Հայաստանի ինքնիշխանությունը սահմանափակելը, տարածքներ հանձնելը պետության դեմ ծանրագույն  հանցագործություններ են․ «Հայաստան» խմբակցություն
19/03/2024 18:32
Հայաստանի ինքնիշխանությունը սահմանափակելը, տարածքներ հանձնելը պետության դեմ ծանրագույն հանցագործություններ են․ «Հայաստան» խմբակցություն
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության հայտարարությունը․
Մարտի 18-ին Տավուշի մարզում Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած հայտարարությունները հաստատում են ընթացող բանակցային գործընթացում ադրբեջանական նախապայմանները միակողմանիորեն բավարարելու մեր բոլոր մտահոգությունները:
Առանց վերջնական համաձայնության և փոխադարձության սկզբունքի պահպանման՝ հատվածական սահմանազատումն ու սահմանագծումը ամբողջությամբ բխում է Ադրբեջանի շահերից:
Հատվածական սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը հենց Տավուշի մարզից սկսելը հանգեցնելու է ՀՀ առաջնագծի ամենաամուր և կահավորված հատվածի կազմաքանդմանը, էապես ջլատելու է ՀՀ պաշտպանական հնարավորություններն այդ հատվածում, անմիջական վտանգներ է ստեղծելու սահմանամերձ բնակչության համար:
Ռազմավարական ճանապարհների նկատմամբ վերահսկողության փաստացի կորուստը բազմապատկելու է ՀՀ անվտանգային սպառնալիքները:
Սեփական ժողովրդին շարունակաբար պատերազմով սպառնալու միջոցով ադրբեջանական չդադարող պահանջների կատարումը ոչ միայն չի կանխելու Ադրբեջանի կողմից նոր պահանջների առաջքաշումը, այլև պարարտ հող է ստեղծելու վերջինիս կողմից նոր ագրեսիվ գործողությունների համար:
Հօգուտ Ադրբեջանի սահմանազատման և սահմանագծման լավագույն փորձից հրաժարվելը, միջազգային փորձի անտեսումը ազգային կենսական շահերից հրաժարվելու վկայությունն են:
Հարկ է ընդգծել, որ հօգուտ այլ պետության Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը լրիվ կամ մասնակի սահմանափակելուն ուղղված գործողությունները, տարածքներ հանձնելը պետության դեմ ծանրագույն  հանցագործություններ են:

Фракция «Армения»: Ограничение суверенитета Армении в пользу другого государства, сдача территорий являются тягчайшими преступлениями против государства
Заявление парламентской фракции «Армения»:
Заявления Никола Пашиняна в Тавушской области 18 марта подтверждают все наши опасения по поводу одностороннего выполнения предусловий Азербайджана в продолжающемся переговорном процессе.
Без окончательного соглашения и соблюдения принципа взаимности частичная демаркация и делимитация полностью в интересах Азербайджана.
Начало процесса частичной демаркации и делимитации в Тавушской области приведет к разрушению наиболее устойчивой и оснащенной части линии фронта Республики Армения, а также существенно ослабит обороноспособность Республики Армения на этой части, и создаст непосредственную опасность для приграничного населения.
Фактическая потеря контроля над стратегическими дорогами увеличит угрозы безопасности Республики Армения.
Выполнение непрекращающихся требований Азербайджана посредством постоянных угроз собственному народу войной не только не помешает Азербайджану выдвигать новые требования, но и создаст благодатную почву для новых агрессивных действий последнего.
Отказ от лучшей практики демаркации и делимитации в пользу Азербайджана, игнорирование международного опыта являются свидетельством отказа от жизненно важных национальных интересов.
Следует подчеркнуть, что действия, направленные на полное или частичное ограничение суверенитета Республики Армения в пользу другого государства, сдачу территорий, являются тягчайшими преступлениями против государства.