Հայաստանի արտաքին քաղաքական վեկտորը դեպի Արևմուտք չէ, դեպի Թուրքիա է. Իշխան Սաղաթելյան
«Ձեզ ասում են՝ դաշնակից չունենք, ասում են՝ մեր ավանդական դաշնակիցները մեզ լքել են, մենք մնացել ենք մենակ, դրա համար փոխում ենք երկրի արտաքին քաղաքական վեկտորը, որպեսզի ունենանք նոր դաշնակիցներ։ Սո՛ւտ են ասում»,- Արտաշատի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր  Իշխան Սաղաթելյանը։
Սաղաթելյանն ընդգծել է՝ ՀՀ գործող իշխանությունները քաղաքական վեկտորը ոչ թե դեպի Արևմուտք, այլ դեպի Թուրքիա են փոխում։
« Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքական վեկտորը դեպի Արևմուտք չէ, դեպի Թուրքիա է։
Մենք գտնում ենք, որ պետք չէ տարածաշրջան նոր խաղաղացողներ մտցնել ու երկիրը տանել նոր արկածախնդրության։ Պետք է շարժվել փոխլրացման ճանապարհով, ոչ թե՝ մեկը մյուսի հաշվին, ոչ թե աշխարհաքաղաքական կոնֆլիկտները բերել Հայաստան։
Մենք գտնում ենք, որ մեր ռազմավարական դաշնակից երկրների հետ, մեր հարևան Իրանի հետ ունենք բազմաթիվ հնարավորություններ, որոնք այսօր չեն օգտագործվում»,- ասել է Իշխան Սաղաթելյանը։

Ишхан Сагателян: Внешнеполитический вектор Армении направлен не на Запад, а в сторону Турции
«Вам говорят, что у нас нет союзников, говорят, что наши традиционные союзники покинули нас, мы остались одни, поэтому мы меняем внешнеполитический вектор страны, чтобы иметь новых союзников. Они лгут», — заявил на встрече с жителями Арташата представитель Верховного органа АРФД, депутат НС от фракции «Армения» Ишхан Сагателян.
Сагателян подчеркнул, что нынешние власти Армении меняют политический вектор не на Запад, а на Турцию.
«Внешнеполитический вектор Республики Армения направлен не на Запад, а в сторону Турции.
Мы считаем, что не стоит приводить в регион новых игроков и вести страну к новым приключениям. Мы должны идти по пути взаимодополняемости, а не за счет друг друга, и не приносить геополитические конфликты в Армению.
Мы считаем, что у нас есть много возможностей с нашими стратегическими союзниками, нашим соседом Ираном, которые сегодня не используются», — сказал Ишхан Сагателян.