Արցախի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի ցանկացած հայտարարություն մեսիջ է՝ ուղղված Ադրբեջանի իշխանություններին․ Մետաքսե Հակոբյան
14/03/2024 17:05
Մարտի 12-ին հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը պատճառաբանեց,  թե ինչու է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի Ադրբեջանի նախաձեռնած ռազմական գործողություններից հետո հայտարարել, որ «Ադրբեջանի կողմից արցախահայերին ուղիղ սպառնալիք չկա», դա, ըստ նրա, ասել է, որպեսզի արցախահայերին Արցախում մնալու հնարավորություն լինի։
«Ես տեսնում էի, որ արտաքին ուժեր կան, ովքեր նաև դրդում են էթնիկ զտումներ իրականացնող ուժին և աջակցում են նրանց, որ ԼՂ հայերը րոպե առաջ դուրս գան։ Ինչի՞ համար, որովհետև նրանք հայտարարել էին ՀՀ-ում իշխանափոխության մեկնարկը և տեսնում էին, որ իրենց ռեսուրսները ՀՀ-ում չեն հերիքում հեղափոխության համար։ Նրանց հարկավոր էր, թեկուզ Ղարաբաղի գնով, ռեսուրս բերել Հայաստան, որպեսզի տեղի ունենա իշխանափոխություն։ Այդ նկրտումները շարունակվում են, այնպես չէ, որ ավարտվել են»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
168.am-ի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը, խոսելով Նիկոլ Փաշինյանի այս հայտարարության մասին, ասել է, թե նրա այդ հայտարարությամբ պետք է զբաղվի  Գլխավոր դատախազությունը։
«Եթե ավելի լուրջ վերաբերվենք այն մտքերին, որոնք արտաբերեց Նիկոլ Փաշինյանը, ապա այսօր Գլխավոր դատախազությունը դա  պետք է ընդունի՝ որպես հաղորդում հանցագործության մասին։ Սա հաղորդում է  հանցագործության վերաբերյալ, որին իրավապահ մարմինները պետք է պատշաճ արձագանքեն։
Իսկ եթե լուրջ չվերաբերվենք, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանը «դեղին մամուլի արքայից» չկարողացավ այս վեց տարիների ընթացքում դառնալ պետական ու քաղաքական գործիչ, կարող ենք ասել, որ այս ամենը նրա կիրառած տեխնոլոգիան է, որով, ըստ էության, ժողովրդին փորձում էր ցույց տալ, թե ինքը նրանցից մեկն է»,- նշել է Մետաքսե Հակոբյանը։
Արցախի Հանրապետության ԱԺ պատգամավորը հիշեցրել է բազմիցս հնչեցրած իր  տեսակետը՝ 2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած, այսպես կոչված, հեղափոխությունից անմիջապես հետո Արցախում ստեղծվեցին «պրոյեկտներ», որոնք սպասարկում էին հենց ՀՀ իշխանությունների շահը, որը հակաարցախյան էր։
«Այդ «պրոյեկտների» գործունեությունը շատ ավելի ակնհայտ դարձավ 2020 թվականից հետո, երբ ՀՀ իշխանությունը սկսեց թիրախավորել ռուս խաղաղապահներին, այդ ժամանակ «պրոյեկտներն» ակտիվացան։ Նրանք գնում էին, խաղաղապահների ռազմաբազայի մոտ ակցիա էին իրականացնում ու ասում էին, թե դա արցախահայերի պահանջն է, ինչն իրականությանը չէր համապատասխանում, բնականաբար։ Իսկ շրջափակման ժամանակ սկսեցին պահանջել, որ Ադրբեջանը  միջանցք բացի, որպեսզի ցանկացողները հեռանան Արցախից։ Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէր, որ նրանք ուղղորդվում ու ներկայացնում էին ՀՀ իշխանությունների պահանջը։ Հետևաբար, այդ «սև ու մութ» ուժերը հենց ՀՀ իշխանությունն էր»,- հավելել է Արցախի ԱԺ պատգամավորը։
Ըստ Մետաքսե Հակոբյանի՝ Նիկոլ Փաշինյանի ցանկացած հայտարարություն  Արցախի վերաբերյալ, մեսիջ է՝ ուղղված Ադրբեջանի իշխանություններին։
«Նրա ցանկացած հայտարարություն, որը վերաբերում է Արցախին, Ադրբեջանի շահի սպասարկում է միանշանակ։ Մեր բռնի տեղահանությունից շատ կարճ ժամանակ անց ՔՊ-ական պատգամավորներից մեկը հայտարարեց, որ «այդ մարդիկ իրենց կամքով են եկել», առանց նշելու, ո՛չ մեր հայրենակիցները, ո՛չ արցախահայերը, այլ՝ հենց «այդ մարդիկ»։ Այդպիսով լեգիտիմացնում են այն բոլոր հայտարարությունները, որոնք այսօր անում է Ադրբեջանն այդ ուղղությամբ։ Բայց փաստերը, թե ինչ է տեղի ունեցել սեպտեմբերի 19-ին և դրան հաջորդող օրերին, այս իշխանությունները չհավաքագրեցին, այն դեպքում, երբ սեպտեմբերի 19-ի առաջին զոհերը քաղաքացիական անձինք էին, երեխաներ։ Ինչպե՞ս արցախցին մնար Արցախում, երբ սեպտեմբերի 19-ին տեսանք, որ մենք բոլորովին միայնակ ենք․ 30 տարի շարունակ զգալով ՀՀ ներկայությունը մեր թիկունքում, այդ ժամանակ բոլորովին միայնակ էինք»,- եզրափակել է Մետաքսե Հակոբյանը։

Метаксе Акопян: Любое заявление Никола Пашиняна относительно Арцаха – это месседж, адресованный властям Азербайджана
14/03/2024 18:29
В ходе состоявшейся 12 марта пресс-конференции Никол Пашинян обосновал, почему после инициированных Азербайджаном 19 сентября 2023 года военных действий он заявил, что «прямой угрозы арцахским армянам со стороны Азербайджана нет», по его словам, он сказал это для того, чтобы арцахские армяне имели возможность остаться в Арцахе.
«Я видел, что внешние силы также подталкивали основную силу, организовавшую этническую чистку в Карабахе, чтобы армяне Нагорного Карабаха как можно скорее покинули его. Почему это было сделано? Потому что они в Армении объявили о начале смены власти, увидели, что их ресурсов недостаточно для революции. Им нужно было, даже ценой Карабаха, привезти ресурсы в Армению, чтобы смена власти здесь  произошла․ И эти амбиции, продолжаются, они еще не закончились»,- отметил Никол Пашинян.
В беседе с 168.am депутат фракции "Справедливость" Национального собрания Республики Арцах Метаксе Акопян, говоря о заявлении Никола Пашиняна, сказала, что его заявлением должна разобраться Генеральная прокуратура.
"Если более серьезно отнестись к высказанным Николом Пашиняном мыслям, то сегодня Генеральная прокуратура должна принять их как сообщение о преступлении, это сообщение о преступлении, на которое правоохранительные органы должны должным образом отреагировать.
А если не воспринимать это всерьез, поскольку Никол Пашинян за эти шесть лет так и не смог превратиться из «короля желтой прессы» в государственного и политического деятеля, то можно сказать, что все это - технологии, которые он использовал, с помощью которых, по сути, он пытался показать народу, что он один из них", - сказала Метаксе Акопян.
Депутат Национального Собрания Республики Арцах напомнила свою точку зрения, которую она неоднократно высказывала: сразу после так называемой революции в Армении в 2018 году в Арцахе были созданы «проекты», обслуживавшие интересы властей Республики Армения, настроенных антиарцахски.
"Деятельность этих "проектов" стала гораздо более очевидной после 2020 года, когда власти Армении сделали мишенью российских миротворцев, тогда "проекты" активизировались. Они проводили акцию протеста возле военной базы миротворцев и говорили, что это требование арцахских армян, что, конечно, не соответствовало действительности. А во время блокады они стали требовать чтобы Азербайджан открыл коридор для желающих покинуть Арцах. Ни для кого не было секретом, что они руководствовались и представляли требование властей Республик Армения. Следовательно этими «черными и темными» силами были именно власти Республики Армения», - добавила депутат Национального собрания Арцаха.
По словам Метаксе Акопян, любое заявление Никола Пашиняна относительно Арцаха – это месседж, адресованный властям Азербайджана.
«Любое его заявление относительно Арцаха однозначно служит интересам Азербайджана. Сразу после нашей принудительной депортации один из депутатов «Гражданского договора» заявил, что «эти люди приехали по своей воле», не упомянув при этом ни наши соотечественники, ни арцахские армяне, а «эти люди». Тем самым они легитимизируют все заявления, которые сегодня делает Азербайджан в этом направлении. Но эти власти не собрали факты произошедшего 19 сентября и последующих дней, когда первыми жертвами 19 сентября стали мирные жители и дети. Как могли арцахцы оставаться в Арцахе, когда 19 сентября мы увидели, что остались совершенно одни? Почувствовав за собой присутствие Республики Армения на протяжении 30 лет, мы в то время были совершенно одни», - заключила Метаксе Акопян.