Իրավիճակը Հայաստանում զարգանում է ծայրահեղ վտանգավոր սցենարով. Վահե Հովհաննիսյան
Իրավիճակը Հայաստանում զարգանում է ծայրահեղ վտանգավոր սցենարով։ Բնակչության 90 տոկոսն առայժմ դա չի պատկերացնում։
Դիմադրության նոր ձևաչափեր են պետք։ Ազգային և պետական դիմադրություն կառուցող իշխանությունը և ինչ-որ առումով ընդդիմությունը չեն կարող լինել պատահականության, ժառանգականության կամ փող ունենալու սկզբունքով ձևավորված։ Այսօր Հայաստանում ուժերի գերլարում է պետք՝ բոլոր ունակ մարդկանց համատեղ աշխատանք։
1806 թվականին պատերազմող Անգլիայում վարչապետ Ուիլյամ Գրենվիլը նպատակ դրեց՝ ձևավորել հնարավոր ամենաուժեղ կառավարությունը՝ «բոլոր տաղանդների կառավարություն (The ministry of all the talents) ներառելով գրեթե բոլոր խմբավորումների առաջատար քաղաքական գործիչներին։ Բոլոր հակասությունները դրվեցին մի կողմ։ Թագավոր Ջորջ III-ի պատրաստակամությունը՝ մի կողմ թողնելու անցյալի թշնամությունը հանուն ազգային միասնության, շատերին խրախուսեց՝ միանալու կամ աջակցելու կառավարությանը: Հետագայում The ministry of all the talents-ի գաղափարը տարբեր ձևակերպումներով կիրառվեց տարբեր երկրներում՝ ծայրահեղ իրավիճակներում։
Այսօր Հայաստանը պետք է գնա նույն ճանապարհով, ուրիշ ելք այս պահին չկա։ Իշխանության մեկ հոգին ու նաև իշխանությունից դուրս որոշ մարդիկ խանգարում են դրան։ Մենք ունենք մի քանի տասնյակ, իրոք մեծ թվով, գրագետ-ունակ անհատների ցանկ, բայց չենք կարողանում ձևավորել գրագետ-ունակ ձևաչափ, որն այս պատմական, ծայրահեղ դժվար պահին կվերցնի պատասխանատվություն։ Անձնական ամբիցիաները, խանդը և նեղ շահերն այս պահին պետք է կտրուկ մոռանալ, քանի որ վատագույն զարգացումների պարագայում բոլորի շահերին և ամբիցիաներին, միևնույն է, փլուզում է սպասում, Արցախը վկա։
Մեր երկրին պետք է դեէսկալացիա՝ մեր սահմաններին և երկրի ներսում, մնացածն արկածախնդրություն է, իսկ դա հնարավոր է միայն այս տարբերակով։

Ваге Оганесян:  Ситуация в Армении развивается по крайне опасному сценарию
Ситуация в Армении развивается по крайне опасному сценарию: 90 процентов населения до сих пор этого не представляют.
Нужны новые формы сопротивления. Власть, строящая национальное и государственное сопротивление и в каком-то смысле оппозиция, не могут быть сформированы случайно, наследственностью или принципом наличия денег. Сегодня Армении нужен перегруз сил, совместная работа всех дееспособных людей.
В воюющей Англии в 1806 году премьер-министр Уильям Гренвилл намеревался сформировать максимально сильное правительство, «правительство всех талантов (The ministry of all the talents), включая ведущих политиков почти всех группировок».
Все противоречия были отложены в сторону. Готовность короля Георга III отказаться от прошлой враждебности ради национального единства побудила многих присоединиться к правительству или поддержать его. Позже идея The ministry of all the talents в разных формулировках применялась в разных странах в крайне сложных ситуациях.
Сегодня Армения должна пойти по тому же пути, другого выхода на данный момент нет. Этому препятствует один член власти, а также некоторые люди вне власти. У нас есть список из нескольких десятков, действительно большого количества грамотных дееспособных личностей, но мы не в состоянии сформировать грамотный формат, который возьмет на себя ответственность в этот исторический, чрезвычайно сложный момент. В этот момент следует резко забыть о личных амбициях, зависти и узких интересах, поскольку в случае худшего развития событий все равно рухнут интересы и амбиции каждого, Арцах тому свидетель.
Нашей стране нужна деэскалация, на наших границах и внутри страны, остальное - авантюра, и она возможна только при таком варианте.