«Ժողովուրդ». Փաշինյանի հայտարարությունը ահաբեկչություն էր՝ կա՛մ զիջումներ, կա՛մ նոր պատերազմ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանի՝ Տավուշ վերջին այցը փոթորկել է մարզը: Քարտեզը գրպանում դրած պտտվող ՀՀ վարչապետը երկուշաբթի օրը Ոսկեպար գյուղի բնակիչների հետ հանդիպմանն ասել էր, որ, հնարավոր է, մինչեւ շաբաթվա վերջ պատերազմ լինի, եթե հայկական կողմը հրաժարվի Ադրբեջանի հետ քննարկել սահմանազատման եւ սահմանագծման հարցերը։
«…Դա նշանակում է՝ շաբաթվա վերջ պատերազմ է սկսվելու։ Հետո ես գիտեմ` ինչ է լինելու պատերազմի վերջում։ Երեւանում, որ մի տեղ իրար տենանք, դուք ասելու եք` մենք գյուղացի ժողովուրդ էինք, այդքան ինֆորմացիա չունեինք, բա դու այդքան տեղեկություն չունեի՞ր, բա դու ի՞նչ էիր անում»,– Տավուշում նման հայտարարություն էր արել նա:
Ըստ էության, Նիկոլ Փաշինյանի այս հայտարարությունը ահաբեկչություն էր տավուշցիների նկատմամբ՝ կա՛մ զիջումներ, կա՛մ նոր պատերազմ:
Նիկոլ Փաշինյանի այս աղմկահարույց հայտարարությունների վերաբերյալ «Ժողովուրդ» օրաթերթը մի քանի ճշգրտող հարց է ուղղել վարչապետի խոսնակին: Նազելի Բաղդասարյանից նախ հետաքրքրվեցինք՝ տավուշցիներն ինչպես են ընդունել վարչապետի այս հայտարարությունը, արդյոք համաձայնել են նրա այս դիրքորոշման հետ. «Ներկաների արձագանքը հրապարակված նյութում երեւում է»:
Վարչապետի խոսնակից փորձեցինք հետաքրքրվել նաեւ՝ հաշվի առնելով վարչապետի վերոնշյալ հայտարարությունը՝ կարող ենք հետեւություն անել, որ առաջիկա օրերին սահմանային լարվածություն է սպասվում: Վարչապետի խոսնակը մեր այս հարցին խոստացավ պատասխանել ավելի ուշ, բայց այդպես էլ արձագանք չեղավ»։

«Жоховурд»: Заявление Пашиняна было угрозой: либо уступки, либо новая война
Газета «Жоховурд» пишет: «Недавний визит Никола Пашиняна в Тавушскую область поднял большой шум в области. Премьер-министр Армении, который держал карту в кармане, заявил на встрече с жителями села Воскепар в понедельник, что к концу недели может начаться война, если армянская сторона откажется обсуждать вопросы демаркации и делимитации границы с Азербайджаном.
«....Это означает, что в конце недели будет война. И я знаю, что будет в конце этой войны. Потом, когда встретимся где-нибудь на площади Еревана, вы скажете: "Ладно, мы простые сельчане, у нас не было информации, но вы же все знали"», – заявил он на встрече с жителями села Воскепар в Тавуше.
По сути, заявление Никола Пашиняна было угрозой для жителей Тавуша: либо уступки, либо новая война.
По поводу этих шумных заявлений Никола Пашиняна газета "Жоховурд" задала пресс-секретарю премьер-министра несколько уточняющих вопросов. Сначала мы спросили Назели Багдасарян, как жители Тавуша восприняли это заявление премьер-министра, согласны ли они с его позицией. «Реакцию присутствующих можно увидеть в опубликованном материале».
Мы также попытались запросить у пресс-секретаря премьер-министра, учитывая приведенное выше заявление премьер-министра, можно сделать вывод, что в ближайшие дни ожидается пограничная напряженность. Пресс-секретарь премьер-министра обещала ответить на наш вопрос позже, но ответа не последовало».