ԵԽ բանաձևը ևս մեկ առիթ է՝ քննարկելու Հայաստանի ապագայի տեսլականը. այս բանաձևը հանրային քննարկման առարկա պետք է դառնա. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
14/03/2024 11:11
Եվրախորհրդարանը երեկ ընդունեց «ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ավելի սերտ կապերի ու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտության մասին» բանաձևը։
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ այս բանաձևը անսասան աջակցություն է արտահայտում ՀՀ ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և անկախությանը։
«Այս  բանաձևով ԵԽ-ն արձանագրել է Հայաստանի ձեռքբերումները ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում, ինչը չափազանց կարևոր է մեր երկրի միջազգային ընկալման համար»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ այս բանաձևը Հայաստանում հանրային քննարկման առարկա պետք է դառնա։
«Սա ևս մեկ առիթ է՝ քննարկելու Հայաստանի ապագայի տեսլականը, ու հույս ունեմ, որ ՀՀ քաղաքական ուժերը, հասարակական կազմակերպությունները, հանրության տարբեր շերտեր, քաղաքացիներ վերաբերմունք կարտահայտեն ԵԽ-ից հնչող այս ուղերձի վերաբերյալ, որովհետև նման ուղերձներն ունեն շատ ավելի լայն արձագանքի կարիք, քան կառավարությունն ու ԱԺ-ն»,- ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ ՀՀ կառավարությունը կամք ունի՝ շարունակել աշխատանքները Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հետագա խորացման ու զարգացման ուղղությամբ։

Никол Пашинян: Резолюция СЕ – это еще один повод обсудить видение будущего Армении: эта резолюция должна стать предметом общественного обсуждения
Вчера Европарламент принял резолюцию «О более тесных связях между ЕС и Арменией и необходимости мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией».
На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян заявил, что данная резолюция выражает непоколебимую поддержку суверенитета, территориальной целостности и независимости Республики Армения.
"Этой резолюцией Совет Европы зафиксировал достижения Армении в сфере демократии, верховенства закона, борьбы с коррупцией, что чрезвычайно важно для международного восприятия нашей страны", - сказал он.
По словам Пашиняна, эта резолюция должна стать предметом общественного обсуждения в Армении.
"Это еще один повод обсудить видение будущего Армении, и я надеюсь, что политические силы, неправительственные организации, разные слои общества, граждане выразят свое отношение к этому посланию Совета Европы, потому что подобные послания требуют гораздо более широкого ответа, чем правительство и Национальное собрание", - заявил премьер-министр.
Никол Пашинян заявил, что правительство Республики Армения имеет политическую волю продолжать работу по дальнейшему углублению и развитию отношений Армения-ЕС.