Սերդար Քըլըչի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ներկայացուցիչներին առաջարկել է Սյունիքին տալ հատուկ կարգավիճակ. Թյուրքագետ
14/03/2024 12:08
Թուրքիայի մերձիշխանական «Türkiye Gazetesi» օրաթերթը հետաքրքիր մանրամասներ է հրապարակել Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի ժամանակ տեղի ունեցած հայ-թուրքական բանակցություններից, գրել է թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
«Ըստ թերթի աղբյուրների՝ Սերդար Քըլըչի գլխավորած թուրքական պատվիրակությունը ՀՀ ներկայացուցիչներին առաջարկել է Սյունիքի մարզին (Զանգեզուրին) տալ հատուկ կարգավիճակ այնպիսի մոդելով, ինչպիսին ունի «Ռուսաստանին կապված, բայց միաժամանակ ինքնավար մարզի կարգավիճակով հանդես եկող Կալինինգրադը»։
Այն, որ Թուրքիա-Ադրբեջան զույգի հիմնական թիրախն այժմ Սյունիքն է, կասկածից վեր է, սակայն այս մանրամասները մեզ համար շատ կարևոր են՝ հասկանալու թշնամու ներկայիս մարտավարությունը (այս մասին տե՛ս այս հոդվածում)։
Այս լուրի համատեքստում հասկանալի է դառնում «Արևմտյան Զանգեզուրի» մասին թուրք-ադրբեջանական քարոզչությունը. առաջիկայում հավանական է, որ ադրբեջանցիների բնակեցումը ապահովելուց հետո Սյունիքը պոկելու համար առաջարկվի Սյունիքի հատուկ կարգավիճակ՝ Թուրքիայի վերահսկողության ներքո։ Սա նման է Նախիջևանի ճակատագրին։
Եվ եթե թերթի տեղեկությունները ճիշտ են, ապա մենք այժմ գիտենք, թե ինչ են բանակցում Էրդողանի հետ Հայաստանի դե-ֆակտո ներկայացուցիչները իրենց «մշտական կապի» ժամանակ»։

Тюрколог: Делегация, возглавляемая Сердаром Кылычем, предложила представителям Армении присвоить Сюнику особый статус
14/03/2024 12:25
Проправительственная газета Турции "Türkiye Gazetesi" опубликовала интересные подробности армяно-турецких переговоров, состоявшихся в ходе дипломатического форума в Анталье, пишет тюрколог Варужан Гегамян.
«По данным источников газеты, турецкая делегация во главе с Сердаром Кылычем предложила представителям Республики Армения присвоить Сюникской области (Зангезур) особый статус по модели «Калининграда, который связан с Россией, но при этом имеет статус автономной области».
То, что основной мишенью пары Турция-Азербайджан сейчас является Сюник, не подлежит сомнению, но эти детали очень важны для нас для понимания текущей тактики врага (об этом см. в этой статье).
В контексте этой новости становится понятной турецко-азербайджанская пропаганда относительно «Западного Зангезура»: в ближайшее время, вероятно, после обеспечения заселения азербайджанцев, для захвата Сюника Сюнику будет предложен особый статус под турецким контролем. Это похоже на судьбу Нахичевани.
И если информация газеты верна, то теперь мы знаем, о чем ведут переговоры де-факто представители Армении с Эрдоганом во время своего «постоянного контакта».