Շարունակում ենք մեծ ուշադրություն դարձնել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատմանը. ԱՄՆ Պետքարտուղարություն
20/03/2024 10:21
Վաշինգտոնը շարունակում է մեծ ուշադրություն դարձնել այդ խնդրին, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի փոխխոսնակ Վեդանտ Պատելը՝ պատասխանելով հարցին, թե որքանո՞վ են անհանգստացած Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունով, թե պատերազմից խուսափելու համար անհրաժեշտ է սահմանի արագ սահմանազատում։
«Սա մի հարց է, որին մենք շարունակում ենք մեծ ուշադրություն դարձնել։ Ոչ միայն քարտուղարը, այլև պետքարտուղարի օգնական Օ'Բրայենը, ինչպես նաև ավագ համակարգող Բոնոն կենտրոնացած են այս հարցի վրա՝ շփվելով կողմերի հետ», - ասել է Պատելը։
Հիշեցնենք` Տավուշ այցի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ոսկեպարի, Բաղանիսի ու հարակից բնակավայրերի բնակիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ պաշտոնական Երևանի քաղաքականությունն է պատերազմ թույլ չտալը: Ըստ նրա` սա է պատճառը, որ որոշել են գնալ այս հատվածներում Հայաստանի սահմանի ճշգրտմանը։

Патель: Продолжаем уделять пристальное внимание вопросу делимитации границы между Арменией и Азербайджаном
20/03/2024 11:07
Госдепартамент США прокомментировал заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о быстрой делимитации границы с Азербайджаном.
По словам заместителя пресс-секретаря Госдепартамента США Веданта Пателя, США уделяют этому вопросу пристальное внимание.
«Это проблема, которой мы продолжаем уделять пристальное внимание. Это то, на чем не только госсекретарь, но и помощник госсекретаря О’Брайен и старший координатор Боно сосредоточены в сотрудничестве с соответствующими сторонами», - сказал Патель в ходе брифинга.