Երևի ավելի վտանգավոր գաղափար չկա. 30 տարվա պետականությունն իր լուրջ ինստիտուտներով քանդես, բերես-հասցնես ինքնապաշտպանական գյուղացիական ջոկատների․ Վահե Հովհաննիսյան
19/03/2024 11:03
Պետությունից մինչև ինքնապաշտպանական ջոկատներ․
1.     Պրահայում ինքնագլուխ փոխում ես հետպատերազմյան բանակցությունների բովանդակությունը՝ փաստի առաջ կանգնեցնելով հարևաններին ու դաշնակիցներին։
2.     Պետական քաղաքականություն ես դարձնում «Արցախը տանք՝ հանգիստ ապրենքը», ինչն էապես թուլացնում է երկրի դիմադրողականությունը և բանակցային դիքերը։
3.     Ինքնագլուխ մերժում ես ՀԱՊԿ աջակցության ծրագիրը։
4.     Արհեստականորեն սրում ես հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ՝ անելով բոլոր հակառուսական քայլերը, որոնք վերջնարդյունքում հակահայկական են։
5.     Ինքնագլուխ վարում ես բանակցություններ՝ իբր «խաղաղության պայմանագրրի» շուրջ։ Չես լսում բոլոր նախազգուշացումերը, որևէ խորհուրդ, որևէ առաջարկ։
6.     Երբ արդեն չի մնում որևէ դաշնակից, ու թույլ տված կոպիտ սխալների պատճառով ունես բանակցային խայտառակ թույլ դիրքեր, գալիս ասում ես՝ կամ պետք է էլի զիջենք (անվերջ զիջենք) կամ՝ կլինի պատերազմ։
Մի քանի հոգով ի՞նչ եք ուզում էս մոլորված, շփոթված ժողովրդից։ Սա իսկապես արդեն քաղաքականություն չէ. սա պետությունը միտումնավոր քանդելու գործունեություն է։ Միայն այդ տրամաբանության մեջ է տեղավորվում սխալների համառ ընթացքը և արտաքին վտանգի պայմաններում ներքին «բարեփոխումների» այլանդակ ծրագրերը, որոնք ներքին խոշոր անկայունություն են առաջացնում։
Սարսռել կարելի է երեկ հնչած մտքից՝ թե տավուշցիները որոշել են ինքնապաշպանական խմբեր ստեղծել իրենց գյուղերը պաշտպանելու համար։ Երևի ավելի վտանգավոր գաղափար չկա. 30 տարվա պետականությունն իր լուրջ ինստիտուտներով քանդես, բերես հասցնես ինքնապաշտպանական գյուղացիական ջոկատների։
Այս մասին գրելիս՝ սկսվեց ԱԺ նիստը՝ ասես չեն եղել երեկվա տավուշյան հայտարարությունները, տավուշյան զարգացումները, չկան ներքին լարվածության թեմաները։ Ո՞ւմ է ներկայացնում այս խորհրդարանը. ո´չ տավուշցուն, ո´չ կոնսերվատորիային, ո´չ մյուս բուհերին, ո´չ դասախոսներին, ո´չ ուսանողներին, ո´չ գյուղացուն, ո´չ քաղաքացուն։ Ո՞ր սոցիալական խավին է ներկայացնում։ Մարդը, որը երեկվա դեպքերից հետո միացրել է ԱԺ նիստը, որ հասկանա, թե ինչ է կատարվում երկրում, և քաղաքական դաշտի արձագանքն է ուզում տեսնել, ի՞նչ հասկանա այս ամենից։ Իրականությունը և առավոտյան սկսվող ԱԺ նիստը պետք է համահունչ լինեն, մեր կյանքն այլևս վաղուց «ռեգլամենտացված» չէ, որ այսքան հեշտ ու խաղաղ ռեգլամենտացված ԱԺ նիստեր կարողանան լինել։

Ваге Оганесян: Пожалуй, нет более опасной идеи: Р-азрушить 30-летнюю государственность с ее важными институтами, довести до крестьянских отрядов самообороны
19/03/2024 11:57
От государства до отрядов самообороны:
1. В Праге ты самостоятельно меняешь содержание послевоенных переговоров, поставив соседей и союзников перед фактом.
2. Ты делаешь государственной политикой «отдадим Арцах и будем жить спокойно», что существенно ослабляет сопротивление страны и переговорные позиции.
3. Ты самовольно отвергаешь программу поддержки ОДКБ.
4. Ты искусственно обостряешь отношения с Россией, предпринимая все антироссийские шаги, которые в конечном итоге являются антиармянскими.
5. Переговоры по «мирному договору» ведешь самостоятельно. Ты не слушаешь все предупреждения, любые советы, какие-либо предложения.
6. Когда союзника не осталось и из-за допущенных тобой грубых ошибок у тебя позорно слабые переговорные позиции, ты приходишь и говоришь: либо нам придется снова уступить (бесконечно уступать), либо будет война.
Чего вы, немногие, хотите от этого потерянного, растерянного народа? Это действительно больше не политика: это деятельность по сознательному разрушению государства. Только в этой логике упорный курс ошибок и безобразные программы внутренних «реформ» перед лицом внешней опасности вызывают большую внутреннюю нестабильность.
Можно ужаснуться от мысли, что тавушцы решили создать отряды самообороны для защиты своих сел. Пожалуй, нет более опасной идеи. Разрушить 30-летнюю государственность с ее важными институтами, довести до крестьянских отрядов самообороны.
Пока писал об этом, заседание НС началось так, как будто вчерашних заявлений из Тавуша, событий в Тавуше и тем внутренней напряженности не существовало. Кого представляет этот парламент? ни тавушцев, ни консерваторию, ни остальных университетов, ни профессоров, ни студентов, ни крестьянина, ни горожан. Какой социальный класс он представляет? Человек, который после вчерашних событий созвал сессию НС, чтобы понять, что происходит в стране, и хочет увидеть реакцию политического поля, что он из всего этого поймет? Реальность и начинающаяся утром сессия парламента должны быть последовательными, наша жизнь давно не «регламентирована», чтобы могли состояться такие легкие и мирные регламентированные заседания НС.