Տավուշի մարզի սահմանամերձ հատվածներում կառուցվող տներ կա՞ն. Նիկոլ Փաշինյան
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց՝ Տավուշի մարզի սահմանամերձ հատվածներում կառուցվող տներ կա՞ն։
Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը նշեց, որ փետրվար ամսվա տվյալներով՝ մարզում առևտրային բանկերի կողմից հաստատվել է մոտ 250 վարկ։
«Կիրանց գյուղում՝ 13, Բերքաբերում՝ 16,  Ոսկեվանում՝ 3, Բաղանիսում՝ 1, սա է ընդհանուր պատկերը»,- ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանի գնահատմամբ՝ պրոցեսը շատ լավ է։
«Այդ թվերը ինչ-որ առումով ինդիկատոր են, թե ինչքանով են մարդիկ հավատում խաղաղության օրակարգին։ Սա կարևոր, պետք է խթանել, որ հատկապես այդ հատվածներում մարդիկ ավելի ակտիվ լինեն», - նշեց վարչապետը։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Դավիթ Խաչատրյանն էլ ասաց, որ առաջիկայում շուրջ 100 նոր պայմանագիր կավելանա Տավուշում։
«Սա, իրոք, շատ կարևոր է, պետք է այս ծրագիրը շարունակենք, համոզված եմ՝ սա լավ տնտեսական էֆեկտ է բերելու»,- հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը։

Никол Пашинян интересуется: Строятся ли на приграничных участках Тавушской области дома?
Премьер-министр Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства поинтересовался, строятся ли на приграничных участках Тавушской области дома.
Губернатор Тавушской области Айк Галумян отметил, что по данным за февраль, коммерческими банками области подтверждено около 250 кредитов.
«В селе Киранц - 13, Беркабере - 16, Воскепаре - 3, Воскеване - 3, Баганисе - 1 - вот общая картина», - заявил Галумян.
Пашинян назвал данный процесс нормальным. «Эти цифры в каком-то плане являются показателем того, насколько люди верят в мирную повестку. Это важно, необходимо стимулировать людей к большей активности, чтобы особенно на этих участках и при нашей поддержке происходили данные процессы», - отметил премьер-министр.
А заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Давид Хачатрян отметил, что в ближайшее время в Тавуше будет еще около 100 новых договоров.
«Это, действительно, очень важно, программу надо продолжить. Уверен, что это принесет хороший экономический эффект», - заключил Пашинян.