Պատմությունը շատ հստակ արձանագրելու է՝ ով է հայրենիք ազատագրել և ով է հանձնել մեր հայրենիքը․ Տիգրան Աբրահամյան (Տեսանյութ)
19/03/2024 17:38
ԱԺ հայտարարությունների ժամին «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն անդրադարձավ  Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից պատրաստվող հերթական զիջումներին։
«Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը մտնում է գործնական փուլ, և այն կարող են սկսել Բաղանիսից Բերքաբեր ընկած հատվածում:
Առաջին հարցը, որն առաջանում է, հետևյալն է՝ իսկ ի՞նչ փաստաթղթերի և քարտեզների վրա է իրականացվելու այս գործընթացը: Ինչո՞ւ եմ սա ասում, որովհետև մինչև հիմա էլ ՀՀ տարբեր պաշտոնյաներ նշում էին, որ բանակցությունների հիմնական հակասություններից մեկը, որն արտացոլված է նաև ադրբեջանական իշխանությունների պաշտոնական հայտարարություններում, վերաբերվում է սահմանների ճշգրտման տակ դրվող քարտեզներին և իրավական բազային:
Հիմա, եթե այս հարցում չկա դիրքորոշումների ներդաշնակեցում կամ, պարզ ասած, համաձայնություն, ապա ինչի՞ հիման վրա է իրականացվելու  4 գյուղերի, հիսկ հետագայում՝ 4 անկլավների հանձնման գործընթացը:
Երկրորդը՝ Հայաստանի իշխանությունը վերջին փուլում Ադրբեջանի պահանջած 4+4 գյուղերի թեմայի համատեքստում խոսում էր Ադրբեջանի օկուպացրած հայկական տարածքների մասին, սակայն հիմա, երբ խոսվում է գործնականում քայլեր ձեռնարկելու մասին, չգիտես թե ի՞նչ տրամաբանությամբ, հանձնման, ճշգրտման գործընթացը տեղի է ունենում միակողմանի՝ զիջում է Հայաստանը»,- ընդգծեց պատգամավորը՝ հավելելով՝ 2-3 տարի առաջ Հայաստանի իշխանությունն Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներից դուրս գալը որպես բանակցությունների վերսկսման նախապայման էր առաջադրում, հետո կրկին նահանջեց, իսկ Ադրբեջանն իր ագրեսիվ քաղաքականության տեմպը բարձրացրեց:
«Փաշինյանը նաև ասում է, թե իր քաղաքականությունն այն է, որ պետք է պատերազմ թույլ չտանք՝ ակնարկելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանն իր հետ սպառնալիքի լեզվով է խոսում, ինքն էլ ստիպված հասարակության է շանտաժի ենթարկում:
Եթե հիմքն այն է, որ ամեն ինչ տանք, որ պատերազմ չսկսի, ապա հանրությունը լավ գիտի ու տեսել է, որ տարբեր շրջափուլերում այդ սկզբունքը չի աշխատել և նույնիսկ միակողմանի զիջումներից հետո Ադրբեջանը չի հանգստացել ու գնացել է ագրեսիայի»,- խոսքը շարունակեց Տիգրան Աբրահամյանը:
Ընդդիմադիր պատգամավորը շեշտեց՝ Փաշինյանն իր  հրապարակային խոսքի հիմքում այս սկզբունքը դնելով՝ իր թուլությունն է ի ցույց դնում նաև թշնամուն՝ նրան նոր խաղաքարտ տալով ու անընդհատ շանտաժի մղելով:
«Իշխանությունը երկրի ներսում, այդ թվում՝ այս դահլիճում, խոսում է հոխորտանքների, վիրավորանքների և սպառնալիքների լեզվով, իսկ երբ խոսքը հասնում է բանակցային գործընթացին և Ադրբեջանի սպառնալիքներին պատասխանելուն, ապա խոնարհ, ստորացված, անտրտունջ, կուչ եկած կեցվածքում է:
Եվ որպես հետգրություն՝ ինչ վերաբերում է հայկական և հակահայ ուժերին, ապա և՛ այստեղ, և՛ այս դահլիճից դուրս գտնվող գործիչների, առաջնորդների, ուժերի քաղաքական հետագիծը բոլորի առաջ է եղել, և պատմությունը շատ հստակ արձանագրելու է՝ ով է հաղթել, ով է հայրենիք ազատագրել և ով է զիջել, ով է հանձնել մեր հայրենիքը»,- ընդգծեց Տիգրան Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: История ясно зафиксирует, кто освобождал Родину и кто сдавал нашу Родину (Видео)
Во время парламентских заявлений депутат Тигран Абрамян от фракции "Честь имею" коснулся очередных уступок, которые готовит премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"Никол Пашинян заявил, что процесс демаркации и делимитации границы между Арменией и Азербайджаном вступает в практическую стадию, и его можно начать на участке от Баганиса до Беркабера.
Первый вопрос, который возникает: по каким документам и картам будет осуществляться этот процесс? Почему я это говорю, потому что до сих пор различные официальные лица Армении заявляли, что одно из главных разногласий на переговорах, которое также отражено в официальных заявлениях властей Азербайджана, касается карт и правовой базы для корректировки границ.
Вот если нет консенсуса по этому вопросу, или, проще говоря, нет согласия, то на каком основании будет осуществляться процесс сдачи 4 сел, а позже и 4 анклавов?
Во-вторых, в контексте требуемых Азербайджаном сел 4+4, на последнем этапе власти Армении говорили об армянских территориях, оккупированных Азербайджаном, а сейчас, когда дело доходит до практических шагов, непонятно, по какой логике процесс сдачи и урегулирования происходит в одностороннем порядке, уступает Армения", - подчеркнул депутат, добавив, что 2-3 года назад власти Армении сделали вывод Азербайджана с оккупированных территорий Армении предварительным условием возобновления переговоров, затем снова отступили, а Азербайджан увеличил темпы своей агрессивной политики.
«Пашинян также говорит, что его политика заключается в том, что мы не должны допускать войны, подразумевая, что Азербайджан говорит с ним на языке угроз, и ему приходится шантажировать общественность.
Если в основе лежит сделать все для предотвращения войны, то общественность знает и видела, что этот принцип не работал в разные периоды, и даже после односторонних уступок Азербайджан не успокоился и прибег к агрессии", - отметил Тигран Абрамян.
Оппозиционный депутат подчеркнул, что, положив этот принцип в основу своего публичного выступления, Пашинян показывает свою слабость перед врагом, давая ему новый козырь и постоянно подстрекая его к шантажу.
"Внутри страны, в том числе и в этом зале, власти говорят на языке шантажа, оскорблений и угроз, а когда дело доходит до переговорного процесса и ответа на угрозы Азербайджана, они смиряются, унижаются и покоряются.
И в качестве постскриптума, что касается армянских и антиармянских сил, то политическая траектория деятелей, лидеров и сил как здесь, так и за пределами этого зала была на виду у всех, и история четко зафиксирует, кто победил, освободили Родину и кто уступил и сдал нашу Родину", - подчеркнул Тигран Абрамян.