Հայաստանում կստեղծվի տեղեկատվական անվտանգության ազգային կենտրոն
Հայաստանում կստեղծվի Տեղեկատվական անվտանգության և կրիպտոգրաֆիայի ազգային կենտրոն. որոշումն ընդունվեց կառավարության այսօրվա նիստում։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշում է, որ տեղեկատվության պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի Հանրապետությունն անկախ դարձնելու համար առաջարկվում է ստեղծել Տեղեկատվական անվտանգության և կրիպտոգրաֆիայի ազգային կենտրոն, որը համագործակցելով տեղեկատվության անվտանգության ապահովման աշխատանքների իրականացումը համակարգող լիազոր մարմնի հետ՝ կիրականացնի  պետական մարմիններում կիրառվող էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի և տեղեկատվության փոխանակման գործընթացների անվտանգության ապահովման նորմերի մշակումը, համապատասխան մեթոդական ուղեցույցների կազմումը, ինչպես նաև կկազմակերպի մասնագիտական դասընթացներ, կիրականացնի համապատասխան մասնագետների որակավորման բարձրացման աշխատանքները, կմշակի տեխնիկական, ծրագրաապարատային նոր լուծումների:
«Բացի այդ, կազմակերպությունը կիրականացնի տեղեկատվական անվտանգության բնագավառում հետազոտական, գիտահետազոտական աշխատանքներ, ինչպես նաև տեղեկատվական անվտանգության ապահովման բնագավառում իր իրավասությունների շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կհամագործակցի պետական մարմինների, այդ թվում՝ տեղեկատվական անվտանգության ապահովման աշխատանք­ների իրականացումը համակարգող լիազոր մարմնի և ոլորտային կազմակեր­պությունների հետ: Կենտրոնի կառավարումն իրականացնող պետական մարմին է ճանաչվում Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, որը կազմակերպության հետ կապված բոլոր որոշումները համաձայնեցնում է տեղեկատվության պաշտպանության ոլորտի լիազոր մարմնի հետ»,- ասված է հիմնավորման մեջ։
Կենտրոնը համալրված կլինի համապատասխան ստուգում անցած մասնագիտական գիտելիքների և փորձառություն ունեցող տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջատար մասնագետներով և կստանձնի Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմինների կողմից կիրառվող էլեկտրոնային կառավարման համակարգերում պահպանվող, մշակվող և փոխանցվող տեղեկատվության պաշտպանության, պաշտպանված փոխանցման նպատակով համապատասխան լուծումների (ծրագրային, ծրագրաապարատային և այլն) մշակումը:
«Կենտրոնը կիրականացնի տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում հետազոտական, գիտահետազոտական, փորձարարակոնստրուկտորական աշխատանքներ՝ ուղղված համապատասխան ծրագրային, ծրագրաապարատային լուծումների ստացմանը, գոյություն ունեցող համակարգերի կառավարման, անվտանգության բարձրացման, տեղեկատվության պաշտպանվածության և պաշտպանված փոխանցման հուսալիության բարձրացմանը»,- ասված է հիմնավորման մեջ։

В Армении будет создан национальный центр информационной безопасности
По решению правительства создается Национальный центр информационной безопасности и криптографии. Этот проект был в повестке дня заседания правительства 14 марта.
В обосновании проекта, разработанного Министерством высокотехнологичной промышленности, указывается, что для обеспечения независимости Республики Армения в области защиты информации проектом предлагается создать Национальный центр информационной безопасности и криптографии. Центр в сотрудничестве с уполномоченным органом, координирующим осуществление работ по обеспечению информационной безопасности, будет осуществлять разработку норм обеспечения безопасности систем электронного управления, применяемых в государственных органах, и процессов обмена информацией, разработает соответствующие методические рекомендации. Центр будет проводить профессиональные курсы повышения квалификации соответствующих специалистов, разрабатывать технические и программные решения.
«Кроме того, организация будет осуществлять научно-исследовательские работы в сфере информационной безопасности, а также в рамках своих компетенций в сфере информационной безопасности будет сотрудничать с государственными органами, в том числе с уполномоченным органом, координирующим реализацию деятельности по информационной безопасности. Государственным органом, осуществляющим управление, является Министерство высокотехнологичной промышленности Республики Армения», - говорится в обосновании.
Центр будет укомплектован ведущими специалистами в области информационных технологий, имеющими соответствующие профессиональные знания и опыт, прошедшими соответствующую проверку», - говорится в обосновании.