Սա է Հայաստանի Հանրապետությունը. ոչ մի քննարկման ժամանակ խոսք չի եղել և չի կարող լինել  Տավուշի մարզի որևէ գյուղ հանձնելու մասին. Փաշինյան (Տեսանյութ)
12/03/2024 12:25
Սա է Հայաստանի Հանրապետությունը. ոչ մի քննարկման ժամանակ խոսք չի եղել և չի կարող լինել Տավուշի մարզի որևէ գյուղ հանձնելու մասին. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանի համար անակնկալ չէր, որ ասուլիսի առաջին հարցը խաղաղության պայմանագրի և Ադրբեջանի պահանջների մասին էր:
«Ես այդ հարցին պետք է համապարփակ պատասխան տամ, քանի որ կարծում եմ, որ այդ մասով կա շփոթ և թյուրըմբռնում: Եկեք նախ արձանագրենք, թե որն է Հայաստանի Հանրապետությունը, որպեսզի այդ արձանագրումից ելնելով կարողանանք հստակ ձևակերպել, թե որտեղ, ինչպես Ադրբեջանն ունի  պահանջներ ՀՀ-ի նկատմամբ և որտեղ չունի կամ հնարավոր է՝ չունի», - անդրադառնալով լրագրողի այն հարցին, թե ինչպե՞ս է պատկերացնում խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, եթե Ադրբեջանը պահանջում է Հայաստանից իրեն տալ 4 գյուղ՝ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ներկայացրեց, թե ըստ իրեն որն է Հայաստանի Հանրապետությունը. «Ես այդ հարցի համար առաջին անգամ վիզուալ պատասխան եմ նախապատրաստել: Հայաստանի Հանրապետությունը սա է (ցույց տվեց քարտեզը): Եկեք մի կողմ թողնենք Ադրբեջանին և մեր ելակետից հանդես գանք: Ասվում է, որ ՀՀ-ն պատրաստվում է Տավուշի մարզի գյուղեր հանձնել Ադրբեջանին: Երբեք, ոչ մի քննարկման ժամանակ խոսք չի եղել և չի կարող լինել  Տավուշի մարզի որևէ գյուղ հանձնելու մասին: Ադրբեջանի մամուլում հրապարակվում են անուններ, ՀՀ-ի տարածքում երբեք նման անուններով գյուղեր չեն եղել, ընդ որում՝ ոչ միայն խորհրդային ժամանակներում, այլև դրանից հետ»:

Пашинян: Это Республика Армения: в ходе обсуждений ни о какой передаче какого-либо села Тавушской области речи не было и не может быть (Видео)
12/03/2024 12:38
Для Никола Пашиняна не стало сюрпризом, что первый вопрос пресс-конференции был о мирном договоре и требованиях Азербайджана.
«Я должен дать исчерпывающий ответ на этот вопрос, потому что считаю, что в этом отношении существует путаница и непонимание. Давайте сначала зафиксируем, что такое Республика Армения, чтобы на основании этой констатации можно было четко сформулировать, где и каким образом у Азербайджана есть претензии к Армении, а где их нет или, возможно, нет", -  отвечая на вопрос журналиста, как он представляет себе подписание мирного договора, если Азербайджан требует от Армении передать ему 4 села, отметил премьер-министр Никол Пашинян.
Он представил, что, по его мнению, представляет собой Республика Армения. «Я впервые подготовил визуальный ответ на этот вопрос. Это Республика Армения (показал карту). Давайте оставим Азербайджан в стороне и будем действовать с нашей исходной точки. Сообщается, что Республика Армения собирается передать Азербайджану села Тавушской области. Никогда, ни в каких обсуждениях не было и не может быть речи о передаче какого-либо села Тавушской области. В азербайджанской прессе публикуются имена, сел с такими названиями на территории Республики Армения никогда не было, и не только в советские времена, но и после этого».