Իրանի և Ադրբեջանի միջև կոնֆլիկտը կանխորոշված է, խնդիրը ժամանակի և ներգրավվող ուժերի կազմի մեջ է․ Քաղաքագետ
15/03/2024 16:12
Ադրբեջանը դարձել է հակաԻրան․ գրել է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը՝ նշելով, որ Ադրբեջանն Իրանի համար նույն խնդիրներն է առաջացնում, ինչ Ուկրաինան՝ Ռուսաստանի։
«Ուկրաինայի եւ Ադրբեջանի պետական քաղաքականությունը հիմնված է ազգայնականության վրա, ծայրահեղ դրսեւորումներով, հաճախ հիմնված ատելության քարոզի վրա։
Եթե Ուկրաինան համարում է, որ ռուսական պետականությունը ծնվել է Ուկրաինայում՝ Կիեւում, ապա Ադրբեջանում համարում են, որ թյուրքերն են միավորել Իրանը՝ 7-րդ դարում արաբական արշավանքներից հետո փլուզված պատմական Իրանի ավերակների վրա, իսկ մինչ այդ, թյուրքական ցեղերն էին տիրում այնտեղ, այսինքն՝ իրենք Իրանում պետականստեղծ էթնոս են։
Ռուսաստանն ու Իրանը բազմազգ իմպերիաներ են, Ադրբեջանն ու Ուկրաինան ազգայնամոլության տարածքներ են։ Եթե Ուկրաինան հակաՌուսաստան է դարձել, ապա Ադրբեջանը՝ հակաԻրան։
Դրանք իմպերիների (կայսրություն բառը չի արտահայտում իմպերիանի բնույթը) եւ ազգայնական նախագծերի կոնֆլիկտներ են ու նրանք բնույթով անհամատեղելի են։
Իրանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կոնֆլիկտը կանխորոշված է, խնդիրը ժամանակի եւ ներգրավվող ուժերի կազմի մեջ է»:

Политолог: Конфликт между Ираном и Азербайджаном предопределен, проблема лишь во времени и составе задействованных сил
15/03/2024 16:36
Азербайджан стал антииранским, - написал политолог Степан Даниелян, отметив, что Азербайджан создает для Ирана те же проблемы, что Украина для России.
«Государственная политика Украины и Азербайджана основана на национализме, крайние проявления которой часто основаны на пропаганде ненависти.
Если Украина считает, что русская государственность зародилась на Украине, в Киеве, то в Азербайджане считают, что тюрки объединили Иран, на руинах исторического Ирана, рухнувшего после арабских нашествий в VII веке, а до этого там правили племена, то есть они в Иране представляют собой государствообразующий этнос.
Россия и Иран – многонациональные империи, Азербайджан и Украина – территории национализма. Если Украина стала антироссийской, то Азербайджан стал антииранским.
Это конфликты империй (слово империя не выражает природу империй) и националистических проектов, и они несовместимы по своей природе.
Конфликт между Ираном и Азербайджаном предопределен, проблема заключается во времени и составе задействованных сил", - написал Даниелян.