Ռուսաստանի վերաբերմունքը Փաշինյանին կարելի է բաժանել 3 էտապի. 3-րդն սկսվեց, երբ Նիկոլը տեղափոխվեց արևմտյան հարթակներ․ Արմեն Աշոտյան
23/03/2024 18:03
Քաղաքացի Սամվել Մարգարյանը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում գտնվող քաղբանտարկյալ Արմեն Աշոտյանին հարց է ուղղել.
«Պուտինի ընտրվելուց մեկ օր անց Նիկոլը նրան ջերմագին շնորհավորեց։ Չեք կարծո՞ւմ, որ Նիկոլին հենց ռուսներն են պահում իր պաշտոնում»։
Քաղբանտարկյալ Արմեն Աշոտյանը պատասխանել է.
«Ռուսաստանի վերաբերմունքը Փաշինյանին կարելի է բաժանել 3 էտապի․
2018-ի իշխանափոխության մեջ անկասկած կար հյուսիսային հետք՝ մինչև Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։ 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո Ռուսաստանը շահագրգիռ էր շարունակել աշխատել Փաշինյանի հետ՝ որպես եռակողմ հայտարարության և այլ պայմանավորվածությունների կատարման երաշխավոր։ Նոր էտապ սկսվեց, երբ Նիկոլը տեղափոխվեց արևմտյան հարթակներ, հակառուսական քայլերի դիմեց՝ հզոր արդարացումներ տալով Ռուսաստանին թուրք-ադրբեջանական զույգի հետ խորացող գործընկերության համար։ Անգլալեզու քաղաքական գրականության մեջ այս երևույթը հայտնի է՝ որպես «useful idiot» (օգտակար ապուշ)։
Ռուսաստանի վերաբերմունքը Փաշինյանին կշարունակի այդպիսին լինել, եթե իր գեոպոլիտիկ ավանտյուրիզմի մեջ Նիկոլը չնպաստի Մոսկվայի համար ուղղակի անվտանգային սպառնալիքներին։ Վերջիվերջո, եթե Փաշինյանն Արևմուտքի թմբկահարվող ճանապարհին մեզ տանում է իրականում Թուրքիա, ապա պաշտոնական Մոսկվան նույնպես կարող է Անկարայի հետ Հայաստանի շուրջ համաձայնության գալ, երբ համոզվի, որ հայ ժողովուրդը մարսում է այդ խայտառակությունը։
Ի դեպ, Փաշինյանի` Պուտինին շնորհավորանքի պատմությունը նրա փնթի խաղերի տիպիկ օրինակն է։ Տեսեք, նա չշնորհավորեց ՌԴ նախագահին նույն օրը, որպեսզի հաճոյանա Արևմուտքին, և Մոսկվան սա արձանագրել էր։ Հաջորդ օրվա շնորհավորանքը Մոսկվայի համար արդեն ուշացած էր, իսկ Արևմուտքի համար՝ տհաճ։ Այսինքն՝ իր «գեղական շուստրիության» մեջ Փաշինյանը նստվածք թողեց և՛ Մոսկվայում, և՛ Արևմուտքում»։

Армен Ашотян: Отношение России к Пашиняну можно разделить на 3 этапа: третий начался, когда Никол перешел на западные площадки
23/03/2024 18:58
Вице-президент РПА, политзаключенный Армен Ашотян из УИУ "Нубарашен" ответил на вопросы граждан.
Гражданин Самвел Маргарян задал вопрос находящемуся в УИУ «Нубарашен» политзаключенному Армену Ашотяну.
«На следующий день после избрания Путина Никол тепло его поздравил. Вам не кажется, что Никола удерживают на своем посту именно русские?
Политзаключенный Армен Ашотян ответил: «Отношение России к Пашиняну можно разделить на 3 этапа. В смене власти в 2018 году, до отставки Сержа Саргсяна, несомненно, был северный след. После 9 ноября 2020 года Россия была заинтересована в продолжении работы с Пашиняном как гарантом реализации трёхсторонней декларации и других договоренностей. Новый этап начался, когда Никол перешел на западные площадки, предпринял антироссийские шаги, дав России весомые оправдания для углубления партнерства с турецко-азербайджанской парой. В англоязычной политической литературе это явление известно как «useful idiot» (полезный идиот).
Отношение России к Пашиняну останется таким, если Никол своим геополитическим авантюризмом не будет способствовать прямым угрозам безопасности Москвы. В конце концов, если Пашинян по проторенной дорожке Запада, на самом деле везет нас в Турцию, то официальная Москва также может договориться с Анкарой по Армении, как только убедится, что армянский народ переваривает этот позор.
Кстати, история с поздравлением Пашиняна Путину – типичный пример его дешевых игр. Видите ли, он не поздравил в тот же день президента России, чтобы угодить Западу, и Москва это зафиксировала. Поздравления на следующий день оказались запоздалыми для Москвы и неприятными для Запада. Иными словами, своей «провинциальной шустростью» Пашинян оставил осадок как в Москве, так и на Западе.