Ադրբեջանը կարող է «օրինական» պատերազմ սկսել․ Ստեփան Դանիելյան
Երբ երկրի ղեկավարն ասում է, որ պետք է տարածք հանձնել, հակառակ դեպքում կլինի պատերազմ ու պատերազմով կհանձնենք, դա նշանակում է, որ լեգիտիմացնում է այդ պատերազմը․ այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը։
«Ադրբեջանը կարող է «օրինական» պատերազմ սկսել, միջազգային հանրությանը ցույց տալով, որ.
1. Հայաստանի ղեկավարը ճանաչել է այդ տարածքները որպես ադրբեջանական,
2. Հայաստանի ղեկավարը չի վերահսկում իրավիճակը, եւ երկրի բնակիչներն իրեն չեն ենթարկվում, ուրեմն Ադրբեջանին մնում է ուժ գործադրել, եւ դա օրինական է համարել Հայաստանի ղեկավարը,
3. Այն անձինք, ովքեր ինքնապաշտպանություն կկազմակերպեն, ապստամբներ են, չեն վերահսկվում օրինական իշխանության կողմից եւ նրանց հանդեպ արտաքին ուժ կիրառելն իրավաչափ է։
Արդյունքում Հայաստանի վարչապետ կոչվող անձը ոչ միայն տարածքներ է հանձնում, այլեւ այդ տարածքների բնակիչներին, որոնց թշնամին կարող է պատանդ վերցնել, կամ լիկվիդացնել: Փաստորեն, այդ անձը ՀՀ քաղաքացիներին կյանքի ու սեփականության իրավունքից զրկում է:
Այս հայտարարությունն արդեն իսկ հիմք է, որպեսզի նման ղեկավարի քայլերը համարվեն հակասահմանադրական և նա հայտարարվի օրենքից դուրս:
Օրենքից դուրս է նաև ԱԺ մեծամասնության ֆրակցիան, այսինքն՝ ողջ ԱԺ-ն, իսկ եթե նման անօրինական խորհրդարանի մյուս ֆրակցիաները վայր չեն դնում մանդատները, նշանակում է, որ ՀՀ, այսպես կոչված, ղեկավարին և նրա խորհրդարանին, նրանց քաղաքականությունը համարում են Սահմանադրությանը համապատասխան և կիսում են պատասխանատվությունը»:

Степан Даниелян: Азербайджан может начать «законную» войну
Когда глава государства говорит, что мы должны сдать территорию, иначе будет война, и мы сдадим ее войной, то это значит, что он легитимизирует эту войну. Об этом на своей странице в Facebook написал политолог Степан Даниелян.
«Азербайджан может начать «законную» войну, показав международному сообществу:
1. Руководитель Армении признал эти территории азербайджанскими
2. Руководитель Армении не контролирует ситуацию, а жители страны ему не подчиняются, поэтому Азербайджану остается применить силу, и руководитель Армении считает это законным.
3. Лица, организующие самооборону, являются повстанцами, не контролируются законной властью, и применение против них внешней силы является законным.
В результате человек, названный премьер-министром Армении, сдает не только территории, но и жителей этих территорий, которых враг может взять в заложники или ликвидировать. Фактически этот человек лишает граждан Армении права на жизнь и собственность.
Это заявление уже является основанием для того, чтобы признать действия такого руководителя неконституционными и объявить его вне закона.
Вне закона находится также фракция, имеющая большинство в Национальном собрании, т.е. все Национальное Собрание, и если другие фракции такого незаконного парламента не сдадут свои мандаты, то это означает, что они рассматривают так называемого руководителя Республики Армения и его парламент, их политику в соответствии с Конституцией и разделяют эту ответственность».