Մինչ Փաշինյանն ու իր թիմակիցներն ինքնագոհ զվարճանքների մեջ են, Ադրբեջանը նախապատրաստություն է տեսնում հերթական պահանջը կյանքի կոչելու համար․ Տիգրան Աբրահամյան
11/03/2024 10:05
Ադրբեջանի պահանջը Տավուշի 4 գյուղերի հանձնման վերաբերյալ, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացում նոր բան չէ: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Սրա մասին Ալիևը բաց տեքստով մի քանի ամիս առաջ էր խոսում, երբ ասում էր, որ ոչ անկլավային 4 գյուղերն առանց պայմանի պետք է իրենց հանձնվեն, իսկ 4 անկլավի մասով լրացուցիչ պետք է քննարկում արվի` հասկանալու համար, թե ինչպես է դրանց հետ հաղորդակցություն ապահովելու:
Խնդիրներից մեկն այստեղ այն է, որ ինչ 2020 թվականից առաջ է եկել սահմանների ճշգրտման հարցը ու թեման բանակցությունների օրակարգի մաս դարձել, զուգահեռ Ադրբեջանը 2020-23 թվականների ընթացքում, ուժի ու պարտադրանքի միջոցով, սեփական պատկերացումների շրջանակներում զավթել է ոչ միայն Արցախը, այլև ՀՀ մի շարք հատվածներ, որի հետևանքով հայկական կողմը մի քանի հարյուր զոհ է ունեցել:
Ու մինչ Փաշինյանն ու իր թիմակիցներն ինքնագոհ զվարճանքների մեջ են` Ադրբեջանը դիվանագիտական և քարոզչական նախապատրաստություն է տեսնում` հերթական պահանջը կյանքի կոչելու համար», - գրել է նա:

Тигран Абрамян: Пока Пашинян и его товарищи по команде развлекаются, Азербайджан готовится воплотить в жизнь очередное требование
Требование Азербайджана о передаче четырех сел Тавуша не является чем-то новым в армяно-азербайджанском переговорном процессе. Об этом на своей странице в Facebook пишет депутат НС Тигран Абрамян.
«Об этом Алиев прямым текстом говорил еще несколько месяцев назад, когда заявил, что 4 неанклавных села должны быть переданы им безоговорочно, а по 4 анклавам необходимо провести дополнительное обсуждение, чтобы понять, как обеспечить связь с ними.
Одна из проблем здесь в том, что до 2020 года вопрос и тема корректировки границ стали частью повестки переговоров, в то же время, в течение 2020-23 годов, посредством силы и принуждения, в рамках собственных идей Азербайджан оккупировал не только Арцах, но и ряд участков Республики Армения, в результате чего с армянской стороны было несколько сотен жертв.
И пока Пашинян и его товарищи по команде самодовольно развлекаются, в Азербайджане наблюдают дипломатические и пропагандистские приготовления для реализации очередного требования».