Ադրբեջանի և Հայաստանի խորհրդարանականների հանդիպումներն օգտակար մեխանիզմ կլինեն կառուցողական քննարկումների համար. Մեջլիսի նախագահ
25/03/2024 12:21
Միլի Մեջլիսի նախագահ և Միջխորհրդարանական միությունում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Սահիբա Գաֆարովան Ժնևում Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովում անդրադարձել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ հանդիպմանը։
Գաֆարովան բարձր է գնահատել ՄԽՎ-ի ղեկավարության, մասնավորապես, գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի դերը Ադրբեջանի և Հայաստանի խորհրդարանների նախագահների առաջին հանդիպման համար հարթակ տրամադրելու գործում։
Նա ընդգծել է, որ այսօր երկու երկրներն է՛լ ավելի մոտ են խաղաղությանը, քան երբևէ։ Գաֆարովան ասել է, որ երկու երկրների խորհրդարանականների նման հանդիպումներն օգտակար մեխանիզմ կդառնան կառուցողական քննարկումների համար։
Հիշեցնենք՝ մարտի 22-ին Ժնևում Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում տեղի էր ունեցել Ալեն Սիմոնյանի ու Սահիբա Գաֆարովայի հանդիպումը։

Председатель Милли Меджлиса: Встречи парламентариев Азербайджана и Армении станут полезным механизмом для конструктивных дискуссий
25/03/2024 12:45
Председатель Милли Меджлиса и руководитель азербайджанской делегации в Межпарламентском союзе Сахиба Гафарова выступила на 148-й ассамблее Межпарламентского союза коснулась встречи со спикером НС Аленом Симоняном.
Гафарова высоко оценила роль руководства МПА, в частности генерального секретаря Мартина Чунгонга, в предоставлении пплатформы для первой встречи спикеров парламентов Азербайджана и Армении.
Она сподчеркнула, что сегодня обе страны ближе к миру, чем когда-либо прежде. Такие встречи между парламентами двух стран станут полезным механизмом для конструктивных дискуссий.
Напомним: 22 марта Ален Симонян и Сахиба Гафарова встретились в рамках 148-й ассамблеи Межпарламентского союза в Женеве.