Հայաստանը հավաքական Արևմուտքի կողմից դիտարկվում է հակառուսական և հակաիրանական հարթակ, ինչը լուրջ վտանգներ է պարունակում մեզ համար․ Վարդան Ոսկանյան
21/03/2024 18:45
«Հայաստանի շահերից բխող տեսլականը չի ենթադրում հարաբերությունների վատթարացում հարևան Իրանի, նաև՝ Ռուսաստանի հետ: Առհասարակ, որևէ քաղաքականություն, որը միտված կլինի խաղալու տարբեր ուժերի հակասությունների վրա, ըստ էության, վնասակար է Հայաստանի համար»,- 168.am-ի հետ զրույցում նշել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը:
Վարդան Ոսկանյանը շեշտել է՝ հենց այդ հանգամանքը հաշվի առնելով է, որ ՀՀ-ն պետք է որդեգրի երկխոսության և համագործակցության հարթակ դառնալու քաղաքականություն:
ՆԱՏՕ-ի տարածաշրջանային ակտիվության վերաբերյալ Իրանից բաց տեքստերով հնչած մտահոգությունների, ինչպես նաև նույն համատեքստում  ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի Հայաստան այցին անդրադառնալով՝ իրանագետը նկատել է, որ ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցություն ՀՀ-ն մշտապես ունեցել է, բայց այդ համագործակցությունն այնպես  է ներկայացվել գործընկերներին, որ որևէ խնդիր չի առաջացրել Հայաստանի համար:
«Իսկ այժմ նույնիսկ անզեն աչքով  երևում է, որ ՀՀ-ն հավաքական Արևմուտքի կողմից դիտարկվում է հակառուսական և հակաիրանական հարթակ, ինչը լուրջ վտանգներ կարող է պարունակել մեզ համար»,- հավելել է նա՝ հիշեցնելով տարբեր հայտարարություններ՝ այդ թվում՝ իրանական կողմից, որ արտատարածաշրջանային ուժերը չպետք է ունենան լուրջ դերակատարություն։
«Պարզ է, որ Իրանում անհանգստացած են այն հանգամանքից, որ ՀՀ-ն կարող է դիտարկվել  որպես հակաիրանական հարթակ, հետևաբար՝ այստեղ անելիք կա երկու ուղղությամբ: Առաջինը՝ հստակեցնել ՀՀ քաղաքականությունը, որովհետև միջազգային հարաբերություններում գավառական խորամանկությամբ շատ առաջ չես գնա, և պետք է հստակ, գործընկերների համար հասկանալի քաղաքականություն, և երկրորդը՝ ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունների համատեքստը սպառնալիքից փոխել հնարավորության»,- ասել է նա:
Վարդան Ոսկանյանը, սակայն, չի կարծում, թե սա ի վիճակի են անել ՀՀ գործող իշխանությունները, քանի  որ այս իշխանությունները տապալել են բոլոր ուղղությունները:
«Հայաստանը, այո՛, կարո՛ղ է, և պե՛տք է համագործակցի բոլոր խաղացողների հետ, բայց այդ համագործակցությունը չպետք է սպառնալիք լինի որևէ այլ կողմի համար, իսկ միայն բանավոր հավաստիացումներն այս տիրույթում բավարար չեն»,- ամփոփել է իրանագետը:
Հիշեցնենք՝ դեռ նախորդ տարի Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին ՀՀ Ախ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի, ինչպես նաև Ադրբեջանի նախագահի ներկայացուցիչ Խալաֆ Խալաֆովի հետ հանդիպումների ժամանակ շեշտել էր՝ տարածաշրջանում Իրանի համար անընդունելի է ՆԱՏՕ-ի ուժերի ներկայությունը:

Вардан Восканян: Армения рассматривается коллективным Западом как антироссийская и антииранская платформа, что представляет для нас серьезную угрозу
"Видение, вытекающее из интересов Армении, не предполагает ухудшения отношений с соседними Ираном и Россией. В целом любая политика, направленная на игру на противоречиях разных сил, по сути, вредна для Армении", - заявил в беседе с 168.am иранист Вардан Восканян.
Вардан Восканян подчеркнул, что исходя из этого обстоятельства, Республика Армения должна взять курс на то, чтобы стать площадкой для диалога и сотрудничества.
Касаясь обеспокоенности, выраженной в открытых текстах Ирана относительно региональной деятельности НАТО, а также визита генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга в Армению в том же контексте, иранист заметил, что у Армении всегда было сотрудничество с НАТО, но это сотрудничество было преподнесено партнерам таким образом, что оно не создавало для Армении никаких проблем.
"А теперь даже невооруженным глазом видно, что Армения рассматривается коллективным Западом как антироссийская и антииранская платформа, которая может представлять для нас серьезные угрозы", - добавил он, напомнив о различных заявлениях, в том числе звучащих с иранской стороны, о том, что внерегиональные силы не должны играть серьезной роли.
"Понятно, что Иран обеспокоен тем, что Армению могут рассматривать как антииранскую платформу, поэтому идет работа в двух направлениях: во-первых, прояснение политики Армении, потому что в международных отношениях далеко не уйдешь с провинциальной хитростью, и нужна четкая, понятная для партнеров политика, а во-вторых, изменить контекст отношений с НАТО с угрозы на вероятность", - сказал он.
Однако Вардан Восканян не считает, что нынешние власти Армении способны на это, поскольку эти власти провалили все направления.
"Армения, да, может и должна сотрудничать со всеми игроками, но это сотрудничество не должно быть угрозой для какой-либо другой стороны, и одних лишь устных заверений в этой сфере недостаточно", - заключил иранист.
Напомним, в прошлом году во время встреч с секретарем Совета безопасности Армении Арменом Григоряном, а также с представителем президента Азербайджана Халафом Халафовым президент Ирана Ибрахим Раиси подчеркнул, что присутствие сил Североатлантического альянса в регионе Южного Кавказа неприемлемо для Ирана.