Ներկայիս քաղաքական պսևդո էլիտայի փոխարեն պիտի ունենանք պետական գործիչների բանակ․ Անանյան
ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը գրում է․ «Հայտնի պետական գործիչ և Իսրայելի նախկին վարչապետ Գոլդա Մեիրի հետևյալ հայտնի խոսքերը բազմիցս են մեկնաբանվել տարբեր քաղաքական գործիչների և քաղաքագետների կողմից՝ տարբեր առիթներով․ «Եթե արաբները վայր դնեն զենքերը, այլևս բռնություն չի լինի, իսկ  եթե հրեաները վայր դնեն իրենց զենքերը, Իսրայելն այլևս չի լինի։ Դուք չեք կարող բանակցել նրանց հետ, ովքեր եկել են ձեզ սպանելու»։
Այս խոսքերն արտացոլում են խոր արմատներ ունեցող ընկալումներն ու զգացմունքները, որոնք բնութագրել են իսրայելա-արաբական հակամարտությունը երկար տասնամյակներ շարունակ: Ըստ էության, այս խոսքերով Գոլդա Մեյրը արտահայտել է Իսրայելի պաշտպանության և անվտանգության քաղաքականության հիմքում ընկած հիմնական փաստարկը՝ այն ընկալումը, որ արաբական երկրների և պաղեստինցիների կողմից գոյություն ունի հիմնարար էկզիստենցիալ սպառնալիք:
Եթե մի պահ համանմանության սկզբունքով փորձենք այս խոսքերի քաղաքական իմաստն ու բնութագրումը «տարածել» հայ-ադրբեջանական (թուրքական) գոյութենական հիմնախնդրի վրա, ապա քաղաքագիտության տեսանկյունից այն կարող է մեկնաբանել մի քանի կարևոր ասպեկտներ.
1. Իրատեսությունը միջազգային հարաբերություններում. միջազգային հարաբերություններին անհրաժեշտ է ռեալիստական տեսանկյունից մոտենալ՝ շեշտը դնելով պետական ինքնիշխանության և ազգային անվտանգության վրա, իսկ աշխարհն ընկալել որպես անտագոնիստական ասպարեզ, որտեղ պետությունները գոյատևման մշտական պայքարի մեջ են:
2. Անվտանգություն. արտաքին քաղաքական խնդիրները հրատապ և հաճախ ռազմական միջոցներ պահանջող անվտանգության խնդիրների վերածելու գործընթացը շատ հաճախ անխուսափելի է։ Այս հեռանկարը ընդգծում է, որ անվտանգության խնդիրները միշտ չէ, որ ուղղակիորեն պետք է բխեն կամ հիմնված լինեն օբյեկտիվորեն գոյություն ունեցող արտաքին սպառնալիքների վրա, դրանք պետք է քաղաքականապես և անձնուրաց կերպով ճշգրտորեն կառուցվեն ու իրականացվեն:
3. Խաղաղության գործընթացի բարդություն. հայտարարությունը, որ անհնար է բանակցել նրանց հետ, ովքեր եկել են սպանելու, բարձրացնում է խորը անվստահության և թշնամանքի պայմաններում խաղաղության հասնելու անհնարինության հարցը՝ ընդգծելով խաղաղության գործընթացում վստահության և փոխադարձ երաշխիքների կարևորությունը։
4. Պաշտպանական գաղափարախոսություն. սա, ըստ էության, կարելի է կարճ բնութագրել մեր ռազմա-հայրենասիրական երգերից մեկում արտացոլված՝ «Համոզված ենք, որ միայն զենքով կա հայոց փրկություն» էքզիստենցիալ ձևակերպմամբ: Ակնհայտ է, որ Հայոց պետության անհետացումը կարող է լինել զենքերը վայր դնելու արդյունք, հետևաբար, պաշտպանական գաղափարախոսությունը պետք է լինի կենտրոնականը՝ շատ քաղաքական և ռազմական ռազմավարությունների համար: Այս գաղափարախոսությունն ընդգծում է ազգային անվտանգության երաշխավորման համար հզոր պաշտպանական և ռազմական կարողությունների պահպանման կարևորությունը:
Ակնհայտ է, որ նման մտածողներ ունենալու համար պետք է ներկայիս քաղաքական պսևդո էլիտայի փոխարեն ունենալ պետական գործիչների բանակ։ Բայց դրա մասին ոչ թե պետք է երազել, այլ կոնկրետ օրակարգեր ձևավորել ու վճռականորեն գործել՝ իշխանափոխությունը հայտարարելով որպես օրակարգային թիվ մեկ խնդիր»։

Ананян: Вместо нынешней политической псевдоэлиты у нас должна быть армия государственных деятелей
Бывший председатель КГД Давид Ананян пишет: «Следующие знаменитые слова известного государственного деятеля и бывшего премьер-министра Израиля Голды Меир неоднократно интерпретировались различными политиками и политологами по разным поводам: «Если арабы сложат оружие, насилия больше не будет. Если евреи сложат оружие, Израиля больше не будет. Нельзя договариваться о мире с тем, кто пришёл тебя убивать»».
Эти слова отражают глубоко укоренившиеся представления и чувства, которые характеризовали израильско-арабский конфликт на протяжении десятилетий. По сути, этими словами Голда Меир выразила главный аргумент, лежащий в основе политики обороны и безопасности Израиля: представление о том, что существует фундаментальная экзистенциальная угроза со стороны арабских стран и палестинцев.
Если на минутку попытаться «распространить» политический смысл и характеристику этих слов на армяно-азербайджанскую (турецкую) экзистенциальную проблему, то с точки зрения политологии можно интерпретировать несколько важных аспектов:
1. Реализм в международных отношениях: необходимо подходить к международным отношениям с реалистической точки зрения, делая упор на государственный суверенитет и национальную безопасность, и воспринимать мир как антагонистическую арену, где государства находятся в постоянной борьбе за выживание.
2. Безопасность: процесс превращения внешнеполитических проблем в неотложные проблемы безопасности, зачастую требующие военных средств, очень часто неизбежен. Эта перспектива подчеркивает, что проблемы безопасности не всегда должны напрямую вытекать из объективно существующих внешних угроз или основываться на них, они должны быть политически и бескорыстно точно сконструированы и реализованы.
3. Сложность мирного процесса: утверждение о невозможности переговоров с теми, кто пришел убивать, ставит вопрос о невозможности достижения мира в условиях глубокого недоверия и враждебности, подчеркивая важность доверия и взаимных гарантий в мирном процессе.
4. Оборонная идеология: это, собственно, кратко можно охарактеризовать экзистенциальной формулировкой, отраженной в одной из наших военно-патриотических песен: «Мы убеждены, что для спасения армян есть только оружие». Очевидно, что распад армянского государства может стать результатом складывания оружия, поэтому оборонная идеология должна занимать центральное место во многих политических и военных стратегиях. Эта идеология подчеркивает важность поддержания мощного оборонного и военного потенциала для обеспечения национальной безопасности.
Очевидно, что для того, чтобы иметь таких мыслителей вместо нынешней политической псевдоэлиты, необходимо иметь армию государственных деятелей. Но об этом надо не мечтать, а формировать конкретные повестки дня и действовать решительно, объявляя смену власти вопросом номер один в повестке дня».