Կիրականացվի ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 8118 երեխաների հոգեսոցիալական կարիքների գնահատում
Կառավարությունն ընդունել է որոշում, որով նախատեսվում է ապահովել «Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաների ընդգրկումը կրթական գործընթացում՝ նրանց հոգեսոցիալական տոկունության բարձրացման միջոցով» միջոցառման իրականացումը՝ Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնի միջոցով:
Արդյունքում՝ կապահովվի երեխաների հոգեսոցիալական տոկունությունը, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղից՝ ապահովելով նրանց սահուն ինտեգրումը կրթական գործընթացին:
Մշակված գնահատման գործիքի (հարցաշարի) միջոցով կիրականացվի 8118 երեխաների հոգեսոցիալական կարիքների գնահատում, դպրոցների հոգեբանների համար հոգեսոցիալական տոկունության բարձրացման վերաբերյալ վերապատրաստման մոդուլի մշակում, 632 դպրոցների հոգեբանների վերապատրաստում, որոնք կկազմակերպեն իրենց դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստումը, նաև նրանք կսկսեն աշխատել ուսուցիչների հետ՝ աջակցելով նրանց երեխաների հետ խմբային աշխատանքների կազմակերպման գործում:
Վերապատրաստված ուսուցիչները կշարունակեն աշխատել երեխաների հետ, այդ թվում՝ տարբեր հատուկ կարիքներով երեխաների:

Для школьников из Арцаха в Армении разработают программу психологической поддержки
Для школьников из Нагорного Карабаха будет разработана специальная программа психологической поддержки. Постановление об этом было принято на заседании правительства в четверг.
Правительство решило прибегнуть к подобным мерам в свете проблем адаптации и общения, с которыми столкнулись 8118 детей из Карабаха в 632 школах по всей Армении. Трудности возникли, в частности, из-за различий в диалекте и связанных с переселением стрессов.
Для оценки психологических потребностей детей будут использоваться специальные тесты, на основе которых школьные психологи и специалисты педагогических центров разработают учебные модули и внеклассные занятия, направленные на укрепление психологической устойчивости.
Кроме того, будет выпущено пособие для учителей, чтобы помочь им лучше понимать и поддерживать учеников из Карабаха.