ՀՀ-ն գերակտիվ ջանքեր է գործադրել, որ ՀԱՊԿ-ը գնահատական տա մեզ հետ տեղի ունեցածին. ջանքերը չեն պսակվել հաջողությամբ. Արարատ Միրզոյան
15/03/2024 12:20
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հաստատեց՝ Հայաստանը սառեցրել է հարաբերությունները ՀԱՊԿ-ում։
«Ցավոք սրտի, այն պայմաններում, երբ ՀՀ սուվերեն տարածքները ենթարկվեցին հարձակման և օկուպացիայի և ՀՀ-ի միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները խախտվեցին, մենք չտեսանք, որ ՀԱՊԿ-ի մեր գործընկերներն ունեն փաստերի այն ընկալումն ու այն ձևակերպմամբ ընկալումը, որը ներկայացրեցի՝ սահմանների խախտում և սուվերեն տարածքների օկուպացիա։ Սա հարցեր է առաջացնում հայկական կողմում։ Եվ քանի դեռ այս հարցերի պատասխանները չունենք, մեր մասնակցությունը որոշակիորեն սառեցրել ենք»,- Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց Միրզոյանը։
Նա ասաց, թե Հայաստանը գերակտիվ ջանքեր է գործադրել, որ ՀԱՊԿ գործընկերների հետ ձևակերպվի այն նվազագույն փոխընդունելի ձևակերպումը, որով կարելի էր անդրադառնալ Հայաստանի հետ տեղի ունեցածին։

Арарат Мирзоян: Армения приложила сверхактивные усилия для того, чтобы ОДКБ дала оценку тому, что с нами произошло: усилия не увенчались успехом
15/03/2024 12:37
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян подтвердил, что Армения заморозила отношения с ОДКБ.
«К сожалению, в условиях, когда суверенные территории Республики Армения подверглись нападению и оккупации и были нарушены международно-признанные границы Республики Армения, мы не увидели, что у наших партнеров по ОДКБ есть понимание фактов и восприятие в той формулировке, которую я представил: нарушение границ и оккупация суверенных территорий. Это вызывает вопросы у армянской стороны. И пока у нас нет ответов на эти вопросы, мы в определенной степени заморозили свое участие", - об этом Мирзоян заявил в Национальном Собрании.
Он сообщил, что Армения предприняла сверхактивные усилия по выработке со своими партнерами по ОДКБ взаимоприемлемой минимальной формулировки, посредством которой можно было дать оценку тому, что произошло с Арменией.