու Թուրքիան Եվրոպական շուկաներին կապող զարգացման ճանապարհի մասին, ԵՄ-ում՝   «համաշխարհային դարպասի», ԱՄՆ-ում՝ «վերակառուցիր ավելի լավ», իսկ Չինաստանում՝ «Մեկ գուտի, մեկ ճանապարհ» ծրագրերի մասին։ Ո՞րն է Ձեր տեսակետն այն միջանցքների վերաբերյալ, որոնք Հայաստանին ու Ադրբեջանին կկապեն այդ ավելի լայն ցանցին։
Պատասխան. Հասկանալիորեն, Հայաստանը ոչ միայն հետաքրքրված է, այլև նաև պատրաստ է մաս դառնալ նոր միջազգային լոգիստիկ, տարանցիկ ուղիների։ Այս թեմայի շուրջ քննարկումը կառուցողականորեն ծավալելու, շոշափելի արդյունքների համար, ինչպես նաև մեր մտադրությունները, պատրաստվածությունը լավագույնս ներկայացնելու նպատակով մենք մշակել ենք «Խաղաղության խաչմերում» նախագիծը, որն իրականացվելու պարագայում տնտեսական առավելություններ կբերի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին և դրանից անդին, և ոչ միայն տնտեսական, այլ նաև քաղաքական. իրականացվելու պարագայում այն կարող է դառնալ տարածաշրջանում խաղաղությանը նպաստող նշանակալի գործոն, քանի որ առևտուրը, փոխկապակցվածությունն իրենց հետ բերում են որոշակի կայունություն, խաղաղություն։ Սա է մեր մտադրությունը։ Այս նախաձեռնությունը մենք շարունակում ենք ներկայացնել մեր բոլոր հնարավոր գործընկերներին։ Դրա հիմքում դրված գաղափարն այն է, որ Ադրբեջանից բեռները, անձինք կարող են հատել, անցնել ՀՀ սահմանը և մուտք գործել Նախիջևանի տարածք, և նույնը պետք է գործի ՀՀ քաղաքացիների համար։ Կա չորս կարևոր պայման, որոնք թույլ կտան գործընթացը պատշաճորեն իրականացնել։ Մի քանի տասնամյակ շրջափակման մեջ եղած ենթակառուցվածքները պետք է ապաշրջափակվեն այն երկրների ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքով դրանք անցնում են, դրանք պետք է գործեն կողմերի ազգային իրավազորության ներքո, ինչպես նաև հավասարության և փոխդարձության սկզբունքներով։ Այս սկզբունքները շատ բնական են, աշխարհում բոլորը կհամաձայնեն, իսկ Ադրբեջանից մենք լսում ենք, որ նրանք հարգում են այս սկզբունքները, մտադրություն չունեն խախտել ՀՀ ինքնիշխանությունը, բայց միաժամանակ առաջարկում են, որ երրորդ երկրի ուժեր տեղակայվեն, օր.՝ ՀՀ-ով անցնելիք երկաթգծի երկայնքով։ Նրանց ակնկալիքը նաև այն է, որ Ադրբեջանի քաղաքացիները կանցնեն ՀՀ տարածքով՝ առանց անցնելու սահմանային ստուգման ընթացակարգեր, մաքսային հսկողություն։ Մենք հավատացած ենք, որ ՀՀ-ն կարող է ապահովել իր տարածքով անցնող ուղևորների անվտանգությունը, մենք կարող ենք դյուրացնել ընթացակարգերը, ժամանակակից, նորարար տեխնոլոգիաներն այդ հարցում կարող են օգտակար լինել, բայց ոչ ոք չի կարող մուտք գործել և դուրս գալ մեր երկրից առանց պատշաճ գրանցման։

Глава МИД Армении: С Азербайджаном мы обсуждаем не прекращение огня, а процесс достижения мира
В рамках участия в Дипломатическом форуме в Анталии глава МИД Армении Арарат Мирзоян дал интервью турецкому телеканалу «TRT World».
Вопрос: - Вообще, когда мы имеем дело с процессом регулирования и, как вы упомянули, способами построения доверия, обычно экономика играет очень важную роль. Какой вы видите торговлю между Арменией и Турцией?
Ответ: - Конечно, существует прямая зависимость между открытием границы между Арменией и Турцией и развитием торговых отношений, можно обсуждать, что больше повлияет на другого, но я думаю, что если мы откроем границу, то деловые отношения будут развиваться автоматически. У меня такое впечатление, что у нас есть руководствование, политическая воля с обеих сторон, и если мы сделаем последние шаги, откроем границу, то далее экономические связи будут развиваться и найдут свое русло.
Вопрос: - Давайте поговорим и об Азербайджане. У вас были встречи в последние несколько месяцев, можно сказать, лет. Как вы оцениваете перспективы мира, реального мира, полного урегулирования, а не прекращения огня? Понятно, что это еще долгий путь, но какой стадии вы достигли на дипломатическом фронте?
Ответ: - На самом деле, мы обсуждаем с Азербайджаном не прекращение огня, а процесс достижения мира. Мы ведем переговоры по проекту мирного соглашения, есть и другие дискуссионные площадки. Прошли встречи на уровне руководителей стран, переговоры между министрами иностранных дел. Нам удалось договориться по многим вещам, но есть ключевые, очень важные вопросы, по которым позиции сторон пока далеки друг от друга. Я хотел бы упомянуть некоторые из наиболее важных из них.
Прежде всего, первое – это вопрос обеспечения территориальной целостности, признания границ и дальнейшего процесса демаркации. В 1991 году две страны подписали и ратифицировали документ, которым признали территориальную целостность и границы друг друга. Это Алма-Атинская декларация. Не вдаваясь в подробности, это документ, которым двенадцать республик СССР признали, что, во-первых, СССР прекратил свое существование, а во-вторых, административные границы между ними были признаны межгосударственными, международными границами. В число этих республик входили Армения и Азербайджан.
В ходе последнего раунда переговоров лидеры двух стран подтвердили свою приверженность Алма-Атинской декларации и ее принципам, в частности, в 2022 году в Праге, затем в Сочи, Брюсселе и в других случаях. Таким образом, две страны подтвердили, что признают территориальную целостность друг друга, и согласились провести дальнейший процесс делимитации в соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года. на основе границы. Однако теперь, когда мы хотим сослаться на Алма-Атинскую декларацию в мирном договоре, заявив о том, что я описал недавно, не более того, мы видим нежелание со стороны Азербайджана подписывать такой документ: они просто удаляют эту ссылку, эту часть из текста. По крайней мере, это вызывает вопросы у дипломатов Республик  Армения, поскольку есть сомнения, что после преступлений, произошедших в нашем регионе, после насильственной депортации армян из Нагорного Карабаха, их родины, у Азербайджана могут быть дальнейшие планы, продолжение своих амбиций в отношении суверенной территории Республики Армения. Во избежание такого сценария или недопонимания, если это недоразумение, Азербайджан может просто подписать упомянутый мною текст, ратифицировать его.
Вопрос: - Было много платформ, которые пытались усадить Армению и Азербайджан за стол переговоров. Грузия, Россия, Европа пытались это сделать. Я понимаю, что между двумя странами уже давно существует враждебность, поэтому было бы наивно или слишком оптимистично думать, что дипломатия может немедленно способствовать устранению враждебности и конструктивным дискуссиям. Тем не менее, какие площадки вы считаете наиболее удобными для конструктивных дискуссий?
Ответ: - Я дам краткий ответ, все площадки. Единственная проблема, по крайней мере, по моему личному мнению, заключается в отсутствии политической воли у другой стороны заключить мирный договор.
Вопрос: - Обсуждали ли вы отношения Азербайджаном с Турцией? Пыталась ли когда-нибудь Турция выступить посредником или хотя бы объединить стороны по каким-то вопросам?
Ответ: Да, мы видели несколько таких попыток. При всем уважении, наш ответ заключался в том, что для посреднических усилий, и это касается не только Турции, но и всех других акторов, мы должны видеть, что позиции и намерения потенциального посредника полностью сбалансированы, полностью нейтральны. Можно сказать, по крайней мере, сложилось впечатление, что позиции Азербайджана и Турции идентичны, что обычно не создает условий для посредничества. Тем не менее, мы высказали свои взгляды, и по этому вопросу тоже идет конструктивная дискуссия.
Вопрос: - Еще один вопрос по торговым коридорам. Мы видим, какие изменения происходят с международными дорогами: торговые пути перестраиваются, Средний коридор сейчас очень важен, нацелен на соединение Китая с европейскими рынками, идут разговоры о Среднем коридоре Индия-Ближний Восток, дороге развития, соединяющей Ирак и Турцию с европейскими рынками, «мировых воротах» в ЕС, «Реконструируй лучше» в США и «Одном поясе, одном пути» в Китае. . . Каково ваше мнение о коридорах, которые соединят Армению и Азербайджан с этой более широкой сетью?
Ответ: - Понятно, что Армения не только заинтересована, но и готова стать частью новых международных логистических и транзитных маршрутов. В целях конструктивного расширения дискуссии по этой теме, получения ощутимых результатов, а также наилучшего представления наших намерений и готовности мы разработали проект «Перекресток мира», который в случае реализации принесет экономические преимущества всем странам региона и за его пределами, причем не только экономически, но и политически: в случае реализации он может стать важным фактором, способствующим миру в регионе, поскольку торговля и взаимосвязи приносят с собой определенную стабильность и мир. Это наше намерение. Мы продолжаем представлять эту инициативу всем нашим потенциальным партнерам. Идея этого проекта заключается в том, что товары и люди из Азербайджана могут пересекать границу Республик Армения и въезжать на территорию Нахичевани, и то же самое должно распространяться на граждан Республики Армения. Есть четыре важных условия, которые позволят провести процесс правильно. Инфраструктуры, заблокированные в течение нескольких десятилетий, должны быть разблокированы и действовать под суверенитетом стран, через территорию которых они проходят, действовать под национальной юрисдикцией сторон, а также на принципах равенства и взаимности. Эти принципы очень естественны, все в мире с этим согласятся, и мы слышим от Азербайджана, что они уважают эти принципы, у них нет намерения нарушать суверенитет Армении, но в то же время они предлагают, чтобы силы третьей страны были развернуты, например, вдоль железной дороги, проходящей через Армению. Они также рассчитывают, что граждане Азербайджана пройдут через территорию Республики Армения без проверок и таможенного контроля. Мы уверены, что Республика Армения может обеспечить безопасность пассажиров, проходящих через ее территорию, мы можем облегчить процедуры, современные, инновационные технологии могут быть полезны в этом деле, но никто не может въезжать и выезжать из нашей страны без соответствующей регистрации.