«Գերեվարված անձանց խոցելիությունն օգտագործելու անբարո գործելաոճ է»․ Հայաստանի հոգևորականաց դասը՝  Արցախի գերեվարված ռազմաքաղաքական ղեկավարների հիմնարար իրավունքների ոտնահարման մասին
«Գերեվարված անձանց խոցելիությունն օգտագործելու անբարո գործելաոճ է»․ Հայաստանի հոգևորականաց դասը՝ Արցախի գերեվարված ռազմաքաղաքական ղեկավարների հիմնարար իրավունքների ոտնահարման մասին
Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ Հայաստանի եպիսկոպոսները և թեմակալ առաջնորդները հանդես են եկել հայտարարությամբ Արցախի Հանրապետության գերեվարված ռազմաքաղաքական ղեկավարների հիմնարար իրավունքների ոտնահարման դեպքերի վերաբերյալ։
«Օրեր առաջ ադրբեջանական քարոզչամեքենան հանցավոր չարախնդությամբ եթեր հեռարձակեց Արցախի Հանրապետության գերեվարված ռազմաքաղաքական ղեկավարների հետ պարտադրված հարցազրույցների հիման վրա հորինված, առաջիկա մարտի 28-ին ցուցադրության նախատեսված, այսպես կոչված «Անտիտեռոր» վերնագրված ֆիլմի անոնսը:
Արցախի առևանգված ու պատանդառված ղեկավարների նկատմամբ ցուցաբերվող նման քայլը հերթական անգամ բացահայտում է ադրբեջանական իշխանությունների որդեգրած քաղաքականության հակահայկական էությունը:
Ամոթալի նմանօրինակ գործողություններով ուղղակիորեն ոտնահարվում և անարգվում են միջազգայնորեն ճանաչված մարդկային հիմնարար իրավունքները։ Հերթական անգամ փորձ է արվում գերեվարված անձանց խոցելիությունն օգտագործելու անբարո գործելաոճի միջոցով ապակողմնորոշել միջազգային հանրությանը և  տասնամյակներ շարունակ ադրբեջանական բռնությունների ու գոյաբանական սպառնալիքների դեմ արցախահայության մղած ինքնորոշման արդարացի պայքարը ներկայացնել որպես ահաբեկչություն:
Գերեվարված հայորդիներին նվաստացնող բացահայտ այս գործողությունները կրկին ակներև են դարձնում խաղաղության հասնելու Ադրբեջանի ղեկավարության հավաստիացումների կեղծ ու նենգամիտ բնույթը:
Խաղաղությունը չի կարող կերտվել հայ ժողովրդի արժանապատվության ոտնահարման, ատելության ու թշնամանքի շարունակական սերմանման և արցախահայության արդար իրավունքների նկատմամբ անհարգալից դրսևորումների պայմաններում:
Հայաստանի իշխանությունները «խաղաղության դարաշրջան» կերտելու իրենց ձգտումներում առաջնայնորեն պետք է հասնեն Ադրբեջանի կողմից նմանօրինակ ագրեսիվ ու թշնամական գործողությունների բացառմանը և բոլոր հայ գերիների անպայմանավոր ազատ արձակմանը:
Կոչ ենք ուղղում միջազգային հանրությանը, մարդասիրական առաքելություն իրականացնող կազմակերպություններին` համարժեքորեն արձագանքել հայ գերիների նկատմամբ Ադրբեջանի դրսևորած հիշյալ զազրելի գործողություններին և առավել գործնական ու ազդու միջոցներ կիրառել հայ գերիների իրավունքների պաշտպանության և հայրենիք շուտափույթ վերադարձի ուղղությամբ:
Աղոթում ենք Երկնավոր Տիրոջը, որ զորացնի բոլոր նեղյալներին ու գերյալներին` հաղթահարելու համար մարդկային  չարիքի ու արհավիրքի պատճառած զրկանքներն ու տառապանքները:
Թող Ամենազոր Աստված օրհնի մեր երկիրն ու ժողովրդին և խաղաղություն սփռի համայն աշխարհում ու մեր տարածաշրջանում»:

Духовенство Армении осудило нарушение фундаментальных прав находящегося в плену военно-политического руководства Арцаха
15/03/2024 19:10
Под председательством Католикоса Всех Армян Гарегина Второго епископы и главы епархий Армении выступили с заявлением относительно нарушения фундаментальных прав находящегося в плену военно-политического руководства Республики Арцах.
"Несколько дней назад азербайджанская пропагандистская машина с преступным злоумыслом выпустила в эфир анонс так называемого фильма "Антитеррор", снятого на основе принудительных интервью с пленными военными и политическими руководителями Республики Арцах, показ которого запланирован на 28 марта.
Подобный шаг в отношении похищенных и захваченных в плен руководителей Арцаха в очередной раз подтверждает антиармянскую политику властей Азербайджана.
Подобные постыдные действия являются прямым нарушением и неуважением международно признанных фундаментальных прав человека.
В очередной раз предпринимается попытка ввести международное сообщество в заблуждение аморальной практикой использования уязвимости пленных и представить борьбу за самоопределение арцахских армян против азербайджанского насилия и онтологических угроз как терроризм.
Эти открытые действия, унижающие пленных армян, еще раз свидетельствуют о лживости и коварстве заверений руководства Азербайджана о достижении мира.
Мир не может быть построен в условиях оскорбления достоинства армянского народа, сеяния постоянной ненависти и вражды, неуважительных проявлений по отношению к справедливым правам арцахских армян.
В своих усилиях по созданию «эпохи мира» власти Армении должны в первую очередь добиться исключения подобных агрессивных и враждебных действий со стороны Азербайджана и обязательного освобождения всех армянских пленных.
Мы призываем международное сообщество и организации, осуществляющие гуманитарные миссии, адекватно отреагировать на вышеупомянутые гнусные действия Азербайджана в отношении армянских пленных и применить более практичные и эффективные меры для защиты прав армянских пленных и скорейшего возвращения их на родину.
Мы молимся Отцу Небесному, чтобы он укрепил всех угнетенных и пленных для преодоления тягот и страданий, вызванных человеческим злом и бедствиями.
Пусть Всемогущий Бог благословит нашу страну и народ и распространит мир по всему миру и в нашем регионе».