Տավուշի այդ 4 գյուղերն ադրբեջանական են, ՀՀ-ին չեն պատկանում, պետք է վերադարձնել․ Տավուշի մարզից ՔՊ պատգամավոր
19/03/2024 12:08
Տավուշի այդ 4 գյուղերն ադրբեջանական են, ՀՀ-ին չեն պատկանում․ 24news.am-ի հետ զրույցում ասել է Տավուշի մարզից ՔՊ պատգամավոր Վահե Ղալումյանը, ում խոսքով՝ դրանք սահմանազատող և սահմանագծող հանձնաժողովը պետք է որոշի վերադարձնել։
«Ոչ մի բան չի խոստացվել, որ որևէ բան պետք է տրվի Բաղանիսից ու Բերքաբերից։ Սահմանազատումը պետք է իրականացվի Տավուշի մարզում՝ ընդհանուր։ Հայաստանի Հանրապետությունում նման գյուղեր չկան և ՀՀ-ի տիրապետության տակ գտնվելը բացարձակապես կապ չունի, կա միջազգային իրավունք, Ադրբեջանի տիրապետության տակ էլ բազմաթիվ հողեր կան Տավուշի մարզից, այդ հանձնաժողովի խնդիրն է լինելու՝ ինչ անել»,-ասել է նա։
Պատգամավորը նշել է, որ ՀՀ-ի 29 800 քառ կմ սահմաններից վերադարձնելու մասին խոսք չկա։ «Որքանով ես եմ տեղյակ, նշված գյուղերը՝ տարածքները, նախկինում ադրբեջանական բնակեցված գյուղեր են եղել, իսկ մեր 31 գյուղեր, որոնց մասին վարչապետը բարձրաձայնել է և որոնց մասին բոլորն են խոսում, դրանք գյուղերի տարածքներ են, հանդամասեր են, խոտհարքներ են, վարելահողեր են։ Իսկ նշված 4 գյուղերը ադրբեջանական նախկին բնակեցված գյուղեր են եղել»,-ասել է նա։
Ղալումյանը համաձայնվեց, որ այդ 4 գյուղերը հանձնելուց հետո, իհարկե, Վերին Ոսկեպարում բարդություններ լինելու են, որովհետև ճանապարհը տեղաշարժվելու է։
Ըստ նրա, այդ գյուղերում, որոնք պետք է վերադարձվեն, հայեր չեն ապրում։
Իսկ թե ինչպես է լուծվելու Արծվաշենի հարցը՝ ասաց, որ որոշում է կայացվել պրոցեսը սկսել Տավուշի մարզից։ Իսկ թե երաշխիք կա՞, որ նրանք էլ կվերադարձնեն՝ ասել է, որ որևէ երաշխիք չեն կարող տալ։

Депутат "Гражданского договора" из Тавушской области: Те 4 села Тавуша - азербайджанские, они не принадлежат Армении, их надо вернуть
19/03/2024 12:40
Эти 4 села Тавуша - азербайджанские, они не принадлежат Республике Армения. В беседе с 24news.am депутат от партии "Гражданский договор" Ваге Галумян из Тавушской области заявил, что комиссия, занимающаяся их демаркацией и делимитацией, должна принять решение об их возвращении.
«Из Баганиса и Беркабера ничего не было обещано. В целом демаркация границы должна быть проведена в Тавушской области. В Армении таких сел нет и то, что они находиться под властью Республики Армения совершенно не важно, есть международное право, много земель из Тавушской области находятся под властью Азербайджана, задачей этой комиссии будет решить, что нужно делать", - сказал он.
Депутат отметил, что о возвращении 29,8 тыс. квадратных километров границ Республики Армения не может быть и речи. "Насколько мне известно, упомянутые села, районы раньше были заселены азербайджанцами, а наше 31 село, о котором говорил премьер-министр и о котором все говорят, - это сельские районы, это открытые пространства, это луга, пашни. А упомянутые 4 села были бывшими азербайджанскими населенными пунктами", - сказал он.
Галумян согласился, что после сдачи этих 4 сел, конечно, в Верхнем Воскепаре возникнут сложности, потому что дорога сдвинется.
По его словам, в тех селах, которые необходимо вернуть, армян не проживает.
Что касается того, как будет решаться вопрос Арцвашена, он сообщил, что принято решение начать процесс с Тавушской области. Есть ли гарантия, что они тоже вернут? Он сказал, что никакой гарантии дать не могут.