Հանդիպել են Ալեն Սիմոնյանն ու Տիխանովսկայան. քննարկել են Բելառուսի քաղաքացուն  ՀՀ-ում քաղաքական ապաստան տալու հարցը
22/03/2024 11:26
Հանդիպել են Ալեն Սիմոնյանն ու Տիխանովսկայան. քննարկել են Բելառուսի քաղաքացուն ՀՀ-ում քաղաքական ապաստան տալու հարցը
Բելառուսական ընդդիմության առաջնորդ, նախագահի նախկին թեկնածու Սվետլանա Տիխանովսկայան Եվրախորհրդարանում Եվրանեսթի կոնգրեսի ժամանակ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ: Բարձրացվել է Բելառուսի ուժայինների պահանջով ձերբակալված Նովիկովի հարցը։ Հայաստանի ներկայացուցիչները հայտնել են, որ նա քաղաքական ապաստան կստանա, հաղորդում է Տիխանովսկայայի մամուլի ծառայությունը:
Հաղորդվում է․ «Յարոսլավ Նովիկովը չկարողացավ Վրաստանում բուլղարական վիզա ստանալ, ուստի 2024 թվականի փետրվարի սկզբին ստիպված եկավ Հայաստան։ Նրա նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել՝ զինծառայությունից խուսափելու համար»։
Հիշեցնենք՝ մարտի 17-ին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանում Բելառուսի իշխանությունների պահանջով ձերբակալվել էր 4 տղամարդ, որոնք մեղադրվում են զորակոչից խուսափելու մեջ։

Состоялась встреча Ален Симоняна и Тихановской: обсудили вопрос предоставления политического убежища гражданину Беларуси в Армении
22/03/2024 11:52
Лидер оппозиции Беларуси, бывший кандидат в президенты Светлана Тихановская в ходе конгресса «Евронест» в Европарламенте встретилась со спикером парламента Армении Аленом Симоняном.
Поднимался вопрос белоруса Ярослава Новикова, задержанного по запросу силовиков Беларуси. Представители Армении сообщили, что он получит политическое убежище, сообщает пресс-служба Тихановской.
Сообщается, что "Ярослав Новиков не смог получить болгарскую визу в Грузии, поэтому в начале февраля 2024 года вынужденно приехал в Армению. Против него возбуждено уголовное дело за уклонение от военной службы.
Напомним, 17 марта стало известно, что в Армении по запросу беларусских властей задержаны четверо мужчин, которых обвиняют в уклонении от призыва на военную службу.