Միրզոյանն Ուրուգվայի Սենատում քննարկել է Մոնտեվիդեոյում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանություն բացելու որոշումը
«Մարտի 21-ին Մոնտեվիդեոյում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում, որին մասնակցել են հանձնաժողովի նախագահ Խոսե Կառլոս Մահյանը, հանձնաժողովի՝ տարբեր քաղաքական կուսակցություններ ներկայացնող անդամներ, ինչպես նաև Հայաստան-Ուրուգվայ խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամներ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել հարցերի լայն շրջանակի։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ուրուգվայի միջև երկկողմ հարաբերություններին՝ զրուցակիցներն ընդգծել են երկար պատմություն ունեցող բարեկամական կապերի հետագա խորացման հարցում երկուստեք առկա մեծ պատրաստակամությունը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է Մոնտեվիդեոյում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանություն բացելու որոշման կարևորությունը՝ հույս հայտնելով, որ այն կնպաստի նաև երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը։
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է Ուրուգվայի մեծաթիվ հայ համայնքի դերը, որը, չնայած երկու երկրների միջև աշխարհագրական հեռավորությանը, Ուրուգվայի հասարակության մեջ ունեցած իր տեղով յուրովի կերպով լրացնում է առկա ամուր պատմամշակութային կապերը։
Իր խոսքում նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքին՝ ընդգծելով, որ ժողովրդավարական սկզբունքներին հավատարմությունը միտված է ոչ միայն ՀՀ ինքնիշխանության ամրապնդմանը, այլ նաև համախոհ երկրների, այդ թվում՝ Ուրուգվայի հետ հարաբերությունների սերտացմանը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային թեմաներին՝ նախարար Միրզոյանը հանգամանալից ներկայացրել է Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակը, հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը՝ միտված տարածաշրջանում հարատև կայունության հաստատմանը։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված պայմանագրի նախագծում այս պահին առկա հիմնական հարցերը, որոնց հանգուցալումը հայկական կողմը տեսնում է հանրաճանաչ սկզբունքներին՝ տարածքային ամբողջականության և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անքակտելիության նկատմամբ հստակ հանձնառության միջոցով։
Հարավային Կովկասի զարգացման և լոգիստիկ առավելությունների լավագույնս օգտագործման համատեքստում Արարատ Միրզոյանը շեշտել է տարածաշրջանային տնտեսական ու տրանսպորտային կապուղիների՝ ինքնիշխանության և իրավազորության հարգման, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա ապաշրջափակման միջոցով ընձեռնվելիք հնարավորությունները:
Նախարար Միրզոյանը, անդրադառնալով Հայաստանի համար մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում միջազգային հանրության կողմից հասցեական ուղերձներին, հավելել է. «Ես այստեղ եմ նաև մեր երախտիքը հայտնելու տարբեր ժամանակահատվածներում Հայաստանի համար առաջնահերթություն ներկայացնող հարցերի շուրջ ձեր արտահայտած սկզբունքային դիրքորոշումների համար»:
ՀՀ արտաքին գործերի գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է վերջին երեք տարիների ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 150 հազար հայ բնակչության կարիքների հասցեագրմանն ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ջանքերը։

Арарат Мирзоян в сенате Уругвая представил процесс урегулирования отношений с Азербайджаном
21 марта министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел в Монтевидео встречу в комитете по международным отношениям сената Уругвая, на которой присутствовали председатель комитета Хосе Карлос Магян, члены комитета, представляющие различные политические партии, а также члены Парламентской группы дружбы Армения-Уругвай, сообщает пресс-служба МИД РА.
На встрече был обсужден широкий спектр вопросов.
Касаясь двусторонних отношений между Арменией и Уругваем, собеседники подчеркнули большую готовность обеих сторон к дальнейшему углублению дружественных связей, имеющих давнюю историю. В этом контексте была подчеркнута важность решения об открытии постоянного посольства РА в Мондевидео, выражена надежда, что это также будет способствовать расширению торгово-экономических связей между двумя странами.
С обеих сторон с удовлетворением была отмечена роль многочисленной армянской общины Уругвая, которая, несмотря на географическую удаленность двух стран, по-своему дополняет существующие прочные исторические и культурные связи своим местом в уругвайском обществе.
В своем выступлении министр Мирзоян коснулся процесса демократических реформ в Армении, подчеркнув, что соблюдение демократических принципов направлено не только на укрепление суверенитета Армении, но и на более тесные отношения со странами-единомышленниками, в том числе с Уругваем.
Касаясь региональных вопросов, министр Мирзоян подробно представил ситуацию безопасности на Южном Кавказе, а также усилия по нормализации отношений с соседями, направленных на установление прочной стабильности в регионе. Арарат Мирзоян представил основные вопросы, находящиеся в настоящее время в проекте соглашения, направленного на регулирование отношений между Арменией и Азербайджаном.
Глава Министерства иностранных дел Республики Армения представил усилия правительства Республики Армения по удовлетворению потребностей 150 тысяч армян, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха за последние три года.