Վարչապետը հստակեցրեց՝ ռուս սահմանապահ զորքերին  մինչև օգոստոսի 1-ը ժամանակ է տրվել (Տեսանյութ)
Մենք ռուսական կողմին տեղեկացրել ենք, որ օգոստոսի 1-ից ինքնուրույն կիրականացնենք մեր սահմանային ավտանգության պաշտպանությունը, լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով «Զվարթնոց» օդանավակայանից ռուսական սահմանապահ զորքերը դուրս բերելուն՝ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ ՀՀ սահմանապահ զորքերի ղեկավարությունը նամակով դիմել է ռուսական կողմի իրենց գործընկերներին, այդ մասին տեղեկացրել և այդ նամակն առաջին հերթին շնորհակալական նամակ է: Վարչապետը շեշտեց, որ այստեղ աշխահրաքաղաքական մոտեցումներ փնտրել պետք չէ:
Ինչ վերաբերում է հարցին՝ արդյո՞ք ապագայում պատերազմի վտանգ կա՝ Փաշինյանը նշեց.«Պատերազմ պետք է չլինի, քանի որ մենք գնում ենք խաղաղության և այստեղ էական չէ՝ մենք պատրաստ ենք, պատրաստ չենք: Պատերազմին պատրաստվելը շատ լայն հասկացություն է՝ ի՞նչ պատերազմի: Իսկ ո՞վ է այսօր պատրաստ պատերազմի: Դրանք հարցեր են, որոնք ցանկալի է քննարկել գաղտնի ռեժիմով: Մեր  քաղաքականությունն այն է, որ պատերազմ պետք է չլինի»:

Премьер-министр пояснил, что российским пограничникам дали время до 1 августа
Мы проинформировали российскую сторону, что с 1 августа будем самостоятельно выполнять функции по охране нашей границы, на встрече с журналистами касаясь вывода российских пограничных войск из аэропорта "Звартноц", заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что командование Пограничных войск Республик Армения направило письмо своим коллегам с российской стороны, информируя их об этом, и это письмо является, прежде всего, благодарственным письмом. Премьер-министр подчеркнул, что в этом не нужно искать геополитических подходов.
Что касается вопроса, существует ли риск войны в будущем, Пашинян сказал. «Войны быть не должно, потому что мы идем к миру и здесь не важно: мы готовы или не готовы. Подготовка к войне – это очень широкое понятие: какая война? А кто сегодня готов к войне? Это вопросы, которые следует обсуждать конфиденциально. Наша политика заключается в том, что войны не должно быть».