Ընդդեմ Ադրբեջանի ներկայացված միջազգային գանգատներից հրաժարվելու հարց քննարկվել է ու քննարկվում է. Նիկոլ Փաշինյան
12/03/2024 12:46
Հայաստանի օրակարգում կա միջազգային ատյաններում ընդդեմ Ադրբեջանի ներկայացված գանգատներից հրաժարվելու հարց:
«Բանակցությունների ընթացքում այդպիսի հարց քննարկվել է ու քննարկվում է», - ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով Aysor.am-ի հարցին՝ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով` այս հարցը կարող է քննարկվել ամենավերջում, երբ խաղաղության պայմանագրի դրույթներն արդեն իսկ համաձայնեցված կլինեն ու ակնհայտ կլինի, որ երկու կողմերը պատրաստ են դրանք ստորագրել:
«Դա տրամաբանական է, որովհետև եթե կողմերը կնքում են խաղաղության պայմանագիր, ինչո՞ւ են շարունակում իրավական պատերազմներն իրար դեմ, իսկ եթե չեն կնքում խաղաղության պայմանագիր` Հայաստանի համար դա մի գործոն է, որը կարևոր է մեր ասելիքը, մեր օրակարգն առաջ մղելու համար», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի` այս հարցը պետք է լինի երկուստեք:
«Խոսքը չի կարող լինել միայն Հայաստանի պարագայում, երկուստեք պետք է գնալ նման լուծման»,- նշեց Փաշինյանը:
Նշենք, որ Հայաստանն Ադրբեջանի դեմ 4 միջպետական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, մեկ գանգատ էլ քննվում է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում։

Никол Пашинян: Обсуждался и обсуждается вопрос отказа от межгосударственных жалоб, поданных в международные правовые инстанции против Азербайджана
12/03/2024 13:08
В повестке дня Армении есть вопрос отказа от жалоб против Азербайджана в международных инстанциях.
«В ходе переговоров такой вопрос обсуждался и обсуждается», -  отвечая на вопрос Aysor.am на пресс-конференции заявил премьер-министр Никол Пашинян.
По его словам, этот вопрос можно будет обсудить в самом конце, когда положения мирного соглашения уже будут согласованы и станет ясно, что обе стороны готовы их подписать.
«Наша позиция заключается в том, что это вопрос, который может быть обсужден в самом конце, когда, по сути, положения мирного договора уже будут согласованы и уже будет очевидно, что стороны готовы его подписать. Это логично, потому что, если стороны придут к соглашению и дойдут до стадии подписания, я не исключаю и даже считаю логичным, что обе стороны также придут к такому решению», - сказал Пашинян.
«Речь не может идти только об Армении, обе стороны должны пойти на такое решение» - сказал Пашинян.
Отметим, что Армения подала в Европейский суд по правам человека 4 межгосударственные жалобы против Азербайджана, еще одна жалоба находится на рассмотрении Международного суда ООН.