Ադրբեջանում Ալիևի ցեղասպան ռեժիմը հերթական անգամ խախտում է միջազգային իրավունքը․ Բեգլարյան
Ադրբեջանում Ալիևի ցեղասպան և բռնապետական ​​ռեժիմը հերթական անգամ խախտում է միջազգային իրավունքը։ Այս մասին գրում է Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Նրանք ոչ միայն առևանգել են Արցախի ղեկավարությանը, այլև խոչընդոտել են նրանց օրինական պաշտպանության հնարավորությունը։ Հիմա ստիպում են հարցազրույց տալ։ Հանցագործություն է նաև պատանդների օգտագործումը քարոզչական և զանգվածային նվաստացման նպատակով։
Ի դեպ, Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի առաջին հատուկ խորհրդական Խուան Մենդեսը 2023 թվականի նոյեմբերի 1-ի իր զեկույցում հստակ նշում է, որ Արցախի ղեկավարների կալանավորումը ցեղասպանության վկայություն է, քանի որ դա ցույց է տալիս համայնքը ոչնչացնելու մտադրություն»։

Бегларян: Геноцидальный режим Алиева в Азербайджане в очередной раз нарушает международное право
Геноцидальный и диктаторский режим Алиева в Азербайджане в очередной раз нарушает международное право. Об этом пишет экс-омбудсмен Республики Арцах Артак Бегларян.
«Они не только похитили руководителей Арцаха, но и препятствовали возможности их правовой защиты, сейчас заставляют давать интервью.
Использование заложников в целях пропаганды и массового унижения также является преступлением.
Кстати, первый специальный советник ООН по предотвращению геноцида Хуан Мендес в своем докладе от 1 ноября 2023 года четко указывает, что задержание лидеров Арцаха является свидетельством геноцида, поскольку оно демонстрирует намерение уничтожить общину», - отметил Бегларян.