Բացահայտվել են Ադրբեջանում ահաբեկչական գործողություններ ծրագրած անձինք
Ադրբեջանի անվտանգության ծառայությունը ձերբակալել է երկրի երկու քաղաքացու, որոնք ծրագրել էին ահաբեկչություններ իրականացնել հանրապետությունում. հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները:
Նշվում է, որ նրանցից մեկը, որը բնակվում է Ռուսաստանի Մուրմանսկ քաղաքում, այլ անձանց հետ համաձայնության գալով, ծրագրել է ահաբեկչություններ իրականացնել:
Պարզվել է, որ երկրորդ ձերբակալվածը գաղտնի հարաբերությունների մեջ ներգրավելով հանրապետության տարբեր շրջաններում ապրող մարդկանց՝ նրանց հանձնարարել է մահափորձ կազմակերպել Լենքորան քաղաքի գործադիր իշխանության ղեկավարի դեմ։ Մահափորձ է նախատեսված եղել նաև հանրապետության որոշ շրջաններում անգլերեն դասավանդող օտարերկրյա քաղաքացու նկատմամբ։
Հետաքննությունը պարզել է նաև, որ կասկածյալը ծրագրել էր զորավարժություններ կազմակերպել օտարերկրյա պետության տարածքում, սակայն Պետական ​​անվտանգության ծառայության ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում հանցավոր գործողությունները չեն իրականացվել։ Քննչական և օպերատիվ միջոցառումները շարունակվում են՝ քրեական գործի բոլոր հանգամանքներն պարզելու նպատակով։

Разоблачены лица, планировавшие террористические акты в Азербайджане
Служба государственной безопасности Азербайджана задержала двух мужчин, планировавших совершить теракты в стране. Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
Отмечается, что в ходе расследования были выявлены основательные подозрения в том, что гражданин Азербайджана Аскеров Бахруз Алимамед оглу, 1988 года рождения, проживающий в городе Мурманске Российской Федерации, вступив в сговор с другими лицами, планировал совершить теракты.
Было установлено, что Бахруз Аскеров, привлекая к тайной связи лиц, проживающих в различных регионах республики, давал им поручения об организации покушения на жизнь главы Исполнительной власти города Лянкяран. Также установлено, что Бахруз Аскеров поручил этим лицам совершить покушение на иностранного гражданина, преподающего английский язык в некоторых районах республики», - говорится в опубликованном азербайджанскими СМИ сообщении ведомства.
Бахруз Аскеров задержан и привлечен к уголовной ответственности по статье «подготовка к терроризму». В его отношении избрана мера пресечения в виде ареста. Также было установлено, что Бахруз Аскеров планировал организовать проведение военных учений на территории иностранного государства с участием лиц, с которыми он контактировал, но в результате мер, принятых СГБ, не смог осуществить эти преступные действия.