Նոր տեխնոլոգիաները՝ գյուղական ենթակառուցվածքների զարգացման հիմքում
Ծախսարդյունավետ ենթակառուցվածքների առկայությունը կարևոր աջակցություն է համայնքների համար: Դա հասանելի դարձնելու նպատակով Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) երկար տարիներ հետևողական աշխատանք են ծավալում Հայաստանի տարբեր մարզերում: Վայոց ձորի մարզի Սալլի գյուղում փողոցների լուսադիոդային (LED) լուսարձակներով աշխատող համակարգի արդյունավետությունը հասցրել են զգալ 2019 թվականին, երբ այստեղ տեղադրվել է 40 լուսարձակ՝ լուսավորելով 1500մ ճանապարհ:
Ծրագրի երկրորդ փուլը մեկնարկել է 2023 թվականի ուշ աշնանը: Տեղադրվել է ևս 24 լուսարձակ, լուսավորվել 800 մ ճանապարհ: Ընդհանուր առմամբ, երկու փուլի արդյունքում Սալլիում տեղադրվել է 64 LED-լուսարձակ, լուսավորվել 2300մ ճանապարհ: Արդիականացվել է նաև համակարգի կառավարման վահանակը: Բացի մութն ընկնելուն պես ավտոմատ կերպով միացվող համակարգից, նոր վահանակը հնարավորություն է տալիս լույսերը միացնելու նաև հեռահար՝ GSM կապով՝ բջջային հեռախոսի միջոցով:
Սալլին գրեթե ամբողջությամբ լուսավորելն անհրաժեշտություն է եղել: Վայոց ձորում արջերի այցն այնքան սովորական է դարձել, որ այն այլևս անակնկալի չի բերում բնակիչներին: Բնակիչները կատակում են՝ ծուռթաթին այսուհետ լուսավորված փողոցներում են հանդիպելու։ Այժմ բնակիչների երեկոյան շարժն ավելի ապահով է:
«Մի քանի տարի է՝ վայրի կենդանիները, հատկապես արջերը, մեծ վնաս են տալիս գյուղացիներին. ծառեր ու այգիներ են վնասում: Հիմա մարդիկ առանց վախի, ապահով են քայլում, տեսադաշտը երևում է: Համակարգը դրական այլ կողմեր էլ ունի: Խորհրդային տարիներին ունեինք լուսավորություն, բայց ամեն լուսարձակ, կարելի է ասել, չորս-հինգ տնտեսության սպառած էլեկտրաէներգիայի չափ հոսանք էր կլանում: Իսկ այս LED-լամպերը միասին, հավանաբար, դրանց մեկի չափ հոսանք չեն սպառի: Էլեկտրաէներգիայի պակաս սպառումից տնտեսված գումարներն օգտագործվում են գյուղի մյուս խնդիրները լուծելու համար»,- ասել է Սալլի բնակավայրի վարչական ղեկավար Մարտին Սարգսյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) գործընկերությամբ իրականացվող ծրագրի արդյունքը երկարաժամկետ է և թիրախային: Նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ աշխատող լուսադիոդային համակարգերը էներգախնայող են և բնապահպանական տեսանկյունից առավել ընդունելի: Դրանք թույլ են տալիս սպառել 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա՝ ապահովելով ավելի բարձր լուսատվություն:

The availability of cost-effective infrastructures is an important support for communities. In order to make it available, Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) have been consistently working in different marzes of Armenia for many years. In the village of Salli, Vayots Dzor, people felt the effectiveness of the street lighting system with LED lights in 2019, when 40 lights were installed, illuminating 1500 meters of road.
The second phase of the project was launched in autumn 2023. 24 more traffic lights were installed, illuminating 800 meters of road. In total, as a result of two phases, 64 LED lights were installed in Salli, and 2300 meters of road were illuminated. The system control panel has also been updated. In addition to the autonomous switching system activated when it gets dark, the new panel allows for remote activation of the lights through a GSM connection, using a mobile phone.
It was necessary to light Salli completely. The arrivals of bears in Vayots Dzor have become so common that it is no longer a surprise. Villagers now make jokes about welcoming bears on well-lit streets. Now being outside in evenings is safer.
“In recent years, wild animals, especially bears, have been causing great harm to the villagers by damaging trees and gardens. Now people walk safely without fear; the sight around is visible. The system has other positive aspects. During the Soviet system, we had lighting, but the consumed electricity by each lamp was equal to the electricity consumed by four or five households. And if we put these LED lamps together, they probably won't consume as much electricity as one of the previous ones. The money saved from saving electricity is used to solve other problems in the village,” said Martin Sargsyan, the administrative head of Salli village.
The project implemented in partnership between Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) has long-term and targeted outcomes. Using new technologies, LED lighting systems are energy-saving and more environmentally friendly. They allow for an 80% reduction in electricity consumption while providing higher brightness.