Եվրամիությունը ճանաչել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքը․ Փաշինյան
Եվրամիությունը ճանաչել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքը, ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ մինչ այդ վերահաստատելով՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքն այն է, ինչն ինքն ավելի վաղ «վիզուալ» ներկայացրել է։
«Հոկտեմբերի 6-ի բանակցությունների ընթացքում (Պրահայում-խմբ․) սեղանին դրված է եղել քարտեզ, որը ճշգրիտ արտահայտել է այս իրականությունը։
2023 թվականի մայիսի 14-ին բանակցությունների սենյակում  (Բրյուսելում-խմբ․) կախված է եղել մեծ քարտեզ, ընդգծված է եղել ՀՀ ինքնիշխան տարածքը։
Այդ փաստն արձանագրվել է նաև Գրանադայի քառակողմ հայտարարության մեջ և այդպես շարունակ»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով,- «Նաև դա է պատճառը, որ Եվրամիությունը դիտորդներ ունի Հայաաստանի Հանրապետությունում»։

Пашинян: Евросоюз признал суверенную территорию Армении
Евросоюз признал суверенную территорию Армении, заявил на пресс-конференции Никол Пашинян, подтвердив, что суверенная территория Армении - это то, что он "визуально" представил ранее.
"Во время переговоров 6 октября (в Праге - ред.) на столе лежала карта, которая точно отражала эту реальность.
14 мая 2023 года в переговорной комнате (в Брюсселе – ред.) была вывешена большая карта, на которой была выделена суверенная территория Республики Армения.
Этот факт также был зафиксирован в четырехстороннем заявлении Гранады и так далее", - сказал Пашинян, добавив: «Также по этой причине Европейский Союз имеет наблюдателей в Республике Армения».