Միջուկային էներգիան մեր ռազմավարության անկյունաքարն է․ Նիկոլ Փաշինյան
Բրյուսելում մեկնարկել է առաջին միջուկային էներգիայի գագաթնաժողովը, որին մասնակցում է նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ վարչապետ Փաշինյանն իր ելույթում ընդգծեց, որ Հայաստանը՝ որպես միջուկային էներգիայի արտադրությանն ապավինող պետություն, ամուր կանգնած է այն կոնսենսուսի հետևում, որ միջուկային էներգիան անփոխարինելի է կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում։
«Հայաստանը ճանաչում է Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի բոլոր մասնակից պետությունների անօտարելի իրավունքը՝ զարգացնել այն խաղաղ նպատակներով՝ առանց խտրականության և քաղաքական խոչընդոտների», - ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը հպարտությամբ է միացել COP28-ում ընդունված պատմական որոշմանը, որը ցածր ածխածնային էներգիայի այլ աղբյուրների հետ մեկտեղ միջուկային էներգիան ճանաչեց որպես կլիմայի փոփոխության լուծումներից մեկը:
«Միջուկային էներգիան մեր ռազմավարության անկյունաքարն է, որն ապահովում է ինչպես մեր երկրի էներգետիկ անվտանգությունը, այնպես էլ կլիմայի փոփոխության մեղմացումը: Մենք ողջունում ենք գլխավոր տնօրեն Գրոսիի ջանքերը՝ միջուկային էներգիան կլիմայի փոփոխության մեղմացմանն ուղղված բարձր մակարդակի քննարկումների առաջին պլան հանելու համար», - իր ելույթում հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը շեշտել է, որ Հայաստանի համար միջուկային էներգիան կարևոր դեր է խաղում և օգնում է Փարիզի համաձայնագրով Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների իրագործմանը։ «Հայաստանը, հիմնվելով նման փորձի և սահմանված առաջնահերթությունների վրա, որոշել է երկարացնել իր ատոմակայանի շահագործման ժամկետը 2026 թվականից մինչև 2036 թվականը: 2023 թվականի դեկտեմբերին Հայաստանի կառավարությունը հավանության է արժանացրել հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագիրը: Մենք պարտավորվում ենք ժամանակին և համարժեք միջոցառումներ իրականացնել՝ կապված կառավարման և անվտանգության պատշաճ բարելավման հետ՝ գործընկեր պետությունների հետ համագործակցությամբ և Գործակալության ուղղորդմամբ: Այս երկարաձգումը ամուր հիմք կդնի նոր էներգաբլոկի սահուն անցման համար ՀԱԷԿ-ի երկարացված շահագործման ժամկետի ավարտից հետո, ինչը մեր վերջնական նպատակն է։ Այս առումով Հայաստանը հանձնառու է ինչպես Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության, այնպես էլ գործընկեր երկրների հետ սերտ համագործակցության խթանմանը և փորձի կիրառմանը՝ ներկայիս էներգաբլոկի փոխարինման օպտիմալ լուծումը գտնելու համար», - ասաց վարչապետ Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ միջուկային էներգիայի անվտանգ և խաղաղ օգտագործման  Հայաստանի թափանցիկ և բաց քաղաքականությունը կշարունակի առաջնորդել երկրի ջանքերը։
Գագաթնաժողովին մասնակցող երկրների և կառավարությունների ղեկավարներն հնարավորություն կունենան կիսվել իրենց տեսլականով միջուկային էներգիայի առանցքային դերի վերաբերյալ և կայուն զարգացման խթանման, ներառյալ դրա ներուժն ամբողջությամբ օգտագործելու ազգային ծրագրերով:
Միջուկային էներգիայի միջազգային գործակալության Atoms4NetZero նախաձեռնությամբ մեկնարկած գագաթնաժողովի ընթացքում պանելային քննարկումների ժամանակ փորձագետները ցույց կտան, թե ինչպես է նորարարությունն էլ ավելի բարձրացնում միջուկային էներգիայի մրցունակությունը, օգտագործելիությունը և կայունությունը, ինչպես նաև միջուկային էներգիայի ֆինանսավորման և դրա համար հավասար պայմաններ ստեղծելու հնարավորություններն ու մարտահրավերները:
Գագաթնաժողովը տեղի է ունենում 2023 թվականի դեկտեմբերին Դուբայում կայացած ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսում (COP28) համաձայնեցված գլոբալ ֆոնդում միջուկային էներգիայի պատմական ընդգրկումից հետո, որը կոչ արեց արագացնել դրա տեղակայումը ցածր ածխածնային էներգիայի այլ աղբյուրների հետ միասին:

Никол Пашинян: ядерная энергетика - краеугольный камень нашей стратегии
В Брюсселе под сопредседательством премьер-министра Бельгии Александра де Кроо и генерального директора Международного агентства по атомной энергии Рафаэля Гросси и при участии мировых лидеров проходит первый саммит по ядерной энергии, в котором принимает участие и премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Как передает корреспондент «Арменпресс» выступая в Брюсселе, премьер-министр Пашинян подчеркнул, что Армения, как государство, зависящее от производства ядерной энергии, твердо придерживается консенсуса в отношении того, что ядерная энергия незаменима в борьбе с изменением климата.
«Армения признает неотъемлемое право всех государств-участников Договора о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО) развивать это в мирных целях без дискриминации и политических барьеров», - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что Армения с гордостью присоединилась к историческому решению, принятому на COP28, которое наряду с другими источниками низкоуглеродной энергии признало ядерную энергетику одним из решений проблемы изменения климата.
«Атомная энергия является краеугольным камнем нашей стратегии, обеспечивая как энергетическую безопасность нашей страны, так и смягчение последствий изменения климата. Мы высоко оцениваем усилия генерального директора Гросси, направленные на то, чтобы вывести ядерную энергетику на передовую дискуссий на высоком уровне по смягчению последствий изменения климата», - добавил Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что ядерная энергетика играет важную роль для Армении и помогает в реализации действий, определенных Парижским соглашением на национальном уровне.
«Имея такой опыт и установленные приоритеты, Армения, наряду со многими присутствующими здесь странами, приняла решение продлить срок эксплуатации своей АЭС с 2026 по 2036 год. В декабре 2023 года правительство Республики Армения утвердило проект реализации продления срока действия срок эксплуатации Армянской АЭС. Мы стремимся осуществлять своевременные и адекватные меры, связанные с управлением старением и соответствующими улучшениями безопасности, в сотрудничестве с государствами-партнерами и под руководством Агентства.
Эта пролонгация заложит прочную основу для плавного перехода на новый энергоблок по окончании продленного периода эксплуатации ААЭС, что является нашей конечной целью. В этом отношении Армения привержена развитию тесного сотрудничества и использованию опыта как МАГАТЭ, так и стран-партнеров для определения оптимального решения по замене существующего энергоблока. Наша прозрачная и открытая политика безопасного и мирного использования атомной энергии будет продолжать направлять наши усилия на изучение передовых ядерных технологий для дальнейшего повышения безопасности, эффективности и экологических показателей в нашем ядерно-энергетическом секторе».
Главы стран и правительств, участвующие в саммите, здесь поделятся своим видением ключевой роли ядерной энергетики и национальных планов по содействию устойчивому развитию, в том числе по полному использованию ее потенциала.
Во время панельных дискуссий на саммите, организованном Международным агентством по ядерной энергии по инициативе Atoms4NetZero, эксперты продемонстрируют, как инновации могут повышать конкурентоспособность, удобство использования и устойчивость ядерной энергетики, а также возможности и проблемы финансирования ядерной энергетики и создания для нее равных условий.
Саммит проходит после исторического включения ядерной энергетики в Глобальный фонд, согласованный Конференцией Организации Объединенных Наций по изменению климата (COP28) в Дубае в декабре 2023 года, который призвал ускорить ее развертывание наряду с другими источниками энергии с низким содержанием углерода.