Ադրբեջանը կրկին սպառնացել ու տարածքային պահանջներ է ներկայացրել Հայաստանին․ Տավուշի մարզի 8 գյուղերից 4-ի հարցում շտապում են
09/03/2024 16:42
Հայաստանի և Ադրբեջանի  միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների 7-րդ  հանդիպումից հետո   Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուսթաֆաևի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել՝ հերթական անգամ տարածքային պահանջներ ներկայացնելով Հայաստանին։ Բացի այդ, ադրբեջանական կողմը իր անհամաձայնությունն է հայտնել հայկական կողմի պնդումներին, որ 31 հայկական գյուղ գտնվում է ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո։
«Հարկ ենք համարում նշել, որ մինչ պետական ​​սահմանի սահմանազատումն իրականացվելը, միանգամայն անհիմն է հայտարարելը, որ Հայաստանի 31 գյուղերին պատկանող տարածքներն օկուպացված են Ադրբեջանի կողմից»,- ԱՊԱ գործակալության համաձայն, հայտարարել է Ադրբեջանի փոխվարչապետի գրասենյակը։
Ադրբեջանական կողմը նույն հայտարարությամբ տարածքային պահանջ է  ներկայացրել ՀՀ Տավուշի մարզի 8 գյուղերի նկատմամբ, որում  նաև ակնհայտ սպառնալիքի տարր կա։ Հայտարարությունում, մասնավորապես, նշվում է, թե գյուղերից 4-ի «պատկանելությունն Ադրբեջանին անվիճելի է», այդ գյուղերը   «ենթակա են անհապաղ ազատագրման»։
Ադրբեջանը հայտարարել է նաև, թե ՀՀ Տավուշի մարզի մյուս 4 գյուղերի «վերադարձի» հարցը պետք է լուծվի դելիմիտացիայի գործընթացի շրջանակում։

Азербайджан вновь пригрозил и предъявил территориальные требования Армении: они торопятся относительно 4 из 8 сел Тавушской области
После 7-ой встречи Комиссии по вопросам демаркации государственной границы и пограничной безопасности между Арменией и Азербайджаном аппарат вице-премьера Азербайджана Шахина Мустафаева выступил с заявлением, в очередной раз предъявив территориальные претензии к Армении. Кроме того, азербайджанская сторона выразила несогласие с утверждениями армянской стороны о том, что 31 армянское село находится под азербайджанской оккупацией.
«Считаем необходимым отметить, что до проведения делимитации государственной границы совершенно безосновательно заявлять о том, что земли, принадлежащие 31 селу Армении оккупированы Азербайджаном», - по данным агенства АПА, об этом заявили в аппарате вице-премьера Азербайджана.
Тем же заявлением азербайджанская сторона предъявила территориальные претензии к 8 селам Тавушской области Республики Армения, что также содержит элемент явной угрозы. В частности, в заявлении говорится, что «принадлежность 4 сел Азербайджану бесспорна», и они «подлежат немедленному освобождению».
Азербайджан также заявил, что вопрос «возвращения» остальных 4 сел Тавушской области Республики Армения должен быть решен в рамках процесса делимитации.