Եկեք գնանք, տեղում տեսնենք՝ որն ումն է, որտեղ է սկսվում Ադրբեջանի տարածքը, որտեղ է սկսվում Հայաստանի տարածքը, մենք մերժողական չենք․ Փաշինյան (Տեսանյութ)
12/03/2024 15:35
Հայաստանից Ադրբեջանի տարածքային պահանջների հարցը պետք է լուծվի  իրավական հենքի վրա, տարածքները կոորդինատներով որոշելուց հետո, կարծում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք ասում ենք՝  եկեք գնանք, տեղում տեսնենք՝ որտեղ ինչ կա և որն ում տարածքն է․ որտեղ է սկսվում Ադրբեջանի տարածքը, որտեղ է սկսվում Հայաստանի տարածքը։ Ո՞ր կետում եք ուզում, որ կետում ուզում եք՝ գնանք, անենք դա, որպեսզի պրոցեսը մեռյալ տեղից շարժվի»,-այդ առնչությամբ ասուլիսի ժամանակ ասաց Փաշինյանը։
Այս կամ այն տարածքի հարցը որոշելիս, Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, «պետք է գնալ, նայել դե յուրե հիմքը»։ Իսկ այդ իրավական հիմքը, ըստ նրա, «պետք է բխի արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից»։
«Հիմա, երբ մենք գնում ենք ու այդ դե յուրե գոյություն ունեցող հիմքը դարձնում ենք տեղում կոորդինատ, որը ցույց կտա, որ այդ կոորդինատից այն կողմ Ադրբեջան է, կոորդինատից այս կողմ Հայաստան է, դա նշանակում է, որ մենք գետնի վրա ենք դնում կոնկրետ իրավական բանաձև։

Пашинян: Давайте пойдем и на месте разберемся, кому что принадлежит, где начинается территория Азербайджана, где начинается территория Армении, мы не отказываемся (Видео)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает, что вопрос территориальных претензий Азербайджана к Армении должен быть решен на правовой основе, после определения территорий с координатами.
«Мы говорим, давайте пойдем и на месте разберемся, кому что принадлежит, где начинается территория Азербайджана, где начинается территория Армении, мы не отказываемся. Давайте разберемся где хотите чтобы мы встретились, давайте сделаем это, чтобы процесс сдвинулся с тупика", - сказал Пашинян на пресс-конференции по этому поводу.
Решая вопрос той или иной территории, по словам Никола Пашиняна, "надо пойти и посмотреть на основы де-юре". И эта правовая основа, по его словам, "должна исходить из уже достигнутых договоренностей".
"Теперь, когда мы пойдем и сделаем эту де-юре существующую основу координатом, который будет показывать, что за этим координатом находится Азербайджан, а по эту сторону координата - Армения, это означает, что мы применяем конкретную правовую формулу на местах.