Team-ի շարժական կապի բաժանորդների թիվը գերազանցել է 1 միլիոնը
Հավատարիմ մնալով իր որդեգրած բաց ու հաշվետու քաղաքականությանը՝ «Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ն (ապրանքանիշը՝ Team Telecom Armenia) ներկայացնում է բջջային և ամրակցված կապի 2023 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի տեխնիկատնտեսական և ֆինանսական ցուցանիշները։ Ընկերությունը հիմնական ուղղություններով արձանագրել է զգալի աճ։
Շարժական կապ
2023 թ.-ի 4-րդ եռամսյակում ընկերությունը շարժական կապից ստացել է 5.18 մլրդ դրամ եկամուտ։ 2022 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի համեմատ եկամուտների ծավալն աճել է 1%-ով, իսկ 2023 թ.-ի 3-րդ եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 3.4%-ով կամ 168.4 մլն դրամով։ Ինչ վերաբերվում է տարեկան ցուցանիշներին, ապա 2023 թ.-ին շարժական կապից ստացված եկամուտները 2022 թ.-ի համեմատ աճել են 1.6%-ով և կազմել 19.4 մլրդ դրամ։
Սմարթֆոնների և աքսեսուարների վաճառքից ստացված եկամուտները կազմել են 1.1 մլրդ դրամ։ 2022 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 19.9%-ով, իսկ 2023 թ.-ի 3-րդ եռամսյակի համեմատ աճը կազմել է 69.2%։
Շարժական կապի բաժանորդների թիվը 2023 թ.-ի 4-րդ եռամսյակում կազմել է 1,044,939։ 2022 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 9%-ով կամ 86,646 բաժանորդով, իսկ 2023 թ.-ի 3-րդ եռամսյակի համեմատ բաժանորդների թիվն աճել է 4.2%-ով կամ 42,376 բաժանորդով։
Մասնավորապես, զգալիորեն աճել է հեռախոսի միջոցով շարժական ինտերնետ օգտագործող բաժանորդների թիվը՝ 660,731։ 2022 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 11.5%-ով, իսկ 2023 թ.-ի 3-րդ եռամսյակի համեմատ աճը կազմել է 5.9%։
2023 թ.-ի տվյալների համաձայն ընկերությանը բաժին է ընկնում ՀՀ շարժական կապի շուկայի բաժանորդների 25.6%-ը։
Ամրակցված կապ
2023 թ.-ի 4-րդ եռամսյակում «Տելեկոմ Արմենիա»-ն ամրակցված կապից ստացել է 3.8 մլրդ դրամ եկամուտ։ 2022 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի համեմատ 2023թ․-ի 4-րդ եռամսյակի եկամուտների ծավալն աճել է 5%-ով, իսկ 2023 թ.-ին ամրակցված կապից ստացվել է 14.62 մլրդ դրամ եկամուտ։
Ամրակցված ինտերնետի բաժանորդների թիվը 2023 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի դրությամբ 94.8 հազար է, 2022 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 2%-ով։
2023 թ.-ի արդյունքում «Տելեկոմ Արմենիա»-ին բաժին է ընկնում ամրակցված ինտերնետի շուկայի բաժանորդների 32.1%-ը, նաև ամրակցված ինտերնետի ծառայություններից ստացված շուկայի եկամուտների 23.1%-ը։
«Ներկայացված ցուցանիշները վկայում են, որ ընկերությունը շարժվում է ճիշտ ուղղով և մեր ռազմավարական ծրագրերը, որոնք կենտրոնացած են Հայաստանի ողջ տարածքում բջջային և ֆիքսված ամենաժամանակակից ցանցերի կառուցման վրա, ապահովում են բաժանորդների թվի և եկամտի կայուն աճ։ Սրան զուգահեռ անցյալ տարի ընկերությունը իրականացրեց ևս մեկ հեռանկարային նախագիծ՝ դարձավ բաց բաժնետիրական։ Այժմ ընկերության բաժնետոմսերը ցուցակված են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում և գտնվում են ազատ շրջանառության մեջ։ Մեր բաժնետերերի, ինչպես նաև բաժանորդների հետ է՛լ ավելի բաց ու հաշվետու աշխատելաոճը մեզ համար առաջնահերթություն է»,- հավելում է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
2023 թ.-ի 4-րդ եռամսյակի տեխնիկատնտեսական ցուցանիշներին ամբողջությամբ կարող եք ծանոթանալ այս հղումներով՝ շարժական, ամրակցված։

Число мобильных абонентов Team превысило 1 миллион
Придерживаясь политики прозрачности и подотчетности, ОАО ''Телеком Армения'' (торговая марка: Team Telecom Армения) представляет технико-экономические и финансовые показатели мобильной и фиксированной связи за 4-й квартал 2023 года. Компания зафиксировала значительный рост основных показателей.
Мобильная связь
В 4-м квартале 2023 года компания получила 5,18 млрд драмов дохода от мобильной связи. Объем доходов вырос на 1% по сравнению с четвертым кварталом 2022 года и на 3,4%, или 168,4 млн драмов, по сравнению с третьим кварталом 2023 года. В годовом разрезе доходы компании в целом от мобильной связи в 2023 году достигли 19,4 млрд драмов, увеличившись на 1,6 % по сравнению с 2022 годом.
Доходы от продажи смартфонов и аксессуаров составили 1,1 млрд драмов. Рост составил 19,9% по сравнению с четвертым кварталом 2022 года и 69,2% по сравнению с третьим кварталом 2023 года.
Количество абонентов мобильной связи в 4 квартале 2023 года составило 1,044,939 человек. По сравнению с 4 кварталом 2022 года зафиксирован рост на 9% или 86 646 абонентов, а по сравнению с 3 кварталом 2023 года количество абонентов выросло на 4,2% или 42 376 абонентов.
В частности, значительно увеличилось количество абонентов, пользующихся мобильным Интернетом по телефону, достигнув 660,731. По сравнению с 4 кварталом 2022 года зафиксирован рост на 11,5%, а по сравнению с 3 кварталом 2023 года рост составил 5,9%.
По данным на 2023 год, на долю компании приходится 25,6% от общего числа мобильных абонентов Армении.
Фиксированная связь
В 4-м квартале 2023 года "Телеком Армения" получила 3,8 млрд драмов дохода от фиксированной связи. Доходы от фиксированной связи в 4 квартале 2023 года увеличились на 5% по сравнению с 4 кварталом 2022 года. Доходы от фиксированной связи в 2023г составили 14,62 млрд драмов.
Количество подключенных абонентов фиксированного интернета по состоянию на 4 квартал 2023 года составляет 94,8 тысяч абонентов, что на 2% больше по сравнению с 4 кварталом 2022 года.
По итогам 2023 года на долю Телеком Армения приходится 32,1% от общего числа абонентов фиксированного интернета Армении, а также 23,1% от общих доходов от услуг фиксированного интернета Армении.
"Представленные показатели свидетельствуют, что компания движется в правильном направлении и наши стратегические планы, ориентированные на строительство самых современных сетей мобильной и фиксированной связи по всей территории Армении, обеспечивают стабильный рост количества абонентов и доходов. Параллельно этому в прошлом году компания реализовала еще один перспективный проект- стала открытым акционерным обществом. Акции компании в настоящее время котируются на Армянской фондовой бирже и находятся в свободном обороте. Для нас является приоритетным еще более открытый и прозрачный подход в работе с нашими акционерами и абонентами”, - отметил Айк Есаян, генеральный директор Team Telecom Армения.
Полностью ознакомиться с технико-экономическими показателями 4 квартала 2023 года вы можете, пройдя по следующим ссылкам: мобильная, фиксированная.