Ո՞ւմ են պետք ԵՄ դիտորդները, որոնք թքած ունեն, երբ ականատես են լինում մեր ժողովրդի ցեղասպանությանը. Արթուր Խաչիկյան
16/03/2024 15:17
Քաղաքագիտության դոկտոր Արթուր Խաչիկյանը գրել է․
«Իմ ուշադրությանն է արժանացել, որ այսպես կոչված «փաստերի ստուգման» կազմակերպությունների կողմից որոշ թարմ դրամաշնորհներ են ստացվել՝ շարունակելու իրենց նողկալի քարոզչությունը մեր ժողովրդի շահերի դեմ։
Մասնավորապես, հրահանգ է ստացվել «ստուգել փաստերը» եվրոպացի դիտորդների գործունեության վերաբերյալ։ Եկեք ամփոփենք այն միասին:
1) Ի՞նչ են արել ԵՄ դիտորդները, երբ Ջերմուկում, Սոթքում և այլ շրջաններում հարձակում է եղել հայկական տարածքի վրա։ Արձանագրե՞լ են այս խախտումը, և ԵՄ-ն արձագանքե՞լ է։
2) Ի՞նչ արեցին ԵՄ դիտորդները, երբ հանձնված մեր վիրավոր զինվորները դաժանաբար սպանվեցին ադրբեջանական բանակի կողմից։
3) Ի՞նչ արեցին ԵՄ դիտորդները, երբ ականատես եղան Ղարաբաղից Գորիսով 120 հազար հայերի էթնիկ զտումների: Գրանտակերները պատասխանում են, որ Ղարաբաղն իրենց պատասխանատվության ոլորտը չէ։
4) Հարց. ո՞ւմ են պետք եվրոպացի դիտորդները, երբ նրանք ուշադրություն չեն դարձնում  մեր ժողովրդի ցեղասպանությանը, անկախ նրանից, թե որ տարածքում է դա տեղի ունենում: Արդյոք միջազգային իրավունքը թու՞յլ է տալիս ցեղասպանություն, եթե այն տեղի է ունենում այլ պետության տարածքում: Իսկ միջազգային հանրությունը միջամտելու պարտավորություն ունի՞։ («Պաշտպանության պատասխանատվություն»)
5) Կա՞ աշխարհում մեկ այլ երկիր, որը թույլ է տալիս օտարերկրյա կառավարությունների կողմից ֆինանսավորվող օտարերկրյա գործակալներին գործել իրենց տարածքում, գործակալներին, ովքեր թքած ունեն իրենց ժողովրդի կյանքի, իրենց զինվորների մահվան, իրենց հայրենիքի էթնիկ զտումների վրա, բայց դրդված զուտ դոլարով և եվրոյով, որ նրանք ստանում են:
Եվ վերջապես, էթնիկ զտումները դատապարտելու «մանդատ չունենալու» հարցով ... Ծիծաղելի փաստարկն այն մասին, որ ԵՄ դիտորդները «մանդատ» չունեին զեկուցելու 120.000 հայերի տեղահանության մասին։ Հերթական «փաստերի ստուգման» մեդիաալիքից՝ կրկին արտասահմանյան փողերով ֆինանսավորվող. Եկեք ստուգենք փաստերը։
Եթե   ԵՄ դիտորդները չունեին բավական հզոր հեռադիտակ՝ տեսնելու Ղարաբաղի վրա հարձակումը, որի ժամանակ սպանվեց 1,000 մարդ, չէին տեսե՞լ Գորիսով և Հայաստանի մնացած տարածքով անցնող 120,000 փախստականներին։ Նրանք այնտե՞ղ չէին։ Թե՞ կարծում էին, որ այս մարդիկ Հայաստան են գալիս ռոք համերգի կամ ճամբարային ճամփորդության։
Բա Մինսկի խումբը հայերի տեղահանությունը չի տեսե՞լ։ Ի՞նչ արեց Եվրոպան՝ ի պատասխան.
ո՞ւմ են պետք այս տեսակ դիտորդները, որոնք թքած ունեն, երբ ականատես են լինում մեր ժողովրդի ցեղասպանությանը։
Եթե   որևէ մեկին «մանդատ» է պետք՝ հաղորդելու, որ ցեղասպանություն է իրականացվում, ինչո՞ւ է աշխարհը քննարկում 1939-1945 թվականներին հրեաների ցեղասպանությունը: Արդյոք աշխարհը դրա մասին հայտնելու մանդատ ունե՞ր։ Իսկ Բոսնիան, Կրախինան, Կոսովոն, Ռուանդան, Հարավային Սուդանը: Այն ժամանակ աշխարհը մանդատ ուներ այդ մասին հայտնելու:
1915 թվականին Թուրքիայում Ամերիկայի դեսպան Հենրի Մորգենթաուն «մանդատ» ուներ հայտնելու, որ հայեր են սպանվում։ Երբ Մորգենթաուն միջամտեց՝ հորդորել Թալեաթ փաշային դադարեցնել Ցեղասպանությունը, նա ունե՞ր դա անելու «մանդատ»:
Լորդ Բրայսը, Ռաֆայել Լեմկինը, Յոհաննես Լեփսիուսը, Առնոլդ Թոյնբին, Ֆրիտյոֆ Նանսենը, Անատոլ Ֆրանսը, Ռոմեն Ռոլանը ունե՞ին «մանդատ» խոսելու Հայոց ցեղասպանության մասին։ Արդյոք նրանք դրամաշնորհնե՞ր են վերցրել Օսմանյան կառավարությունից, որպեսզի փակեն իրենց աչքերը ողջ ժողովրդի ցեղասպանության վրա:
Հենց հիմա մեր աչքի առաջ Իսրայելն ու ԱՄՆ-ը ցեղասպանություն են իրականացնում պաղեստինցիների նկատմամբ։ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը բանաձև է ընդունել, որը դատապարտում է այն որպես ցեղասպանություն։ Արդյոք Հարավային Աֆրիկան, Բրազիլիան և Իռլանդիան «մանդատ» ունեի՞ն ցեղասպանության հարցը ՄԱԿ-ում և Եվրախորհրդարանում բարձրացնելու համար.
Արդյոք ՄԱԿ-ի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիան 1951 թվականի ցեղասպանությունն ասում են, որ ցեղասպանությունն ընդունելի՞ է, եթե այն կատարվել է ինքնիշխան պետության տարածքում: Իսկ այդ մեկին դատապարտելու «մանդատ» է պետք։
Մեկ այլ «կարևոր» միջազգային իրավական փաստաթուղթ և սկզբունք՝ «Պաշտպանելու պատասխանատվություն» այն խմբերին, որոնք ենթարկվում են էթնիկ զտումների և ցեղասպանության (“Responsibility To Protect”, 2001.
UN OFFICE ON GENOCIDE PREVENTION AND THE RESPONSIBILITY TO PROTECT)
Արդյոք այս փաստաթղթում ասվո՞ւմ է, որ պետք է «մանդատ» ունենալ էթնիկ մաքրման մասին հայտնելու կամ վտանգի տակ գտնվող բնակչությանը պաշտպանելու համար։
Եվ վերջին հարցը՝ կա՞ աշխարհում որևէ տեղ, աշխարհի որևէ երկրում օտարերկրյա գրանտներով վճարվող քարոզիչների խումբ, որոնք արդարացումներ են գտնում սեփական ժողովրդին կոտորելու և տեղահանելու համար»:

Артур Хачикян: Кому нужны наблюдатели ЕС, которым плевать, когда они становятся свидетелями геноцида нашего народа?
Доктор политических наук Артур Хачикян написал:
«Мое внимание привлекло, что так называемые организации по «изучению фактов» получили новые гранты для продолжения своей гнусной пропаганды против интересов нашего народа.
В частности, было получено указание "проверить факты" относительно деятельности европейских наблюдателей. Давайте подведем итоги вместе.
1) Что предприняли наблюдатели ЕС, когда произошло нападение на территорию Армении в Джермуке, Сотке и других регионах? Зафиксировали ли они это нарушение и отреагировал ли ЕС?
2) Что сделали наблюдатели ЕС, когда наши сдавшиеся раненые солдаты были зверски убиты азербайджанской армией?
3) Что сделали наблюдатели ЕС, когда стали свидетелями этнической чистки 120 тысяч армян из Карабаха через Горис? Грантополучатели отвечают, что Карабах не является их сферой ответственности.
4) Вопрос: кому нужны европейские наблюдатели, когда они не обращают внимания на геноцид нашего народа, независимо от того, где он происходит? Допускает ли международное право геноцид, если он происходит на территории другого государства? И обязано ли международное сообщество вмешиваться? («Обязанность защищать»).
5) Есть ли в мире еще одна страна, которая позволяет действовать на своей территории иностранным агентам, финансируемым иностранными правительствами, агентам, которым наплевать на жизнь своего народа, гибель своих солдат, этнических чисток своей родины, но мотивированных исключительно долларами и евро, которые они получают.
И, наконец, по вопросу «отсутствия мандата» на осуждение этнических чисток... Нелепый аргумент о том, что у наблюдателей ЕС не было «мандата» сообщать о депортации 120 тысяч армян. Очередной медиаканал «по изучению фактов», опять же финансируемый иностранными деньгами: Давайте проверим факты.
Если у наблюдателей ЕС не было достаточно мощного бинокля, чтобы увидеть нападение на Карабах, в результате которого погибло 1000 человек, разве они не видели 120 000 беженцев, проходящих через Горис и остальную часть Армении? Их там не было? Или они думали, что эти люди приезжают в Армению на рок-концерт или в поход?
Разве Минская группа не видела депортации армян? Что сделала Европа в ответ?
кому нужны такие наблюдатели, которым плевать, когда они становятся свидетелями геноцида нашего народа?
Если для сообщения о геноциде нужен «мандат», то почему мир обсуждает геноцид евреев 1939-1945 годов? Был ли у мира мандат сообщить об этом? А Босния, Крахина, Косово, Руанда, Южный Судан? Тогда мир получил мандат сообщить об этом.
В 1915 году американский посол в Турции Генри Моргентау получил «мандат» сообщить об убийствах армян. Когда Моргентау вмешался, чтобы убедить Талаат-пашу остановить Геноцид, был ли у него на это «мандат»?
Имели ли Лорд Брайс, Рафаэль Лемкин, Иоганнес Лепсиус, Арнольд Тойнби, Фритьоф Нансен, Анатоль Франс, Ромен Роллан «мандат» говорить о Геноциде армян? Брали ли они гранты от османского правительства, чтобы закрыть глаза на геноцид целого народа?
Прямо сейчас, на наших глазах, Израиль и США совершают геноцид палестинцев. Организация Объединенных Наций приняла резолюцию, осуждающую это как геноцид. Имели ли ЮАР, Бразилия и Ирландия «мандат» поднять вопрос геноцида в ООН и Европейском парламенте?
Говорит ли Конвенция ООН 1951 года о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, что геноцид приемлем, если он был совершен на территории суверенного государства? А им нужен «мандат» для осуждения.
Еще одним «важным» международно-правовым документом и принципом является «Обязанность защищать» группы, подвергающиеся этническим чисткам и геноциду (“Responsibility To Protect”, 2001:
UN OFFICE ON GENOCIDE PREVENTION AND THE RESPONSIBILITY TO PROTECT)
Говорит ли этот документ, что должен быть «мандат» сообщать об этнических чистках или защищать население, находящееся под угрозой?
И последний вопрос: существует ли где-нибудь в мире, в какой-либо стране мира группа пропагандистов, финансируемых за счет иностранных грантов, которые находят оправдания для резни и депортации собственного народа?