Ազատությո՛ւն մեր բոլոր քաղբանտարկյալներին․ Տիգրան Աբրահամյան
«Շուտով 9 ամիսը կլրանա, ինչ Արմեն Աշոտյանը բանտում է: Ամեն անգամ Արմենին այցելելիս մտածում եմ` լավ, դեռ ինչքան մեր ընկերոջը պետք է հանդիպենք բանտային պայմաններում:
Որքան էլ Արմենը գիտակցված է գնացել այդ քայլին, միևնույն է` սա մեր իրականության ամենաողբերգական դրվագներից է:
Դավաճանները դրսում են, իսկ Արմենի նման արժանապատիվ մարդիկ` բանտում:
Այսօր նաև Նարեկ Մալյանին տեսակցեցի: Մի 10 օրից էլ նրա կալանավորման 6 ամիսը կլրանա: Ի դեպ, նույն հոդվածքով այս ընթացքում 4 մարդ է անցել, որից մեկը` Արմեն Գրիգորյանը, դատարանի դահլիճում մահացել է:
Մյուս 2-ը իշխանական դեմքեր են, ովքեր նույնիսկ 1 օր չեն նստել, իսկ Մալյանը շարունակում է կալանքի տակ մնալ:
Մամիկոն Ասլանյանի մասին նույնիսկ խոսք էլ չկա ասելու` 2-3 տարի է՝ նստած է, սակայն դատն արհեստական ձգձգում են, իսկ ինքը` Մամիկոնը, նստած է զուտ այն բանի համար, որ քաղաքապետի ընտրություններում հաղթել է ու չի ցանկացել համագործակցել իշխանության հետ:
Եթե Մամիկոնի գործով դատավճիռ լիներ, ապա նա արդեն վաղուց տանը կլիներ, չնայած հենց դրա համար էլ դատական պրոցեսը շարունակ ձգում են:

Тигран Абрамян: Свободу всем нашим политзаключенным
«Скоро исполнится 9 месяцев, как Армен Ашотян находится в тюрьме. Каждый раз, когда я навещаю Армена, я думаю: ну и сколько нам еще придется встречаться с нашим другом в тюремных условиях?
Как бы сознательно Армен ни пошел на этот шаг, это один из самых трагических эпизодов нашей действительности.
Предатели на свободе, а порядочные люди, такие как Армен, находятся в тюрьме.
Я также проведал сегодня Нарека Маляна. Через 10 дней исполнится 6 месяцев его содержания под стражей. Кстати, за этот период по одной и той же статье судили 4 человек, один из которых, Армен Григорян, скончался в зале суда.
Двое других — провластные деятели, не отсидевшие и одного дня, а Малян продолжает оставаться под стражей.
О Мамиконе Асланяне даже слова нет: он сидит уже 2-3 года, но судебный процесс искусственно затягивается, а сам Мамикон сидит только потому, что победил на выборах мэра и не захотел сотрудничать с властью.
Если бы по делу Мамикона был венесен приговор, он бы уже давно был дома, хотя именно поэтому судебный процесс продолжает затягиваться.