Փաշինյանը լեգիտիմացնում է ադրբեջանական ցանկացած հարձակում․ Գեղամ Մանուկյան
Փաշինյանը լեգիտիմացնում է ադրբեջանական ցանկացած հարձակում․ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում  հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը։ «Կյանքը ցույց է տալիս, որ միակողմանի զիջումները չեն բերում փոխադարձ զիջման, շատ ավելի բացում են թշնամի պետության ախորժակը»,-ասաց նա։
Ըստ ընդդիմադիր պատգամավորի՝ իրականում ՀՀ-ին սպառնում են երկու հոգի՝ Ադրբեջանի նախագահը և Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այն փաստաթուղթը, որի շուրջ քննարկումներ են լինում Երևանի և Բաքվի միջև, այն կետերը, որոնք պնդում է Ադրբեջանը, ՀՀ-ն ժողովրդի դժգոհությունից վախենալով՝ քայլ առ քայլ փորձում է կատարել, մաքրել այդ փաստաթղթից, որ այնքան քարոզված իրենց կեղծ խաղաղության փաստաթուղթ կոչվածն արդեն առանց որևէ  խնդրահարույց կետի ներկայացնեն, ասեն՝ տեսեք փաստաղթուղթ ենք մշակել։ Այն, ինչ այս օրերին Տավուշում հայտարարում է Նիկոլ Փաշինյանն՝ ամբողջությամբ Ադրբեջանի պահանջներն է եղել, հիմա ինքը փորձում է սեփական ժողովրդին պատերամզով սպառնալով կյանքի կոչել, որն ուղղակի իրականության հետ կապ չունի»,-ասաց նա։
Մանուկյանը նշեց, որ առաջին իսկ պահից ՀՀ իշխանությունները հպարտանում էին սահմանազատում, սահմանագծում ասածով, սակայն դրա միջազգային փորձը կա, ըստ որի, չի կարելի սահմանի 100 կմ հատվածում սահմանազատում իրականացնել և սահմանի մնացած մեծ մասում Ադրբեջանը շարունակի օկուպացված պահել հայկական հատվածները։
Ընդդիմադիր պատգամավորը հիշեցրեց, որ երեկ իշխանական պատգամավորներից մեկն ասել էր, որ եթե զիջենք, և Ադրբեջանը քայլ չանի և ինքն էլ չզիջի, նշանակում է տուպիկային վիճակում  ենք։
«Այսօր էլ Հայաստանը հայտնվել է տուպիկային վիճակում՝ իրենց 3 տարվա քաղաքականության հետևանքով»,-ասաց նա։
Գեղամ Մանուկյանի համար անհասկանալի է այն պնդումը, որ միջազգային հանրության պահանջն է կատարում։
«Թող հայտարարի, որ ինքը տրանսգենդեր է՝ Եվրոպաներում շատ ավելի լավ ընդունելության կարժանա, միջազգային հնարությունը միակողմանի զիջումները համարո՞ւմ է նորմալ բան»,-ասաց նա։

Гегам Манукян: Пашинян легитимизирует любое нападение Азербайджана
Пашинян узаконивает любое нападение Азербайджана. Об этом в беседе с журналистами в НС заявил депутат от фракции "Армения" Гегам Манукян. "Жизнь показывает, что односторонние уступки не приводят к взаимным уступкам, они гораздо больше открывают аппетиты вражеского государства", - сказал он.
По мнению оппозиционного депутата, на самом деле Армении угрожают два человека: президент Азербайджана и Никол Пашинян.
"Документ, по которому идут обсуждения между Ереваном и Баку, пункты, на которых настаивает Азербайджан, Республика Армения, опасаясь недовольства народа, пытается шаг за шагом реализовать, вычистить их из этого документа, чтобы они могли без проблемных вопросов представить свой так называемый фальшивый мирный документ и сказать: смотрите, мы подготовили документ. То, что Никол Пашинян говорит в эти дни в Тавуше, было полностью требованием Азербайджана, теперь он пытается их реализовать, угрожая собственному народу войной, что не имеет ничего общего с реальностью", - сказал он.
Манукян отметил, что власти Армении изначально гордились так называемой демаркацией и делимитацией, но есть международный опыт, согласно которому невозможно демаркировать 100-километровую границу, пока Азербайджан продолжает оккупировать оставшиеся части, принадлежащие Армении.
Оппозиционный депутат напомнил, что вчера один из провластных депутатов заявил, что если мы уступим, а Азербайджан не предпримет никаких шагов и не уступит, то это означает, что мы оказались в тупиковой ситуации.
"И сегодня Армения в результате их трехлетней политики оказалась в тупике", - сказал он.
Для Гегама Манукяна непонятны утверждения о том, что он выполняет требования международного сообщества.
«Пусть он объявит, что он трансгендер, в Европе его примут гораздо лучше. Считает ли международное сообщество односторонние уступки нормальными?» - сказал он.