Վրացական կողմի հետ քննարկվում են սահմանազատման հարցով համատեղ աշխատանքների վերսկսման ժամկետները․ ԱԳՆ (factor.am)
14/03/2024 11:51
Հունվարին Վրաստանի Հանրապետություն կատարած այցի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ պայմանավորվել են և հանձնարարել համապատասխան գերատեսչություններին գործնական քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի և Վրաստանի միջպետական սահմանի սահմանազատման գործընթացն ավարտին հասցնելու ուղղությամբ: Factor.am-ը գրավոր հարցում էր ուղարկել վարչապետի աշխատակազմ պարզելու՝ արդյո՞ք Փաշինյանի այս հանձնարարականի շրջանակներում որևէ քայլ կատարվո՞ւմ է, և ինչո՞ւ է որոշվել հենց այս փուլում պայմանավորվել և իրականացնել Վրաստանի հետ սահմանազատում։
Վարչապետի աշխատակազմը հարցումը վերահասցեագրել էր Արտաքին գործերի նախարարությանը։ Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից հարցին ի պատասխան հայտնել են, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացը մեկնարկել է 1995 թվականին, երբ Հայաստանի և Վրաստանի միջկառավարական պատվիրակությունները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել ձևավորել պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման հարցերով հանձնաժողովներ։
ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի և Վրաստանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների վերջին շփումների ընթացքում ձևավորված ընդհանուր ընկալումից զատ անհրաժեշտ է ակտիվացնել Հայաստանի և Վրաստանի միջև միջպետական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքները։
Հարցման մեջ նշվում է, որ այլ պայմանավորվածություններ ձեռք չեն բերվել։ «Վրացական կողմի հետ քննարկվում են համատեղ աշխատանքների վերսկսման ժամկետները և հանձնաժողովների աշխատանքների մասին տեղեկությունը կներկայացվի պատշաճ ժամկետում»,- պատասխանել են գերատեսչությունից՝ չհստակեցնելով որևէ ժամկետ»։

МИД: С грузинской стороной обсуждаются сроки возобновления совместной работы по вопросу демаркации межгосударственной границы
В ходе своего визита в Республику Грузия в январе премьер-министр Никол Пашинян заявил, что они договорились и поручили соответствующим ведомствам предпринять практические шаги для завершения процесса делимитации межгосударственной границы между Арменией и Грузией. Factor.am направил письменный запрос в аппарат премьер-министра, чтобы узнать, предпринимаются ли какие-либо шаги в рамках данного поручения Пашиняна, и почему было решено согласовать и осуществить демаркацию границы с Грузией именно на данном этапе.
Аппарат премьер-министра перенаправил запрос в МИД. Отвечая на вопрос во внешнеполитическом ведомстве сообщили, что процесс демаркации государственной границы между Арменией и Грузией начался в 1995 году, когда межправительственные делегации Армении и Грузии достигли договоренности о формировании комиссий по демаркации и делимитации государственной границы.
По передает МИД, помимо общего восприятия, сложившегося в ходе недавних контактов высокопоставленных представителей Армении и Грузии, необходимо активизировать работы по демаркации и делимитации межгосударственной границы между Арменией и Грузией.
В ответе на запрос говорится, что никаких других договоренностей достигнуто не было. "Сроки возобновления совместной работы обсуждаются с грузинской стороной, и информация о работе комиссий будет представлена ​​в надлежащее время", - ответили в ведомстве, не указав никаких дат.