Ներսից ու դրսից մեզ թելադրվում է, որ դուք ո՛չ հայրենիք ունեք, ա՜յ թափառական ժողովուրդ, ո՛չ հող , ո՛չ շիրիմ, ո՛չ սրբություն. Բագրատ Սրբազան
18/03/2024 11:01
Մեր ողջ կյանքը ընտրության մասին է. թելադրում են, որ ընտրություն կատարենք՝ հակառակ բոլոր բացարձակ արժեքների, որոնք մեզ թվում է, թե պահում ենք՝ հայրենիք, պետություն, Աստված, նրանից բխած արդարություն, ճշմարտություն, տեսիլք, երազ, զոհաբերություն, նվիրում, Բերդի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում քարոզի ժամանակ այս մասին հայտարարել է Տավուշի թեմի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը։
«Այսօր ապրում ենք այս բոլորի հակառակի մեջ։ Ես չեմ մեղադրելու վախեցածներին, այլ հակառակը՝ քաջալերելու եմ չվախեցածներին»,- նշել է Սրբազանը։
Նրա խոսքով՝ չպետք է անընդհատ խոսենք չարիքի մասին, որի զսպման համար ոչ մի բան չենք անելու, այլ խոսելու ենք, որպեսզի բավարարված լինենք։
«Մեր վանքերն ու եկեղեցիները վկայում են հայրենիքի սահմանների մասին։ Ներսից ու դրսից մեզ թելադրվում է, որ դուք ո՛չ հայրենիք ունեք, ա՜յ թափառական ժողովուրդ, ո՛չ հող ունեք, ո՛չ շիրիմ ունեք, ո՛չ սրբություն ունեք, ո՛չ ինքնության հետ կապված որևէ արժեք ունեք այս տարածաշրջանում։ Մեր կոչումն է՝ ընտրել ճշմարտությունը կամ սուտը, վախկոտությունը կամ քաջությունը, անձնապաշտությունը կամ անձնվիրումը, եսասիրությունը կամ զոհաբերությունը։
Ես լինելու եմ բոլոր նրանց հետ, ովքեր կընտրեն ճշմարտությունը և չեն վախենա այդ ճշմարտության և արդարության մասին վկայել իրենց կյանքով։ Սիրելի՛ ժողովուրդ, զորացե՛ք, մի՛ տկարացեք, իրար զորացրե՛ք»,- ընդգծել է Սրբազանը։

Баграт Србазан: Нам диктуют изнутри и снаружи, что у вас нет родины, о странствующий народ, у вас нет земли, могилы, святости
18/03/2024 11:51
Вся наша жизнь – это выбор: нам говорят сделать выбор против всех абсолютных ценностей, которых мы, кажется, придерживаемся: Родина, государство, Бог, вытекающая из него справедливость, истина, видение, мечта, пожертвование, самоотдача. Об этом во время проповеди в церкви Святого Иоанна в Берде заявил глава Тавушской епархии Армянской Апостольской церкви, епископ Баграт Галстанян.
«Сегодня мы живем в противоположности всему этому. Я не стау обвинять напуганных, а наоборот, ободрю тех, кто не боится", - сказал Баграт Србазан.
По его словам, не обязательно постоянно говорить о зле, для обуздания которого мы ничего не сделаем, а будем говорить только для того, чтобы получить удовлетворение.
«Наши монастыри и церкви свидетельствуют о границах Родины. Нам диктуют изнутри и снаружи, что у вас нет Родины, о странствующий народ, у вас нет ни земли, ни могилы, ни святости, ни ценности, связанной с идентичностью в этом регионе. Наше призвание — выбирать правду или ложь, трусость или смелость, эгоизм или преданность, себялюбие или жертвенность.
Я буду со всеми теми, кто выберет истину и не побоится своей жизнью свидетельствовать об этой истине и справедливости. Дорогие мои, крепитесь, не ослабевайте, укрепляйте друг друга", - подчеркнул Србазан.
Он подчеркнул, что духовный враг нападает на нас прежде всего в нашей душе, именно там мы терпим поражение.