Մենք կառչած չենք մանդատներից, եթե համոզված լինենք, որ մանդատները վայր դնելով մեր հիմնական խնդիրը կլուծվի, միանշանակ կգնանք դրան. Քոչարյան
22/03/2024 10:51
Այս իշխանությունները ինչ եկել են, քաղաքական հետապնդման են ենթարկում հորս, ինձ, և այս վերաբերմունքը շատ լավ հայտնի է.  5-րդ ալիքին տված հարցազրույցում նշել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը:
«Ես հարց եմ տալիս, ակնկալում եմ պատասխան, բայց արդեն որերորդ դեպքն է, որ պատասխան չեմ ստանում: Ամեն անգամ խոսակցությունը գնում է ուրիշ տեղ, հիշում են նախկին ներկան, արդեն հնացած նույն սկավառակն է սկսում պտտվել: Երեկ էլ նույն շարքից էր, բայց հատկանշական էր այն, որ «կառավարության գլուխ» դիմելաձևից ավելի շատ նեղվեց, քան «Ադրբեջանի անշարժ գույքի գործակալ» բնորոշումից»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով ընդդիմության գործունեությունից դժգոհություններին` Քոչարյանն ասաց. «Իսկ դրա այլընտրանքը որն է: Կա խորհրդարան, որտեղ մենք ընտրություններում չենք ունեցել այն արդյունքը, որ ակնկալում էինք, բայց ունենք այն, ինչ ունենք: «Հայաստան» դաշինքն ունի 29 մանդատ, «Պատիվ ունեմ»-ը ունի 5-6 մանդատ: Սա հարթակ է, որտեղ մենք հնարավորություն ունենք խնդիրներ բարձրաձայնելու, ուղիղ երեսներին հարցերը տալու, այդ հարցերը բարձրացնելու:
Ես լսում եմ քննադատություն, ասում են՝ ո՞ր հարցի պատասխանը չգիտեն, որ հարց են տալիս Նիկոլ Փաշինյանին: Այստեղ խնդիրն այն է, որ դեռեւս մեր երկրում կան մեր շատ հայրենակիցներ, որոնք այլ ձեւ են պատկերացնում, տեսնում են միայն իշխանության քարոզչության կողմից մատուցվող նարատիվները: Մեր խնդիրը մոլորված հայրենակիցների աչքերը բացելն է, մեր տեսակետը ցույց տալը, այն հույսով, որ ի վերջո, կհասկանան՝ ովքեր են այս իշխանություններն իրականում: ԱԺ-ն հարթակ է, որ մենք փորձում ենք օգտագործել:
Մենք կառչած չենք մանդատներից և եթե ունենանք այն համոզմունքը, որ մանդատները վայր դնելով մեր հիմնական խնդիրը կլուծվի, միանշանակ կգնանք դրան: Երբ ասում են՝ մանդատները դնելով ճգնաժամ կլինի՝ այդպես չէ»:

Кочарян: Мы не привязаны к мандатам, если будем уверены, что сложив мандаты, наша главная проблема будет решена, мы обязательно на это пойдем
22/03/2024 11:32
С тех пор как пришли эти власти, они подвергают моего отца и меня политическому преследованию, и такое отношение очень хорошо известно. Об этом в интервью 5-му каналу заявил депутат от парламентской фракции "Армения" Левон Кочарян.
«Я задаю вопрос, жду ответа, но уже в который раз не получаю ответа. Каждый раз после вопроса разговор переходит на другое место, вспоминают прошлое и настоящее, начинает крутиться все тот же старый диск. Вчерашний день тоже был из той же серии, но примечательно, что его больше оскорбило обращение к нему как к «главе правительства» чем описание в качестве «азербайджанского агента по недвижимости».
Касаясь недовольства деятельностью оппозиции, Кочарян сказал: «А какая альтернатива этому? Есть парламент, в котором у нас не было того результата, на который мы рассчитывали на выборах, но мы имеем то, что имеем. Альянс "Армения" имеет 29 мандатов, блок "Честь имею" - 5-6 мандатов. Это площадка, где у нас есть возможность поднимать вопросы, задавать вопросы напрямую, поднимать эти проблемы.
Слышу критику, мол, не знают что ли ответа, когда задают вопрос  Николу Пашиняну. Проблема здесь в том, что в нашей стране еще много соотечественников, которые мыслят иначе, видят только нарративы, представленные правительственной пропагандой. Наша задача – открыть глаза заблудшим соотечественникам, показать нашу точку зрения, в надежде, что они наконец поймут, кто эти власти на самом деле. НС — это платформа, которую мы пытаемся использовать.
Мы не привязаны к мандатам, если будем уверены, что сложив мандаты, наша главная проблема будет решена, мы обязательно на это пойдем. Когда говорят, что сложение мандатов приведет к кризису, это не так».