Ճապոնիայի կառավարությունը մեծապես հետաքրքրված է Հայաստանի հետ կապերի ամրացմամբ և հետագա խթանմամբ. Աոկի Յուտակա
15/03/2024 11:09
Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Աոկի Յուտական վստահեցնում է՝ Ճապոնիայի կառավարությունը մեծապես հետաքրքրված է Հայաստանի հետ կապերի ամրացմամբ և հետագա խթանմամբ։ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նա ընդգծել է՝ Հայաստանն ապրում է դժվար ժամանակներ և Ճապոնիան ամուր կանգնած է իր գործընկերոջ կողքին՝ նրան ցուցաբերելով բամաշերտ ու բազմաոլորտ աջակցություն։
Դեսպանի կարծիքով՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ներկայացված «Խաղաղության  խաչմերուկ» նախաձեռնությունը միանշանակ կարող է նպաստել տարածաշրջանային ինտեգրացիոն պրոցեսներին։
«Ճապոնիան ունի որակյալ և բարձրակարգ ենթակառուցվածքներ, որոնք կարող են ներդրվել տարածաշրջանային մեգածրագրերի իրականացման գործում։ Միջազգային տրանսպորտային միջանցքը, որը կապում է Եվրոպան Կենտրոնական Ասիայի ու հեռավորասիական տարածաշրջանի երկրների հետ, կարող է շահութաբեր լինել ինչպես Ճապոնիայի, այնպես էլ Հայաստանի համար։ Մեր կառավարությունը հետաքրքրված է նաև Հարավային Կովկասով անցնող Հյուսիս-Հարավ միջանցքի շահագործմամբ, ուստի պատրաստ է քննարկել, հստակեցնել ու ընդլայնել այդ ուղղությամբ հետաքրքրությունների շրջանակը՝ գիտակցելով, որ տարածաշրջանային մեգա ծրագրերի իրականացումն, անշուշտ, բխում է Հայաստանի կենսական շահերից»,- ասել է Աոկի Յուտական։
Նա արձանագրել է, որ Հայաստանի և ճապոնիայի միջև հարաբերությունները զարգանում են միաժամանակ մի շարք բնագավառներում, այդ թվում՝ հատկապես սոցիալ-տնտեսական ծրագրերի իրականացման և տնտեսական ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում։
«Փոխգործակցության օրակարգում կարևոր տեղ է զբաղեցնում նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածներին անմիջական աջակցության ցուցաբերումը։ Օժանդակելով համայնքներին, որտեղ նրանք տեղավորվել են՝ օգնում ենք նման ճակատագրի արժանացած մարդկանց։ Այս պահին իրականացման փուլում է Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց հյուրընկալող համայնքների հիմնական ենթակառուցվածքների և սոցիալական ինտեգրման աջակցության ծրագիրը»,- նշել է դեսպանը։
Աոկի Յուտական հիշեցրել է, որ երկու տարի առաջ մեկնարկեց Ճապոնիայի կառավարության կողմից հաստատված «Մարդկային անվտանգության ծրագրերի» դրամաշնորհային մեծ նախագիծը, որի շրջանակում ճապոնական կողմի աջակցությամբ արդեն իսկ իրականացվել են բազմաթիվ ծրագրեր։ Դրանցից են, օրինակ, Սպիտակի բժշկական կենտրոնին բժշկական սարքավորումների տրամադրման, Գեղարքունիքի մարզի հաշմանդամ երեխաների բարեկեցության հաստատությունների հասանելիության բարելավման, Սյունիքի մարզի Կավճուտ գյուղի ջրամատակարարման համակարգի կառուցման, Շիկահողին և հարակից գյուղերին շտապօգնության մեքենա տրամադրելու, Գյումրիում անապահով բնակչության համար գյուղատնտեսական ուսումնական կենտրոնի կառուցման, Արարատի մարզի Խարբերդի մասնագիտացված մանկատան բարեկարգման, Մարմաշեն գյուղում ՏՏ կենտրոնի ստեղծման, Շիրակի մարզի Վարդաքարի ջրամբարի բարեկարգման, Մալիշկա և Գետափ գյուղերում ոռոգման ցանցի ստեղծման ծրագրերը և նմանատիպ շատ այլ նախաձեռնություններ։
«Մեր երկիրը կարող է Հայաստանին անմիջականորեն օգնել՝ նրա տնտեսական կարողություններն ու ենթակառուցվածքները զարգացնելու նպատակով։ Այս տարվա համար արդեն հաստատվել են տասնչորս ծրագրեր, ճապոնական կողմը պատրաստ է ավելացնել իրականացվող ծրագրերի թվաքանակը, որոնք առնչվում են կրթական, առողջապահական, բնապահպանական, գյուղատնտեսական բնագավառներին»,- ասել է նա։
Դեսպանն առանձնահատուկ կարևորել է նաև մշակութային կապերի ամրապնդումը՝ նշելով, որ երկու ժողովուրդներն ունեն պատմական շատ ընդհանրություններ, հայերենն ու ճապոներենը բավականին հարուստ, բացառիկ ու ինքնատիպ լեզուներ են, երկու ժողովուրդների կյանքում մշակույթն ունի առանձնահատուկ տեղ և դերակատարություն։
«Օրեր առաջ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Ճապոնիայի կառավարության «Grassroots» մշակութային դրամաշնորհային աջակցության ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Արամ Խաչատրյան համերգասրահում աուդիո և ձայնագրման սարքավորումների բարելավման ծրագրի» դրամաշնորհային պայմանագրի ստորագրման արարողությունը։ Ծրագրի նպատակն է հնարավորություն տալ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում ելույթ ունեցող Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբին և այլ նվագախմբերին ու անհատ երաժիշտներին՝ ձայնագրել և հեռարձակել համերգները շատ ավելի բարձր որակով, քան այսօր, և շարժվել ձայնագրման և հեռարձակման միջազգային նորագույն չափանիշներին համահունչ՝ ձեռք բերելով նոր և ժամանակակից սարքավորումներ։ Մեր երկու երկրները, հատկապես մշակույթի բնագավառում, ունեն փորձի փոխանակման մեծ ներուժ։ Անցյալ տարի Հայաստանում անցկացվեց ճապոնական կոտոյի համերգ, լավ կլինի Ճապոնիայում անցկացնել հայկական մշակութային օրեր, որպեսզի մարդիկ ավելի մոտիկից հաղորդակցվեն հայկական մշակույթի հետ։ Այնպես, որ կան շատ հնարավորություններ կապերը խորացնելու համար»,- ասել է Աոկի Յուտական
Դիվանագետը հավելել է, որ հմայված է Հայաստանի բնությամբ և նշել, որ այն իր լեռնային գեղատեսիլ վայրերով շատ նման է Շվեյցարիային, որտեղ ամենաշատ թվով ճապոնացի զբոսաշրջիկներ են այցելում, ուստի խոստացավ ամեն ինչ անել, որպեսզի Հայաստան ժամանող ճապոնացի զբոսաշրջիկների քանակը նույնպես ավելանա, որպեսզի ճապոնացիներն իրենց համար նորովի բացահայտեն Հայաստանն ու հայկական լեռնաշխարհը։

Посол Японии: Правительство Японии заинтересовано в укреплении и дальнейшем развитии отношений с Арменией
Чрезвычайный и полномочный посол Японии в Армении Аоки Ютака уверяет, что правительство Японии  заинтересовано в укреплении и дальнейшем развитии отношений с Арменией. В беседе с корреспондентом «Арменпресс» он подчеркнул, что Армения переживает трудные времена, и Япония  поддерживает своего партнера, оказывая всестороннее и многоотраслевое содействие.
Посол считает, что инициатива «Перекресток мира», представленная премьер-министром РА Николом Пашиняном, определенно может способствовать региональным интеграционным процессам.
«Япония обладает высококачественной инфраструктурой, которая может быть инвестирована в  региональные мегапроекты. Международный транспортный коридор, соединяющий Европу со странами Центральной Азии и Дальнеазиатского региона, может быть выгоден как Японии, так и Армении. Наше правительство также заинтересовано в эксплуатации коридора Север-Юг, проходящего через Южный Кавказ, поэтому оно готово обсуждать, уточнять и расширять сферу интересов в этом направлении, понимая, что реализация региональных мегапроектов, безусловно, исходит из жизненно важных интересов Армении», - сказал Аоки Ютака.
Он отметил, что отношения между Арменией и Японией развиваются одновременно в ряде сфер, в том числе в частности, в сферах реализации социально-экономических программ и развития экономических инфраструктур.
«Важное место в повестке сотрудничества занимает также оказание прямой поддержки вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. Помогая общинам, в которых они поселились, мы помогаем людям, которых постигла такая судьба. В настоящее время на стадии реализации находится программа поддержки основных инфраструктур и социальной интеграции общин, принимающих перемещенных лиц из Нагорного Карабаха», - отметил посол.
Аоки Ютака напомнил, что два года назад был запущен одобренный правительством Японии крупный грантовый проект «Программы безопасности человека», в рамках которого при поддержке японской стороны уже реализованы многие проекты. Среди них, к слову, предоставление оборудования медицинскому центру Спитака, улучшение доступа к учреждениям социальной защиты детей-инвалидов Гегаркуникской области, строительство системы водоснабжения села Кавчут Сюникской области, предоставление Шикаоху и близлежащим селам машины скорой помощи, программа строительства сельскохозяйственного учебного центра для малообеспеченного населения в Гюмри, благоустройство специализированного детского дома в Харберде в Араратской области, создание ИТ-центра в селе Мармашен, ремонт водохранилища Вардакар Ширакской области, создание ирригационной сети в селах Малышка и Гетап и многие другие подобные инициативы.
«Наша страна может напрямую помочь Армении в развитии ее экономических возможностей и инфраструктуры. На этот год уже утверждено четырнадцать программ. Японская сторона готова увеличить количество реализуемых программ, которые касаются сфер образования, здравоохранения, охраны окружающей среды и сельского хозяйства», - сказал наш собеседник.
Посол также подчеркнул особую важность укрепления культурных связей, отметив, что у двух народов много исторических общих черт, армянский и японский языки являются довольно богатыми, исключительными и самобытными языками, культура занимает особое место и играет особую роль в жизни двух народов.
«Несколько дней назад в концертном зале Арама Хачатуряна в рамках программы культурной грантовой поддержки правительства Японии «Grassroots» состоялась церемония подписания грантового договора «Программа улучшения аудио-и звукозаписывающего оборудования в концертном зале Арама Хачатуряна». Цель проекта -дать возможность Национальному филармоническому оркестру Армении, а также другим оркестрам и отдельным музыкантам, выступающим в Концертном зале Арама Хачатряна, записывать и транслировать концерты в гораздо более высоком качестве, чем сегодня, и двигаться в ногу с новейшими международными достижениями в области звукозаписи и стандартов вещания путем приобретения нового и современного оборудования. Наши страны имеют большой потенциал для обмена опытом, особенно в сфере культуры. В прошлом году в Армении прошел концерт японского кото, было бы хорошо провести Дни армянской культуры в Японии, чтобы люди ближе познакомились с армянской культурой. Так что есть много возможностей для углубления связей», - сказал Аоки Ютака.
Посол добавил, что он очарован природой Армении и отметил, что Армения очень похожа на Швейцарию своими живописными горными местами, где больше всего японских туристов, поэтому пообещал сделать все возможное, чтобы число японских туристов, прибывающих в Армению, также увеличилось, чтобы японцы по-новому открыли бы для себя Армению и Армянское нагорье.