Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածություն չկա, որ հրաժարվեն միջազգային ատյաններում միմյանց դեմ ներկայացված հայցերից. Արարատ Միրզոյան
15/03/2024 12:52
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածություն չկա միջազգային դատարաններից հետ կանչելու միմյանց նկատմամբ ներկայացրած հայցերը, այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Այդպիսի պայմանավորվածություն չկա»,- ասաց նա։
Միրզոյանի խոսքով՝ քննարկվում են բազմաթիվ հնարավոր տարբերակներ՝ հասկանալով, որ ընդհանուր միջավայրի մաս կարող են լինել։
«Օրինակ՝ եթե մի կողմն անի այս բանը, մյուս կողմը կանի այսինչ բանը»,- նշեց նախարարը։
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մամուլի ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով Aysor.am-ի հարցին՝ հայտարարել էր, որ  բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է ու քննարկվում է միմյանց նկատմամբ միջազգային ատյաններում ներկայացված գանգատներից հրաժարվելու հարցը։
Նա նշել էր, որ այս հարցը կարող է քննարկվել ամենավերջում, երբ խաղաղության պայմանագրի դրույթներն արդեն իսկ համաձայնեցված կլինեն ու ակնհայտ կլինի, որ երկու կողմերը պատրաստ են դրանք ստորագրել:
«Խոսքը չի կարող լինել միայն Հայաստանի պարագայում, երկուստեք պետք է գնալ նման լուծման»,- նշել էր Փաշինյանը:
Նշենք, որ Հայաստանն Ադրբեջանի դեմ 4 միջպետական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, մեկ գանգատ էլ քննվում է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում։

Арарат Мирзоян: Между Арменией и Азербайджаном нет договоренности об отказе от исков, поданных друг против друга в международных инстанциях
15/03/2024 13:10
Между Арменией и Азербайджаном нет договоренности об отзыве исков, поданных друг против друга, из международных судов. Об этом заявил в Национальном Собрании глава МИД Армении Арарат Мирзоян.
"Такой договоренности нет", - сказал он.
По словам Мирзояна, обсуждаются многие возможные варианты, понимая, что они могут стать частью общей среды.
"Например, если одна сторона сделает то-то, то другая сторона сделает то-то и то-то", - сказал министр.
Напомним, что премьер-министр Никол Пашинян в ходе пресс-конференции отвечая на вопрос Aysor.am сообщил, что в ходе переговоров обсуждался и обсуждается вопрос отказа от предъявленных друг другу жалоб в международных инстанциях.
По его словам, этот вопрос можно будет обсудить в самом конце, когда положения мирного соглашения уже будут согласованы и станет ясно, что обе стороны готовы их подписать.
«Речь не может идти только об Армении, обе стороны должны пойти на такое решение» - отмечал Пашинян.
Отметим, что Армения подала в Европейский суд по правам человека 4 межгосударственные жалобы против Азербайджана, еще одна жалоба находится на рассмотрении Международного суда ООН.