ՀՀ-ն մինչև 2018-ը ստացել է մեծ ռազմական աջակցություն, գործող իշխանությունը մսխել է դրա էական հատվածը. Աբրահամյան
15/03/2024 10:25
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․ «Ալիևն իր ելույթում նախօրեին կրկին հիշել էր 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմն ու Արցախի նկատմամբ իրականացրած վերջին ագրեսիան, որի հիմքում այս անգամ Հայաստանի ու Արցախի մեծածավալ սպառազինության և զինտեխնիկայի թեման էր:
Ալիևը հարց էր հղում` որտեղի՞ց հայկական կողմին 6 մլրդ դոլարի սպառազինություն, ռազմական տեխնիկա ու պատասխանում, որ դա այլ երկրներ են նվիրաբերել:
Իհարկե, Ալիևն անդրադարձավ բացառապես այն տեխնիկային, որը 2020-23 թվականների ընթացքում կա´մ խոցել են, կա´մ պատերազմական գործողությունների հետևանքով անցել է ադրբեջանցիների վերահսկողության տակ:
Թե ինչքան զենք-զինամթերք կամ սպառազինություն ունի ՀՀ ՊՆ-ն ամբողջությամբ, բնականաբար, դրա թվերը չունեն կամ չհնչեցվեցին:
Հայաստանը մինչև 2018-ը, տարբեր պայմանագրերի և պայմանավորվածությունների շրջանակներում ստացել է մեծածավալ ռազմական աջակցություն` գերակշիռ մասը ՌԴ-ից, սակայն զուգահեռ, անգամներով մեծ, խոշոր ռազմական գնումներ արել:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այս թեմայով մի քանի անգամ հպանցիկ ակնարկել է` առանց մասնավորեցնելու, թե ե՞րբ, ո՞ւմ հետ և ի՞նչ պայմաններում է մեծ ծավալի ռազմական մատակարարումներ իրականացվել:
Ի դեպ, այսօր էլ զինված ուժերի ռազմական պոտենցիալի հիմնական մասը ձևավորվել է մինչև 2018 թվականը, այլ բան է, որ դրա մասին Հայաստանի նախկին նախագահները, պաշտպանության նախարարները ընդհանուր գծերով են խոսել, որովհետև այն իր մեջ պետական և ռազմական բնույթի գաղտնի տեղեկություններ էր պարունակել:
ՀՀ գործող իշխանությունը մսխել է այդ պոտեցիալի մի էական հատված, այդ թվում` թշնամուն հանձնելու միջոցով, սակայն այսօր էլ այդ մնացած ռեսուրսներն են, որ զինված ուժերին հնարավորություն են տալիս մարտական հերթապահություն իրականացնել, տարբեր ուղղություններում, ըստ իրադրության, մարտական առաջադրանքներ լուծել»:

Абрамян: Армения получала большую военную поддержку до 2018 года, значительную ее часть нынешние власти растратили
15/03/2024 10:58
Депутат НС Армении Тигран Абрамян пишет: "В своем вчерашнем выступлении Алиев еще раз напомнил о 44-дневной войне 2020 года и последней агрессии против Арцаха, основой которого на этот раз стала тема крупномасштабного вооружения и военной техники Армении и Арцаха.
Алиев задал вопрос: откуда было у армянской стороны вооружение и военная техника на 6 миллиардов долларов? и ответил, что это было пожертвовано другими странами.
Разумеется, Алиев имел в виду исключительно ту военную технику, которая либо была порежена в 2020-23 годах, либо перешла под контроль азербайджанцев в результате военных действий.
Разумеется, у них нет цифр, сколько оружия и боеприпасов имеется в распоряжении Минобороны Республики Армения в целом, или просто не озвучили.
До 2018 года Армения получала масштабную военную поддержку, в основном со стороны Российской Федерации, посредством различных договоров и соглашений, но при этом совершила множество крупных военных закупок.
Президент Серж Саргсян несколько раз кратко затронул эту тему, не уточнив, когда, с кем и на каких условиях осуществлялись масштабные военные поставки.
Кстати, даже сегодня основная часть военного потенциала вооруженных сил была сформирована до 2018 года, другое дело, что бывшие президенты Армении, министры обороны говорили об этом в общих чертах, потому что там содержалась секретная информация государственного и военного характера.
Нынешние власти Армении растратили значительную часть этого потенциала, в том числе сдав его врагу, но и сегодня именно эти оставшиеся ресурсы позволяют вооруженным силам нести боевое дежурство, решать боевые задачи на разных направлениях в зависимости от обстановки».