Հայաստանի ատոմակայանը խորհրդանշում և ամրապնդում է մեր ինքնիշխանությունը. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Ի թիվս այլ կարևոր բաների՝ Հայաստանի ատոմակայանը խորհրդանշում և ամրապնդում է մեր ինքնիշխանությունը, Միջուկային էներգիայի անդրանիկ գագաթնաժողովին այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Տասնամյակներ շարունակ Հայաստանի ատոմակայանը ծառայել է որպես մեր էներգետիկ համակարգի կարևորագույն տարր՝ ապահովելով էներգիայի արտադրության կայունությունը։ Ներկայումս մեր երկրի էլեկտրաէներգիայի մոտ 30%-ը ստացվում է միջուկային էներգիայից։ Այդ կետին հասնելու մեր ճանապարհը փշոտ էր, որի գագաթնակետն էր ատոմակայանի փակման դրամատիկ շրջանը։ Այսօր մենք հպարտությամբ կարող ենք փաստել, որ ի թիվս այլ կարևոր բաների, այն նաև խորհրդանշում և ամրապնդում է մեր ինքնիշխանությունը»,- նշել է նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ մեր ատոմակայանի գործունեության ողջ պատմության ընթացքում միջուկային կամ ճառագայթային անվտանգության որևէ միջադեպի բացակայությունը խոսում է այս գործին մեր անսասան նվիրվածության մասին:
«Այս ձեռքբերումը Հայաստանի քաղաքական կամքի և փորձագիտական հմտությունների վկայությունն է»,- նշել է վարչապետը։

Никол Пашинян: Армянская АЭС символизирует и укрепляет наш суверенитет (Видео)
Помимо прочего, Армянская АЭС символизирует и укрепляет наш суверенитет. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на первом саммите по ядернной энергетике.
"На протяжении десятилетий атомная электростанция Армении служила важнейшим элементом нашей энергосистемы, обеспечивая стабильность производства энергии. В настоящее время около 30% электроэнергии нашей страны получается за счет атомной энергии. Наш путь к этому моменту был тернистым, кульминацией которого стал драматический период закрытия АЭС. Сегодня мы можем с гордостью заявить, что, помимо прочего важного, она также символизирует и укрепляет наш суверенитет", - сказал он.
По словам Пашиняна, отсутствие каких-либо инцидентов в сфере ядерной или радиационной безопасности за всю историю эксплуатации нашей АЭС говорит о нашей непоколебимой приверженности этому вопросу.
"Это достижение является доказательством политической воли и экспертных навыков Армении", - отметил премьер-министр.